Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

6 komentarzy

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia), to wieloletni gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny obrazkowatych. Jego ojczyzną są obszary wschodniej oraz Południowo-Wschodniej Afryki, a więc rejony o klimacie znacznie cieplejszym, niż panujący w naszym kraju. Dlatego też roślina ta może być uprawiana wyłącznie w mieszkaniach, gdyż niskie temperatury są dla niej zabójcze (zamiera poniże 5°C). Elegancki pokrój i niezbyt wysokie wymagania zamiokulkasa sprawiły, iż stał się on wyjątkowo popularną roślina pokojową, która znakomicie sprawdza jako reprezentacyjna dekoracja naszych mieszkań, a także takich miejsc użyteczności publicznej jak banki, hotele, urzędy, restauracje czy biura.

Warunki uprawowe

Uprawa zamiokulkasa na ogół nie przysparza kłopotów, ale aby roślina mogła uzyskać naprawdę atrakcyjny wygląd, warto bliżej poznać jej wymagania uprawowe. Najlepszym dla zamiokulkasa stanowiskiem jest miejsce półcieniste lub cieniste, gdyż ostre słońce powoduje uszkodzenia i poparzenia liści. Ze względu na mięsiste tkanki gromadzące wodę i woskową powłokę pokrywającą liście, zamiokulkas dość dobrze znosi chwilowe niedostatki wody w podłożu. Woli nawet delikatne przesuszenie niż nadmierną wilgoć, która powoduje u niego gnicie podziemnych kłączy. Nie ma też szczególnych oczekiwań co do zawartości wilgoci w powietrzu, gdyż równie dobrze radzi sobie w pomieszczeniach z dość suchym powietrzem jak i w miejscach wilgotnych (np. łazienka).

Roślina ma natomiast pewne oczekiwania względem temperatury i podłoża. Zamiokulkas pochodzi z ciepłych rejonów świata, dlatego też najlepszy dla niego zakres temperatur to ok. 20-25°C. Jeśli wartości te spadają poniżej 18°C (np. w okresie zimowym), może zgubić liście i przejeść w stan spoczynku. Taki okres nie jest jednak niezbędny dla prawidłowego rozwoju rośliny, mogącej przez cały rok doskonale funkcjonować w temperaturze pokojowej. Ze względu na swój bujny wzrost i dużą masę zieloną, zamiokulkas oczekuje bardzo zasobnego podłoża, a w okresie wegetacji regularnego nawożenia mieszakami wieloskładnikowymi lub biohumusem. Ziemia przeznaczona pod jego uprawę powinna być też lekka i przepuszczalna, aby nie gromadziła nadmiaru wody. Z tego samego powodu nie powinno się zapominać o drenażu na dnie doniczki oraz usuwaniu z podstawka wody pozostałej po podlewaniu.

Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

 

Zamiokulkas zamiolistny

Charakterystyka rozwoju

Roślina nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, dorastając z reguły do ok. 1-1,2 m., ale po kilku latach może rozwinąć się w ładna kępę, o ile zapewnimy jej odpowiednio szeroką doniczkę, w której kłącza będą mogły swobodnie się rozgałęziać. Należy też dodać, że piękne, zielone i błyszczące liście zamiokulkasów bardzo długo utrzymują żywotność i mogą zżółknąć dopiero po wielu miesiącach, przy czym są wtedy zastępowane przez młode pędy, wyrastające wprost z podziemnych kłączy. To duży walor rośliny, gdyż nie trzeba się martwić jej starzeniem i pogarszaniem ogólnego wyglądu. Zamiokulkas nie jest też podatny na choroby i szkodniki, a zaszkodzić mu mogą jedynie poważne błędy uprawowe ( np. zalanie, schłodzenie). W wyjątkowo dobrych warunkach może się zdarzyć, że zamiokulkas wyda kwiaty. Mają one kształt typowy dla obrazkowych i są złożone ze sztywnej kolby oraz otaczającej jej zielonkawej pochewki. Nie są jednak szczególnie ozdobne, więc aby niepotrzebnie nie obciążać rośliny, bez żalu można je usunąć.

Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

 

Zamiokulkas zamiolistny

 

Zamiokulkas - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie

 

Zamiokulkas zamiolistny

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: Dorota, Tytuł: kwitnienie

    Moj w tym roku wydal 3 kwiaty, jeden po drugim. Poniewaz nie tak dawno go przesadzalam, postanowilam zebrac nasionka i sprobowac zasiac. Ale gubil je szybko i nie wiadomo kiedy. Dopiero przy trzecim kwiatku wpadlam na pomysl owiniecia przekwitajacej kolby woreczkiem plociennym i zebralam oraz wysialam nasionka. Podlewam naprawde rzadko (1 raz na 2-3 tygodnie) i stoi w ciemnawym miejscu niedaleko wschodniego okna, ale przy kominku. Widac mu sluzy. Podloze: piasek+ torf. Piekna roslina.

  2. Dodał: Elżbieta2, Tytuł: zamiokulkas

    właśnie kwitnie, rzeczywiście kwiat nieciekawy

  3. Dodał: Elżbieta, Tytuł: Zamiokulkas

    Kupiłam niedawno małą sadzonkę.Mam nadzieję,że niedługo wypuści dorodne liście.

  4. Dodał: Bożena, Tytuł: zamiokulkas

    Mam ich kilka, ale problemem jest stopniowe żółknięcie łodyg z liśćmi. Nie przemaczam roślin, a mimo to dostają plamek na liściach górnych a potem zżółknie cały pęd.

  5. Dodał: pawel, Tytuł: Zamiokulkas zamiolistny zakwitnął

    witam chciałem się podzielić informacją że u mnie właśnie zakwitł ten super kwiatek :) warunki cieniste ale dał rade

  6. Dodał: wiki123pl, Tytuł: Kaktus szczepiony

    Dzieńdobry kupilam niedawno kaktusa szczepionego(gymnokalycjum)mam pytanie jak podlewac go w posczególnych porach roku?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie