Melon - uprawa i odmiany

Melon - uprawa i odmiany

Skomentuj artykuł

Między innymi owocami i warzywami na sklepowych ekspozycjach spoczywają melony, które są chętnie spożywane zarówno przez dorosłych jak i dzieci ze względu na swój delikatny smak. Jeżeli posiadamy ogród warzywny, być może zdecydujemy się na uprawę tej rośliny z rodziny dyniowatych. Co prawda, ma ona spore wymagania, a co za tym idzie, nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, jednak satysfakcja wynikająca z wyhodowania okazałych melonów z pewnością będzie dla nas odpowiednią motywacją by zdobyć odpowiednią wiedzę oraz zastosować ją przy okazji uprawy tego warzywa.

Melon to roślina jednoroczna, której system korzeniowy to korzeń główny oraz wiele korzeni bocznych, które mocno się rozgałęziają w niezbyt głębokich warstwach gleby, czyli około 25 cm pod powierzchnią gruntu. Młode rośliny charakteryzują się krótkimi międzywęźlami i sztywną, krótką i wzniesioną łodygą. W jej kątach można zaobserwować tworzenie się wąsów czepnych. Pęd główny krzewi się w momencie, kiedy pojawia się mniej więcej 5 lub 6 liść. Na całej jego długości pojawiają się pędy boczne kolejnych rzędów. W zależności od odmiany, melon może mieć liście o różnym kształcie. Roślinę generalnie zalicza się do jednopiennych, rozdzielnopłciowych, jednakże nieraz da się zauważyć na niej kwiaty obupłciowe. Kwiaty melona są jasnożółte. Pierwsze kwitną kwiaty męskie. Są one zebrane w grona w ilości około 5 sztuk. Później na bocznych pędach ukazują się kwiaty żeńskie lub te cechujące się obupłciowością. Piękne kwiaty przyciągają owady: mrówki i pszczoły, które biorą udział w procesie zapylania. Kwiaty, które nie zostaną zapylone, obumrą. Owoc melona nazywamy jagodą rzekomą. Powstaje ona z zalążni i dna kwiatowego, które to zrastają się ze sobą. W zależności od odmiany rośliny, owoce różnią się od siebie wyglądem skórki, kształtem lub kolorem miąższu.Wymagania melonów

Melon cechuje się naprawdę sporymi wymaganiami, zwłaszcza, jeżeli chodzi o temperaturę uprawy. By wykiełkować potrzebuje temperatury mniej więcej w granicach 26 do 30 stopni Celsjusza, natomiast, jeżeli spadnie ona poniżej 15 stopni, grozi to zahamowaniem wzrostu oraz rozwoju rośliny, dlatego temperatura powinna stale wynosić od 23 do 28 stopni Celsjusza. W takich warunkach istnieje ogromna szansa na powodzenie naszej uprawy, oczywiście jeżeli wskazania termometru nie będą się wahać ze względu na wiatr czy nagłe ochłodzenie. Z tego względu zaleca się uprawę niektórych odmian w niskich tunelach foliowych lub pod innymi osłonami.  Jeżeli chodzi o wilgotność, to w tym względzie melony także są wymagające. W czasie, kiedy roślina najsilniej się rozwija i zaczynają się pojawiać owoce, wilgotność gleby powinna sięgać nawet do 85 %. Kiedy owoce dojrzewają zapotrzebowanie na wilgotność już nieco spada i wtedy melonom wystarczy podłoże o 70% zawartości wody. Jeżeli w tym momencie zapewnimy melonom wysoką temperaturę oraz średnią wilgotność gleby, będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na smak owoców. Wahania wilgotności mogą zaś spowodować pękanie owoców, wiec na to też warto uważać. Dodatkowo roślina preferuje żyzne gleby, bogate w składniki odżywcze oraz stanowiska, które łatwo się nagrzewają oraz są wolne od chwastów. Trzeba przyznać, ze to dość wyrafinowane wymagania, które niejednego amatora mogą nieco przerazić, jednak nie wolno się zrażać, ponieważ wyhodowanie smacznych owoców melona być może jest trudne, jednakże z całą pewnością możliwe.

Melon uprawa i odmiany

Melony

W kwestii stanowiska warto jeszcze dodać, ze choć melony możemy uprawiać koło praktycznie każdego warzywa, to nie jest zalecane uprawianie go po sobie lub po innych warzywach z tej samej rodziny. W naszym kraju uprawia się melony wyłącznie z rozsady, którą przygotowuje się na torfowych podłożach. W czasie produkowania sadzonek na rozsadę, temperatura otoczenia powinna wynosić mniej więcej 24- 26 stopni Celsjusza. Jeżeli dzień jest chłodniejszy, może ona spaść o jakieś 2 lub 3 stopnie. Kiedy rozsada ma już gęsty pokrój i silne korzenie oraz wykształconych, co najmniej 4 lub 5 liści, co jest jednym z głównych czynników powodzenia w uprawie, można przystąpić do wysadzania melonów. Czynimy to w maju lub czerwcu, kiedy mamy pewność, że w głębi podłoża jest wystarczająco ciepło. Sadzonki umieszczamy w wilgotnej glebie w odległości około 50 cm od siebie. Między rzędami odległość powinna wynosić około 1 metra.

Pamiętajmy, że ze względu na to, iż melon ma ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, najlepszym pomysłem jest posadzenie go w pierwszym roku po oborniku. Nawóz naturalny jest tak samo niezbędny roślinie, jak mineralny, który z kolei wprowadzamy w głąb gleby. Nawozy zawierające azot i potas stosuje się przed posadzeniem melonów, ale i w trakcie wegetacji rośliny.

Melon uprawa i odmiany

Melony

Typy botaniczne melonów

W zależności od typu botanicznego melona, jego owoce różnią się od siebie wyglądem, kształtem i strukturą.

Melon cantaloup charakteryzuje się średniej wielkości kulistymi bądź spłaszczonymi owocami. Ich powierzchnia jest żebrowana a skórka twarda i niesiatkowana, jednak posiada brodawki.

Melon siatkowany, jak sama nazwa wskazuje posiada siatkowaną skórkę, średniej wielkości owoce owalnym kształcie oraz miąższ barwy zielonkawej, żółtej lub pomarańczowej.

Melon cukrowy ma słodki miąższ o silnym aromacie, gładką skórkę bez siatkowania, za to z rysunkiem pasów lub w cętki. Owoce mają średnią wielkość i są raczej kuliste.

Melon zimowy to typ o miąższu bezzapachowym. Jego owoce mają średnią wielkość i kulisty bądź lekko owalny kształt. Skórka może być lekko siatkowana, a poza tym jest gładka i raczej twarda.

Melon uprawa i odmiany

Melony

Popularne odmiany melona

Emir F1- ta odmiana jest jedną z bardziej wytrzymałych na zmiany, takie jak wahania temperatur, czy chłodniejsze lato w porównaniu do odmian niezwykle wrażliwych na takie czynniki Mimo tych niedogodności bardzo dobrze się rozwija w gruncie. Posiada owoce o lekko owalnym kształcie, usiane na powierzchni delikatnymi bruzdami. Skórka na początku przybiera kolor sinozielony, ale w miarę kiedy owoc dojrzewa zmienia swą barwę na bardziej pomarańczową. Owoce osiągają wagę około 1 kilograma. Ich miąższ jest słodki, pełen aromatu i ma pomarańczowy kolor.

Malaga F1- odmiana jest bardzo dobrze przystosowana do uprawy w gruncie i odporna na atak najczęstszej choroby dotykającej melony, czyli mączniaka rzekomego. Ma owoce w kształcie kulistym, o wyraźnym żebrowaniu. Zwykle osiągają one ciężar między 1 a 1,5 kg. Dojrzałe owoce rozpoznaje się po barwie pomarańczowej oraz delikatnej siateczce je pokrywającej. Miąższ przybiera barwę pomarańczową jest niezwykle słodki i smaczny, ma intensywny aromat.

Melba- jest przeznaczona do uprawy pod osłoną. Jej tolerancja na chłód jest dość wysoka w porównaniu z innymi odmianami melona. Ma owalne owoce, pokryte siateczką. Osiągają one masę do 0,7 kg. Miąższ charakteryzuje się masłową konsystencją, jest gruby i ma mocny aromat.


Oliwin- to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy pod osłonami. Jeżeli decydujemy się na uprawę w gruncie, powinien on być ściółkowany folią. Rodzi kuliste owoce o kremowej, żółtej, gładkiej skórce. Osiągają one do 1 kg masy. Miąższ ma barwę jasnozieloną jest dość gruby i ma wspaniały aromat i masłową konsystencję, podobnie jak to jest w przypadku odmiany Melba.

Seledyn- jest odmianą wczesną. Doskonale uprawia się w gruncie. Bujnie się rozrasta i jest odporna na mączniaka rzekomego, co wydatnie zwiększa szansę sukcesu w uprawie tej odmiany. Owoce mają kształt owalno-kulisty i masę niewiele ponad 1 kg. Dojrzałe owoce mają żółtopomarańczową skórkę, gruby, aromatyczny, soczysty i smaczny miąższ.

Warto zdecydować się na uprawę melona, zwłaszcza jeżeli nasz ogród warzywny zalicza się do zacisznych, słonecznych miejsc. Smak takiego samodzielnie wyhodowanego okazu z pewnością nie może się równać z tym kupionym w sklepie. Melon posiada jednakże nie tylko walory smakowe, bowiem jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak białka, zdrowe tłuszcze oraz witaminy z grupy B. Poza tym jest dobrym źródłem wapnia, fosforu i żelaza. Nie zależy o tym zapominać, planując zagospodarowanie ogródka warzywnego. 
Melon uprawa i odmiany

Melony

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: