Sok z aloesu właściwości i zastosowanie

Sok z aloesu właściwości i zastosowanie

1 komentarzy

Kiedy zaczynamy chorować, zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po tabletki, co jednak nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście po latach fascynacji farmakologią, powoli znów zwracamy się w stronę natury i tam szukamy odpowiednich leków na swoje dolegliwości. Oczywiście nie w każdym przypadku możemy oprzeć się wyłącznie na ziołach, ale wiele roślin bardzo skutecznie może wspomóc nasze leczenie farmakologiczne, a czasem nawet zupełnie zastąpić niektóre leki.

Właściwości lecznicze aloesu

Jedną z takich „cudownych” roślin, posiadających szereg cennych właściwości leczniczych jest aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Posiada on w swoich tkankach ogromne bogactwo wartościowych składników, z których największe znaczenie dla naszego zdrowia mają: aminokwasy (min. treonina,  fenyloalanina, lizyna, leucyna, izoleucyna, metionina), sole mineralne (min. potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, sód, żelazo, mangan, miedź, molibden), wielocukry, enzymy, kwasy organiczne (min. cynamonowy, bursztynowy) oraz stymulatory biogenne. Dzięki tym substancjom sok uzyskany z jego liści posiada właściwości przeciwzapalne, regenerujące, wirusobójcze, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Już od dawna stosowano go do leczenia rozmaitych ran, owrzodzeń, oparzeń, skaleczeń, kurzajek, grzybic oraz wielu innych chorób skórnych. Jego właściwości regeneracyjne znakomicie wpływają na stan i kondycję skóry oraz wyraźnie poprawiają wygląd cery. Sok aloesowy jest też bardzo skuteczny w leczeniu łupieżu, z którym zwykle dość ciężko się uporać. Ten wspaniały specyfik poradzi sobie jednak nie tylko z problemami skórnymi. Można go z powodzeniem stosować także wewnętrznie, wspomagając leczenie niektórych chorób układu pokarmowego (między innymi wrzody żołądka i dwunastnicy, kłopoty z trawieniem) oraz zaparć (wspomaga pracę jelit). Regularne zażywanie preparatów na bazie aloesu, wzmacnia również system immunologiczny naszego organizmu, co zostało nawet wykorzystane w jednym z leków podnoszących odporność (biostymina). Pomaga też obniżyć stężenie cukru we krwi i reguluje poziom cholesterolu. Sok znakomicie regeneruje również błonę śluzową, dlatego poleca się go osobom, borykającym się z kłopotami ze strony gardła (chrypka, suchość) i jamy ustnej.


Skutki uboczne

Oczywiście tak jak w przypadku każdego innego leku, również soku z aloesu nie wolno przedawkować, gdyż może się to skończyć, biegunką, niestrawnością oraz innymi dolegliwościami. Niestety, ze wspaniałych właściwości tej rośliny nie powinny korzystać kobiety w ciąży (przedawkowanie grozi poważnymi powikłaniami) i osoby chorujące na serce, nerki oraz nadciśnienie, gdyż niektóre składniki zawarte w aloesie powodują przekrwienie naczyń włosowych oraz niektórych narządów wewnętrznych i w konsekwencji mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Sok z aloesu – właściwości i zastosowanie

Sok z aloesu – właściwości i zastosowanie

Samodzielne wykonanie soku

W przypadku wykorzystywania do celów leczniczych roślin uzyskanych z własnej hodowli, należy pamiętać, że najwięcej cennych składników mają stosunkowo młode ok. 2-3 letnie egzemplarze. Do przygotowania soku będą nam potrzebne zdrowe i dorodne liście. Po oderwaniu ich z rośliny, należy ostrym nożem usunąć kolce, obcinając brzegi liści i wydrążyć z środka galaretowaty, przeźroczysty miąższ. Jeśli użyjemy całych liści, sok będzie niesłychanie gorzki, ze względu na właściwości skórki. Uzyskany miąższ należy zmiksować, a następnie przecedzić przez sitko. Jeśli nie bardzo odpowiada nam naturalny smak rośliny, możemy dodać do mikstury sok z ulubionych cytrusów (np. pomarańczy) lub nieco miodu. Gotowy sok wlewamy do ciemnego, szklanego pojemnika, szczelnie zamykamy i przechowujemy w lodówce (nie dłużej tydzień).

Sok z aloesu – właściwości i zastosowanie

Sok z aloesu – właściwości i zastosowanie

Jeżeli nie mamy możliwości zdobycia świeżych liści aloesu, możemy skorzystać z gotowego produktu dostępnego w aptece lub sklepie zielarskim. Soku nie należy przedawkować. Kurację powinno się zacząć od jednej łyżeczki dziennie, stopniowo zwiększając dawkę do maksymalnie trzech łyżeczek na dzień.

Ciekawostki

Sok aloesowy bywa również dostępny w formie sproszkowanej. Taką postać leku stosuje się zwykle przy zaparciach. Wyciąg oraz sok z liści znajdziemy też w wielu preparatach kosmetycznych (kremach, maseczkach, balsamach, szamponach, odżywkach do włosów), a także rozmaitych maściach i żelach. Na bazie aloesu można również wykonać zdrowotną nalewkę oraz wino.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Egzotyczne rośliny lecznicze w naszym domu” Andrzej Sarwa W-wa 1989r.
2.    „Zioła w domu” Danuta Tyszyńska - Kownacka

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Lanzaloe, Tytuł: Lanzaloe

    Aloes aloesowi nierówny? Musimy powiedzieć sobie jasno ? fakt, że kosmetyk jest reklamowany jako ?zawierający wyciąg z aloesu? nie oznacza, że będzie prawdziwym kosmetykiem aloesowym. Niestety aloes to, obok tlenu, alg czy śluzu ślimaka bardzo modny składnik, który producenci chętnie dodają ? zwykle w mikroskopijnych ilościach ? do swoich produktów. Jednak aloes na dalekim miejscu w liście składników nie da nam możliwości poznania jego dobroczynnych właściwości. Jak więc wybrać odpowiedni produkt? Aby znaleźć dobry produkt, należy sprawdzić: ? skład produktu ? to zdecydowanie najważniejszy czynnik wyróżniający dobry produkt. Aloes w składzie powinien znajdować się wysoko, w przypadku żelu aloesowego nawet jako drugi po wodzie (water, aqua). Dodatkowo skład nie powinien być długi ? im mniej składników, tym lepiej. W przypadku kremów idealnie by były połączeniem aloesu i naturalnych olejów lub maseł. ? pochodzenie aloesu ? proces hodowli, pozyskiwania i produkcji kontrolowany przez jedną fabrykę gwarantuje nam wysoką jakość składników aktywnych. W przypadku aloesu najbardziej pożądane są fabryki umiejscowione w okolicach Wysp Kanaryjskich, naturalnym miejscu występowania aloesu z idealnymi warunkami klimatycznymi. Jedną z najlepszych na świecie jest umiejscowiona na Lanzarote fabryka Lanzaloe. Firma zaopatruje się w aloes na pierwszej całkowicie ekologicznej certyfikowanej farmie, liczącej 10 hektarów, a następnie przeprowadza pod ścisłą kontrolą cały proces produkcyjny, od pozyskiwania soku, po zapakowanie produktu. W ten sposób klient ma pewność, że otrzymuje produkt najwyższej jakości o gwarantowanym efekcie działania.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: