Ostrokrzew - uprawa i odmiany

Ostrokrzew - uprawa i odmiany

Skomentuj artykuł

Ostrokrzew jest rośliną z rodziny ostrokrzewowatych, pochodzącą ze stref subtropikalnych. Znawcy jak dotąd doliczyli się już ponad 300 gatunków tej rośliny.  W swoich ojczystych rejonach ostrokrzew najczęściej dorasta do wysokości nawet kilkunastu metrów  i jest drzewem. W naszym kraju spotyka się go w formie krzewu, chętnie sadzonego w ogrodach, Najczęściej uprawianym gatunkiem w naszym kraju jest ostrokrzew kolczasty.

Ostrokrzew kolczasty

W naszych Polskich ogrodach ten krzew cieszy się sporą popularnością ze względu na swój niezwykły wygląd. Walory dekoracyjne posiadają między innymi liście, które są zimozielone i mają ciemnozieloną barwę, a także ząbkowane zakończenia. Od jesieni krzew zaczynają zdobić czerwone urocze owoce, które niesamowicie wyglądają w zimie na tle śniegu. Chociaż o ostrokrzewie kolczystym rosnącym w naszym kraju mówimy jako o krzewie, warto wspomnieć o pewnej ciekawostce przyrodniczej, jaką jest drzewiasty egzemplarz tej rośliny mający ponad 100 lat i ponad 11 metrów wysokości  rosnący w Kamieniu Pomorskim. Okazuje się, że gdzieniegdzie na terenie naszego kraju można spotkać takie, choć  już nie tak okazałe jak w Kamieniu Pomorskim, formy drzewiaste. Wiąże się to z cieplejszym klimatem w danej części Polski.Jak uprawiać i pielęgnować ostrokrzew kolczasty?

Roślina potrzebuje stanowiska wilgotnego, odznaczającego się dość lekką glebą. Może być ona wzbogacona wapniem. Ostrokrzew to idealna roślina do miejskich ogrodów i parków ze względu na to, ze jest odporna na zanieczyszczenia środowiska i suche powietrze. Miejsce uprawy może być nawet lekko zacienione. Ostrokrzew dobrze się w takim czuje, a dodatkowo jest dzięki temu chroniony przed poparzeniami słonecznymi, które mogą się pojawić na liściach jeżeli będzie on wystawiony na bezpośrednie i ostre  promieniowanie słoneczne.
Niestety ostrokrzew kolczasty nie jest zbyt odporny na mróz. Jego stanowisko musi być zdecydowanie osłonięte przed zimnymi podmuchami. Kiedy temperatura spada poniżej - 15 stopni Celsjusza, roślinie grozi wymarznięcie. Z tego względu przed zimą dobrze jest otulić krzew włókniną. Na szczęście niewielkie uszkodzenia spowodowane mrozem dość szybko regenerują się na wiosnę i generalnie krzew wychodzi z mroźnego okresu najczęściej bez większego uszczerbku.

Ostrokrzew

Ostrokrzew

Ostrokrzew należy do roślin dwupiennych. Oznacza to, że mamy wśród nich zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie. Osobnik żeński kwitnie w maju i czerwcu na biało. Kwiatki są raczej drobne. W jesieni na takim krzewie możemy zaobserwować kuliste owoce o barwie żółtej, czerwonej lub granatowej. By doczekać się takich owoców, w ogrodzie musi być posadzony przynajmniej jeden egzemplarz męski obok kilku żeńskich. Jeżeli posadzimy w ogrodzie tylko jeden krzew lub same żeńskie, nie doczekamy się owoców.

Gdzie umiejscowić ostrokrzew w ogrodzie? Można go posadzić wśród innych krzewów podobnej wysokości takich jak bukszpan, berberys czy różanecznik. Dobrze się on także komponuje z krzewami nieco wyższymi, zarówno liściastymi jak i iglastymi takimi jak kosodrzewina, cis, jałowiec czy klon palmowy. Warto pamiętać, by tych krzewów nie sadzić zbyt gęsto, gdyż muszą mieć nieco luzu, by rozwinąć swoja koronę i tym samym swoje walory dekoracyjne.

Krzew dobrze znosi cięcie i dowolne formowanie. Takie czynności najlepiej robić wczesną wiosną. Niewątpliwym walorem rośliny, z punktu widzenia posiadaczy ogrodu, jest fakt, że rośnie dość wolno, wiec nie ma potrzeby częstego cięcia. Należy dodać, że ostrokrzew kolczasty możemy posadzić także w pojemniku i zdobić nim  werandę czy taras, jeżeli nie mamy ogrodu.

Ostrokrzew

Ostrokrzew

Odmiany ostrokrzewu kolczastego

Argentea Marginata

Charakteryzuje się niezwykle kolczastymi zakończeniami liści oraz kremowym zabarwieniem ich obwódki, co wygląda jeszcze bardziej dekoracyjnie niż w przypadku odmiany podstawowej.

Aurea

Ta odmiana ma mniej kłujce liści a ich obrzeżki są żółte.

Alaska

Krzew cechujący się większą mrozoodpornością niż odmiana podstawowa. Pięknie owocuje, a jego liście są mniej kłujce.

Bacciflava

Liście rośliny są zaopatrzone w liczne ciernie. Jego owoce mają barwę żółtą.

Ferox Argentea

Odmiana charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem i dużą ilością cierni. Na jej liściach obserwujemy duże plamy o żółtym zabarwieniu.

Golden Princess

Nazwa odmiany wskazuje na złotawą barwę owoców krzewu.

Harpune

To odmiana o nietypowym wyglądzie. Jego liście mają gładkie brzegi, za to są zaopatrzone w jedną lub więcej par długich kolców.

Myrtyfolia

Jest roślina odznaczająca się krępym pokrojem i małymi liśćmi. Rośnie bardzo wolno.

Ostrokrzew

Ostrokrzew

Inne odmiany ostrokrzewu

•    Ostrokrzew bukszpanowy

Oprócz ostrokrzewu kolczastego w naszym kraju można spotkać w uprawie także ostrokrzew bukszpanowy. Jest to krzew dorastający do 2,5 metra wysokości, zaś jego rozłożystość może wynosić 1,5 metra. Podobnie jak ostrokrzew kolczasty, ten gatunek także jest krzewem zimozielonym, jednak różni się wyglądem liści. Są one niewielkie, o owalnym kształcie, ciemnozielonej barwie. W ogrodzie wygląda niezwykle dekoracyjnie przez cały rok.

•    Ostrokrzew paragwajski

Krzew pochodzi z Ameryki Południowej i tam też występuje. Jego potoczna nazwa, pochodząca z języka hiszpańskiego to Yerba mate. Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielone drzewo, które może osiągnąć wysokość od 6 do 12 metrów. Ma gładką korę w kolorze białym, jego liście są podłużne, maja kształt jajowaty i lekko ząbkowane brzegi. Ostrokrzew paragwajski rodzi ciemnoczerwone, mięsiste owoce. Roślina może być zarówno jedno, jak i dwupienna. W Ameryce Południowej krzew ma zastosowanie użytkowe. Jego suszone liście i gałązki służą jako napar do przygotowywania napoju zwanego paragwajską herbatą lub mate.


Choroby ostrokrzewu

Jeżeli na powierzchni liścia ostrokrzewu zobaczymy dziwnie wyglądające jasnozielone ślady, możemy być pewni, z krzew jest zaatakowany przez larwy muchówki, które dostały się między skórki liścia i wyjadają z niego miąższ. Na skutek tego procesu w liściu powstają powietrzne korytarzyki. Muchówkę można zwalczyć za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepie ogrodniczym. Zawsze przy zakupie takich specyfików dokładnie poinformujmy o jaką roślinę nam chodzi i jakie niepokojące objawy zauważyliśmy.

Uszkodzenia na liściach mogą być też spowodowane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, dlatego najlepszym stanowiskiem dla ostrokrzewu jest lekki cień.

Ostrokrzew

Ostrokrzew

Czarne i brązowe plamki na liściach są z kolei oznaką bytowania grzybów. Niestety porażone grzybicą liście muszą opaść i nie da się ich uratować. Preparaty przeciwgrzybiczne należy stosować w przypadku ostrokrzewu profilaktycznie, zanim jeszcze problem grzybicy wystąpi.

Jeżeli chcemy, by zimą nasz ogród wspaniale się wyróżniał, zwłaszcza kiedy spadnie śnieg, warto zasadzić w nim kilka ostrokrzewów. Nie są one zbyt kłopotliwe i trudne w pielęgnacji, ponadto można je dowolnie formować, wiec będą ciekawą dekoracją nie tylko w okresie letnim i wiosennym, ale i kiedy inne rośliny przestana stanowić ozdobę.

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz