Parch jabłoni i gruszy

Parch jabłoni i gruszy

Skomentuj artykuł

Nie tylko każdy sadownik, ale również każdy, kto w swoim ogrodzi posiada choć jedno drzewo owocowe, pragnie cieszyć się ze wspaniałych owoców, przez cały okres, gdy się pojawiają. Jednak czasami mogą nam w tym przeszkodzić niektóre choroby naszych roślin, takie jak właśnie parch jabłoni i gruszy, które są jedną z najczęstszych schorzeń właśnie tych okazów. Dzisiaj zajmiemy się dokładniej tymi przypadłościami, czym są, kiedy najczęściej powstają, a także jak skutecznie z nimi walczyć, niekoniecznie wykorzystując różnego rodzaju substancje chemiczne.

Parch jest chorobą grzybiczą, która atakować może wiele części rośliny, a przede wszystkim liście, owoce, pąki liściowe oraz kwiatowe. W pierwszej fazie, kiedy drzewko jest zarażone, objawy nie zawsze są od razu widoczne. Jednak po kilku lub kilkunastu dniach (okres zależny jest od temperatury oraz wilgotności) na liściach zaczynają się pojawiać już jasnozielone, a nawet oliwkowe plamki, które pokryte są delikatnym nalotem. Z czasem ilość zarodników grzyba, bo owe plamy to właśnie kolonie zarodników, zwiększa się i pokrywa coraz większą ilość liści, a czasami przechodzą nawet na gałązki.

W warunkach, kiedy mamy do czynienia z wysoką wilgotnością powietrza oraz temperaturą w granicach od 16 do 22 stopni, zakażenie może nastąpić już w kilkanaście godzin. Dodatkowo bardziej podatne są młode tkanki zielone, w tym młode liście oraz niedojrzałe owoce lub pąki, niż tkanki starsze.

Zapobieganie zakażeniu nie jest łatwe, a nasze poczynania nigdy nie dają nam stuprocentowej pewności. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż zarodniki grzyba mogą być przenoszone przez wiatr na bardzo duże odległości. Z pewnością ryzyko infekcji możemy znacznie zmniejszyć, poprzez zbieranie opadających jesienią liści spod drzewa. To właśnie w nich zimuje grzyb, a na wiosnę, kiedy rozwija się zielona tkanka na drzewie, atakują je.  Dodatkowo, aby czuć się pewniej, możemy zdecydować się na uprawę odmian jabłoni oraz gruszy, które są mniej podatne na ataki tych grzybów.

Jeżeli nie udało nam się zapowiedz tej chorobie, nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć ją zwalczać. Najczęściej stosowana jest metoda chemiczna, czyli zwyczajny oprysk rośliny. Jednak ze względu na stosowane fungicydy (środki zwalczające grzyby oraz ich zarodniki) możemy podzielić je na zwalczające oraz zapobiegające. Zapobiegające stosujemy jeszcze przed zakażeniem, aby nie dopuścić do infekcji naszych drzewek. Zwalczające stosujemy, kiedy jest już za późno na zapobieganie i trzeba leczyć, czyli w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy obecności grzybów powodujących parch. Jeżeli chodzi o pierwszy rodzaj fungicydów, stosowane są tutaj między innymi: Topsin M 500 SC, czy Mythos 300 SC. Do tej drugiej grupy należą takie preparaty jak: Helicur 250 EC, Topsin M 500 SC. Pamiętajmy jednak, iż opryski nie zawsze dają nam pewność zwalczenia w stu procentach wszystkich objawów choroby.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: