Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Skomentuj artykuł

Hortensja bukietowa nazywana również wiechowatą (hydrangea paniculata), to chyba jedna z najlepszych hortensji, jaką możemy uprawiać w naszym klimacie. Nie jest bardzo wysoka, gdyż dorasta do ok. 2 m. wysokości, a jej wytrzymałość na niskie temperatury pozwala na uprawę nawet w chłodniejszych rejonach kraju. Jej największą ozdobą są okazałe, wzniesione, wiechowate kwiatostany, złożone przede wszystkim z kwitów płodnych i mniejszych płodnych. Gatunek posiada kwiaty w kolorze kremowobiałym, które w trakcie kwitnienia lekko różowieją, ale wyprowadzone od niego odmiany ozdobne, zachwycają bardziej zdecydowanymi barwami (np. ciemnoróżowe lub czysto białe) oraz większymi i rozmaicie ukształtowanymi kwiatostanami (np. wzniesione, kuliste lub niemal płaskie).

Hortensja bukietowa zakwita latem (VIII-IX) na pędach jednorocznych, dlatego jeśli planujemy jej przycinanie (co znosi bardzo dobrze), zabieg należy zaplanować na wczesną wiosnę (III). W razie potrzeby, pędy możemy skrócić dość znacznie (ok. 2/3 długości), a jeśli bardzo ostra zima spowodowała ich uszkodzenia, możemy je nawet przyciąć niemal tuż nad ziemią.Wymagania uprawowe

Aby jednak hortensja bukietowa w naszym ogrodzie czuła się naprawdę dobrze i pięknie kwitła, należy dla niej przeznaczyć odpowiednie stanowisko. Roślina preferuje miejsca półcieniste (w słońcu lepiej kwitnie, ale potrzebuje więcej wilgoci) oraz żyzne, próchnicze i lekko kwaśne podłoża. Nie znosi przesuszania, dlatego gleba pod jej uprawę powinna być stale lekko wilgotna. Wskazane jest więc ściółkowanie, ograniczające parowanie wody. Nie mogą to być jednak gleby ciężkie, mokre i zimne, gdyż w takich warunkach rośliny często chorują, a nawet zamierają. Źle znoszą także podłoża o odczynie zasadowym, na które reagują chlorozami liści. Jeśli hortensję nawozimy (mieszankami pozbawionymi nawozów wapniowych), ostatnie dawki nawozów powinniśmy przewidzieć na lipiec, gdyż później roślina powinna mieć szansę na przygotowanie się do zimy. Pomimo iż to gatunek stosunkowo odporny na niskie temperatury, jesienią nie zaszkodzi krzewy okopczykować podobnie jak róże.

Większość hortensji nie zmienia barwy liści w okresie jesiennym, ale bywają odmiany, które w tym czasie pięknie się przebarwiają. Bez względu jednak na odmianę, przed zimą wszystkie liście opadają, a rośliny przechodzą w stan spoczynku.

Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Rozmnażanie

Hortensję bukietową rozmnaża się najczęściej z sadzonek zielnych, pobieranych latem lub z odkładów korzeniowych. Jeśli kupujemy gotową sadzonkę, lepiej wybrać roślinę w pojemniku niż z odkrytym korzeniem. Taki wybór daje większą gwarancję przyjęcia się hortensji w nowym miejscu i pozwala na sadzenie roślin w ciągu całego sezonu letniego.

Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Odmiany

Obecnie na rynku można znaleźć wiele odmian tej pięknej rośliny, różniących się między sobą barwą oraz kształtem kwiatostanów, a niekiedy również kolorem liści. Do ciekawszych propozycji można z pewnością zaliczyć:

Renhy” VANILLE FRAISE - przepiękną odmianę o wielkich, początkowo białych, później ciemnoróżowych kwiatostanach, dających efekt wielobarwności. Ze względu na ciężar kwiatów, wymaga mocnego, wiosennego cięcia.

Pink Diamond” – o wzniesionych, wiechowatych kwiatostanach, które początkowo mają barwę białą, a następnie od dołu kwiatostanu przebarwiają się na piękny, intensywnie różowy kolor.

Pinky Winky” – długo kwitnąca odmiana (nawet do X), której początkowo białe kwiaty, szybko przebarwiają się na kolor czerwony.

Kolmagino” MAGICAL MOONLIGHT – o bardzo gęstych, dużych kwiatostanach, początkowo barwy zielonkawej, następnie czysto białej

Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Magical Starlight” – posiada oryginale, białe (jesienią przebarwiające się na kolor różowy) kwiaty w nietypowym, gwiazdkowatym kształcie

Shikoku Flash” – poza białymi kwiatami, ozdobą odmiany są pstro ubawione liście

LImelight” – o kwiatach początkowo zielonożółtych, zmieniających barwę na żółto-białą

Tardiva” – o białych, stożkowatych kwiatostanach, różowiejących w czasie przekwitania

Pee Wee” – o białych, nieco luźniejszych kwiatostanach

Grandiflora” – o ogromnych, białych kwiatostanach, różowiejących w miarę przekwitania


Zastosowanie

Hortensja wiechowata ma wiele zastosowań. Może być wspaniałym uzupełnieniem kompozycji rabatowych, nieocenioną ozdobą trawnika (posadzona jako soliter) lub doskonałym kwiatem ciętym. Jej duże, dekoracyjne kwiatostany, sprawdzają się nie tylko w letnich bukietach do wazonu, ale po odpowiednim zasuszeniu mogą stanowić bardzo ciekawy element suchych kompozycji roślinnych. Taką samą rolę spełnią, jeśli po przekwitnięciu pozostaną na krzewie. Będą wtedy stanowiły dekoracyjny akcent zimowego ogrodu. Oczywiście wczesną wiosna należy je usunąć, aby umożliwić rozwój nowych pędów kwiatostanowych.

Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Kwiaty i krzewy ozdobne w ogródku” I. Kiljańska PWRiL W-wa 1990r
2.    Tabaza
3.    Związek Szkółkarzy Polskich

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz