Platan klonolistny - uprawa, zdjęcia i opis

Platan klonolistny - uprawa, zdjęcia i opis

Skomentuj artykuł

Wśród wielu wspaniałych drzew krajobrazowych na szczególną uwagę zasługuje platan klonolistny (Platanus × hispanica). Jest on niezwykle okazałym i majestatycznym drzewem, który w starszym wieku może dorastać do imponujących rozmiarów i osiągać nawet ponad 30 m. wysokości. Jest również jedynym przedstawicielem niewielkiej rodziny platanowatych, który względnie dobrze znosi niskie temperatury i może być uprawiany w naszym kraju. Rozłożyste, wspaniałe konary wyrastające nisko ponad ziemią, niezwykle obszerna, luźna korona (osiągającą często ponad 20 m. średnicy), gruby, masywny pień (średnicy ok. 2-3 m.) i wielkie liście nadają platanowi starego, romantycznego charakteru, dlatego trudno się dziwić, że stał się inspiracją dla wielu twórców i pojawiał się w filmach oraz piosenkach.

Opis

Platany to drzewa bardzo szczególne, które trudno pomylić z innymi gatunkami. Ich cechą charakterystyczną jest interesująca kora, która ma tendencję do łuszczenia się różnej wielkości płatami i tworzenia na pniu i gałęziach ciekawych, gładkich, nieregularnych przebarwień w oliwkowo-szaro-kremowym kolorze. Dzięki tym barwnym plamom, starsze drzewa nabierają ciekawego, łaciatego wyglądu. Dodatkową cechą wyróżniającą platany klonolistne są ich duże, zielone, dłoniaste i klapowane liście, przypominające wyglądem liście klonów, od których przyjęły swoją gatunkową nazwę. Wielkie liście platanów wyglądają szczególnie atrakcyjnie jesienią, kiedy zmieniają kolor i przybierają intensywną żółtą lub żółtobrązową barwę. W tym okresie dodatkową ozdobą drzewa są oryginalne, kuliste owocostany, przypominające małe, najeżone kulki na długich ogonkach, pozostające na pędach jeszcze długo po opadnięciu liści. Aby jednak się pojawiły, drzewa muszą najpierw zakwitnąć. Platany są jednopienne i wiatropylne, ale rozdzielnopłciowe (na jednym egzemplarzu rozwijają się zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie). Termin rozwoju kwiatów przypada na koniec kwietnia i maj, lecz kwiaty trudno nazwać atrakcyjnymi, gdyż są zielonkawożółte (męskie) lub czerwonawe (żeńskie), małe i niepozorne, a ich pyłek ma właściwości uczulające. Poza kwiatami, właściwości drażniące mają również młode pędy i liście, pokryte kępkami drobnych włosków.

Odmiany

Platany klonolistne doczekały się kilku ciekawych odmian, spośród których na szczególną uwagę zasługują: „Suttneri” o pstrych, biało lub kremowo cętkowanych liściach, „Tremonia” posiadająca stożkową koronę oraz interesująca, niewielka forma szczepiona „Alphen’s Globe” (możliwa do uprawy w małych ogrodach oraz w pojemnikach), której korona nie przekracza zwykle średnicy 6 m., a przy systematycznym cięciu może być nawet jeszcze mniejsza.

Platan klonolistny - liście

Platan klonolistny - liście

Platan klonolistny - pokrój

Platan klonolistny - pokrój

Wymagania i uprawa

Planując uprawę platanów klonolistnych, musimy mieć na uwadze nie tylko ich imponujące rozmiary, ale również stosunkowo wysokie wymagania środowiskowe. Aby drzewa mogły prawidłowo się rozwijać i pięknie się rozrastać, oczekują słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru stanowisk oraz żyznych, głęboko uprawionych, wilgotnych, piaszczysto-gliniastych podłoży. Ponieważ nie znoszą przesuszania i jałowej gleby, najlepiej czują się w pobliżu zbiorników wodnych (np. stawów, rzek), gdzie mają pod dostatkiem wilgoci i żyznego podłoża, bogatego w rozkładające się resztki roślinne. Sadząc platany klonolistne należy też pamiętać, że chociaż mogą one rosnąć w naszym kraju, to jednak młode egzemplarze w surowe zimy często przemarzają, dlatego przez pierwsze lata po posadzeniu wymagają bardzo starannego okrycia (np. słomianymi matami lub grubą włókniną). Możemy uniknąć problemów z przemarzaniem, jeśli nabędziemy starszy, przynajmniej 10-15 letni okaz, który w tym wieku już dość dobrze radzi sobie z mrozem. Kupując dorosłe drzewko nie musimy się martwić, czy uda się je z powodzeniem posadzić na nowym stanowisku, gdyż nawet w starszym wieku platany bardzo dobrze znoszą przesadzanie.

Platan klonolistny - liście

Platan klonolistny - liście

Platany klonolistne są bardzo odporne na zanieczyszczenia miejskie, dość dobrze znoszą letnie upały oraz niską wilgotność powietrza i bardzo dobrze reagują na cięcie, dlatego można je bez problemu odmładzać i formować.

Platan klonolistny - owoce

Platan klonolistny - owoce

Choroby

Niestety, te wspaniałe i monumentalne drzewa nie są wolne od zagrożeń, gdyż bywają dość często atakowane przez choroby grzybowe (głównie antraknozę platana inaczej plamistość zgorzelową).

Rozmnażanie

Platany wydają liczne nasiona, dzięki którym można je rozmnażać, jednak odmiany uzyskane z siewu nie zawsze zachowują cechy egzemplarzy matecznych, dlatego znacznie lepszą metodą pozyskiwania młodych roślin są sadzonki zdrewniałe, pobierane wiosną (ukorzeniają się w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza).

Platan klonolistny

Platan klonolistny

Platan klonolistny - kora

Platan klonolistny - kora

Zastosowanie

Z powodu swoich niebagatelnych rozmiarów, platany klonolistne nadają się głównie do nasadzeń w parkach i alejach oraz w dużych ogrodach, gdzie pięknie prezentują się jako solitery, a ich obszerna i rozłożysta korona daje możliwość stworzenia przytulnego kącika wypoczynkowego. Sadząc platany musimy jednak unikać bliskiego sąsiedztwa innych drzew ozdobnych, szczególnie o niewielkich rozmiarach, gdyż mogą one zostać zagłuszone przez rozłożyste konary i silnie rozgałęzione korzenie platana.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Tabaza
2.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: