Mszyca śliwowo - trzcinowa - Hyalopterus pruni Geoffr.

Opis:

Szkodnik należący do pluskwiaków. Bezskrzydłe dzieworódki mają ubarwienie seledynowozielone. Przedstawiciele wszystkich pokoleń za wyjątkiem pierwszego, charakteryzują się zielonopopielatym nalotem woskowym, co powoduje, że ma się wrażenie, że kolonie mszyc pokryte są mącznym nalotem. Warto wspomnieć, że mszyce występujące na trzcinie czasami są zabarwione również na kolor czerwonobrunatny. Mszyce są drobne, wydłużone z krótkimi syfonami oraz krótkim ogonkiem. Jaja owalne, czarne, pokryte woskowym nalotem. Wylęg larw następuje w fazie pękania pąków, rozmnażają się dzieworodnie a okres larwalny trwa od 10 do 17 dni. W ciągu roku występuje do 14 pokoleń tego szkodnika. Na przełomie maja i czerwca w koloniach mszyc pojawiają się uskrzydlone osobniki, które osiedlają się na trzcinie. Na trzcinie pojawia się do kilku bezskrzydłych pokoleń aż w okresie jesiennym pojawiają się uskrzydlone samice, które na śliwach rodzą dzieworodne larwy. Powstałe z nich bezskrzydłe samice składają jaja.

Objawy:

Larwy i dorosłe mszyce zasiedlają dolną stronę liści śliw i wysysają z nich soki. Opanowane liście nie ulegają jednak zwinięciu i nie żółkną, jak ma to miejsce w przypadku mszycy śliwowo- kocankowej. Hyalopterus pruni Geoffr. pobiera pokarm z rurek sitowo- naczyniowych w wyniku czego uszkodzeniu nie ulegają komórki liścia. Omawiany szkodnik pozbawia rośliny produktów fotosyntezy, więc hamuje wzrost pędów i drobnienie owoców. Na słodkiej wydzielinie mszyc rozwijają się grzyby z rodzaju Capnodium- sadzaki.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy w momencie masowego wylęgania się larw i w miarę potrzeby zabieg powtarzamy. Środki jakie można wykorzystać to: Basudin 600 EW, Calypso 480 SC, Chlormezyl 500 EC.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha