Celozja srebrzysta pierzasta i grzebieniasta

Celozja srebrzysta pierzasta i grzebieniasta

Skomentuj artykuł

Przyjmuje się, że ojczyzną celozji srebrzystej (Celosia argentea) jest Azja. Stamtąd została przeniesiona do Afryki i Ameryki Południowej. Na okołorównikowych obszarach tropikalnych występuje powszechnie jako chwast. To jednoroczna roślina należąca do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Znana jest również pod nazwą grzebionatka, którą zapewne zawdzięcza charakterystycznemu pióropuszowemu kształtowi kwiatostanów. Celozja jest niezwykle efektowną rośliną. Swoim oryginalnym wyglądem zwraca uwagę niezależnie od miejsca, w którym rośnie. Kwiaty zachwycają ogromną paletą słonecznych barw. Wyglądają bardzo atrakcyjnie. Często wykorzystuje się je w kompozycjach kwiatowych. Wysuszone na długo zachowują intensywny kolor. W Polsce najpopularniejsze w uprawie są celozja pierzasta i grzebieniasta, będące odmianami botanicznymi celozji srebrzystej.

Celozja pierzasta (Celosia argentea var. plumosa)

Roślina mająca piramidalne, przypominające pióropusz kwiatostany. Zazwyczaj osiąga wysokość 25–30 cm, choć niektóre odmiany mogą dorastać do 80 cm wysokości. Tworzy zwykle nierozgałęzioną, wyprostowaną łodygę oraz duże, jajowate liście. Zarówno łodyga, jak i liście mogą mieć różne zabarwienie w zależności od barwy kwiatów. Pionowe kwiatostany w żywych kolorach składają się z gęsto upakowanych drobnych kwiatów. Występują w rozmaitych odcieniach żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego i purpurowego koloru. Kwitnie w okresie letnim, od lipca do października, czasem aż do pierwszych mrozów.

Celozja grzebieniasta (Celosia argentea var. cristata)

Fantazyjne kwiatostany tej odmiany przypominają kształtem grzebień koguta. Wyprostowana łodyga porośnięta owalnymi liśćmi przeważnie osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Liście intensywnie zielone mogą być czerwono lub purpurowo nabiegłe. Na szczycie pędu wyrastają duże i pofalowane kwiatostany, składające się z licznych, drobnych kwiatów. Występują w szerokiej palecie barw, od żółtej, przez pomarańczową, po ciemnoczerwoną. Nietypowy wygląd kwiatostanów sprawia, że celozja grzebieniasta, podobnie jak wyżej opisana, doskonale nadaje się do kompozycji z kwiatów świeżych i suszonych. Kwitnienie przypada na miesiące od lipca do października.

Celozja pierzasta

Celozja pierzasta

Wymagania uprawowe

Celozja do prawidłowego wzrostu wymaga dużej ilości światła, dlatego powinna rosnąć na stanowisku słonecznym. W cieniu nie będzie dobrze rosła. Preferuje gleby żyzne, najlepiej próchnicze, o dużej zawartości składników pokarmowych i dość wilgotne.

Celozja pierzasta

Celozja pierzasta

Uprawa w ogrodzie

Celozje są wymagające i z tego względu trudne w uprawie. Sadząc je w ogrodzie, musimy zapewnić im ciepłe i osłonięte miejsce. Są to rośliny tropikalne, dlatego dobrze znoszą suszę. Najpiękniej jednak kwitną, gdy podłoże jest dostatecznie wilgotne. Tworzą wtedy bardziej okazałe kwiatostany, które dłużej zachowują ładny wygląd. W okresach suszy będą wymagać podlewania. Podłoże, w którym będą uprawiane, powinno być przepuszczalne, ponieważ zalane korzenie łatwo gniją. Celozje są wrażliwe na niskie temperatury. Z tego względu do ogrodu na taras czy balkon wysadzamy je dopiero pod koniec maja, gdy nie ma już ryzyka przymrozków.

Celozja pierzasta

Celozja pierzasta

Uprawa w doniczce

Celozje mogą być również uprawiane w pojemnikach w domu. Najlepszym miejscem dla nich będzie słoneczny parapet. W okresie letnim możemy przenieść je na nasłoneczniony balkon lub taras. W skrzynkach balkonowych czują się doskonale i pięknie kwitną. Uprawiane w doniczkach wymagają regularnego podlewania, w lecie nawet 2–3 razy w tygodniu. Nie należy zapominać również o dostarczaniu składników odżywczych, np. za pomocą nawozu do roślin kwitnących.

Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta

Rozmnażanie

Celozję rozmnażamy z nasion, które wysiewamy w marcu lub kwietniu. Planując wiosenne kwitnienie, roślin uprawianych w doniczkach nie należy wysiewać wcześniej niż w połowie lutego, ponieważ zbyt krótki dzień może powodować znaczne wydłużenie kiełkowania i wzrostu siewek. Nasiona wysiewamy do pojemników umieszczonych w szklarni lub ciepłym i widnym pomieszczeniu. Siewkom zapewniamy temperaturę 20–22°C. Podłoże zraszamy wodą. Gdy odpowiednio podrosną, powinniśmy je przepikować, zachowując rozstawę 7x7 cm lub sadząc je w małych doniczkach. Na zewnątrz wysadzamy je dopiero pod koniec maja lub w czerwcu. Uzyskane w ten sposób rośliny zakwitają po 12–14 tygodniach od wysiewu nasion.

Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta

Choroby i szkodniki

Celozja bywa porażana przez mączniaka prawdziwego i plamistość liści. W uprawie gruntowej najczęściej występującym szkodnikiem są mszyce. Z kolei w pomieszczeniach jest to przędziorek.

Zastosowanie

Zróżnicowanie wysokości, form, faktur i kolorów kwiatów celozji sprawia, że ma dość uniwersalne zastosowanie. Ze względu na tolerancję na suszę i niewielkie rozmiary to nie tylko dobra roślina ogrodowa, lecz także świetnie sprawdza się w uprawie w pojemnikach. Ładnie wygląda sadzona po kilka sztuk w misach i donicach stojących na balkonach i tarasach. Te niezwykłe kwiaty nadają się na rabaty w połączeniu z innymi niskimi roślinami lub barwne obwódki. Wykorzystując różne odmiany celozji, możemy stworzyć w ogrodzie spektakularny efekt tęczy. Wyższe odmiany świetnie nadają się na kwiat cięty. Ich kwiatostany są bardzo trwałe. Zachowują ładny wygląd nawet przez 2–3 tygodnie. Często używane są również do suszenia, ponieważ kwiaty dobrze zachowują kształt i ładny kolor.

Celozja pierzasta

Celozja pierzasta

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: