Melony uprawa i pielęgnacja

Melony uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Słowo melon pochodzi z języka greckiego i oznacza miękkie jabłko. Owoce pochodzą z Afryki. W Polsce znane są  od siedemnastego wieku.

Melony należą do pnących roślin jednorocznych. Ich owoce osiągają wielkość do około dwudziestu pięciu centymetrów. Mają kulisty albo owalny kształt.  Miąższ owocu ma barwę kremową, zieloną lub ciemno pomarańczową.

Owoce są bardzo soczyste, przyczyną tego jest fakt, że  w większości składają się z wody. Zaletą melonów jest, również to, że szybko gaszą pragnienie, mają dużą zawartość potasu oraz witamin A i C. Poza tym są mało kaloryczne a zarazem bardzo sycące.

Uprawa melona

Stanowisko

Roślinie odpowiada ciepłe i słoneczne stanowisko. Powinno być one osłonięte od wiatru.

Podłoże

Melonom najbardziej odpowiada podłoże zasobne w próchnicę i bogate w składniki mineralne. Rośliny źle rosną na glebach gliniastych.

Podlewanie

Rośliny należy podlewać regularnie dopóki nie zaczną dojrzewać owoce. Wtedy podlewanie ograniczamy.

Rozmnażanie

Melony rozmnażamy z nasion.

Nawożenie

Ziemię, w której będą rosły rośliny warto nawieźć przed ich posadzeniem kompostem, oraz nawozami fosforowym i azotowym.

Sadzenie

Nasiona melonów sadzimy na przełomie marca i kwietnia do doniczek. Podlewamy je i stawiamy w ciepłym miejscu na przykład na słonecznym parapecie okiennym lub w szklarni. Nasiona do wykiełkowania potrzebują temperatury powyżej dwudziestu stopni.  Po około pięciu tygodniach a niekiedy wcześniej otrzymujemy małe sadzonki roślin. Wtedy należy je posadzić w szklarni lub tunelu foliowym.  Nasiona melona można przechowywać przez kilka lat i nie przeszkodzi im to w kiełkowaniu.

Uprawa w szklarni

W Polsce ze względu na warunki klimatyczne melony uprawia się w szklarni, tunelu foliowym lub inspekcie. W szklarniach i tunelach foliowych  melony prowadzi się na specjalnych podporach.
W szklarni  sadzimy melony w maju. Temperatura powinna wynosić w niej około dwudziestu stopni.
W bardzo słoneczne, ciepłe dni szklarnię należy wietrzyć.

Uprawa melona
Uprawa melona

Zapylanie kwiatów

Melon zaowocuje tylko, wtedy gdy wykonamy sztuczne zapylenie jego kwiatów.  W tym celu należy  zerwać płatki z kwiatu męskiego i włożyć pylnikami do wnętrza kwiatu żeńskiego.  Zabieg ten wykonujemy przy ładnej pogodzie.

Pielęgnacja rośliny

Na roślinie pozostawiamy około pięciu zawiązków owoców pozostałe urywamy.
Pod rosnące  melony, które zaczynają stykać się z podłożem warto podłożyć folię czy siano, zapobiegnie to ewentualnemu psuciu się owoców.
Ważne jest właściwe podlewanie roślin, za dużo wody powoduje gorszy smak owoców  a za mało sprawia, ze melony są małe.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: