Nasturcja - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Nasturcja - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Skomentuj artykuł

Nasturcja (Tropaeolum) należąca do rodziny nasturcjowatych to jeden z popularniejszych kwiatów ozdobnych. Rodzina do której się zalicza skupia ponad 80 gatunków, ale tylko kilka z nich można spotkać w naszych ogrodach.

Nasturcja większa

Pierwsze miejsce wśród uprawianych u nas nasturcji, zajmuje z pewnością bardzo piękna nasturcja większa (Tropaeolum majus). Jej podstawowe walory dekoracyjne to przede wszystkim duże, zachwycające wieloma barwami kwiaty i niemal okrągłe, talerzowate liście, rozwijające się na końcach długich, cienkich ogonków. W środowisku naturalnym (Ameryka Południowa) gatunek ten rośnie jako bylina, jednak w naszym klimacie zimy nie udaje się mu przetrwać w gruncie, dlatego jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Zwykle jest długim, dorastającym do 3 m. pnączem, ale obecnie sporo odmian może się też pochwalić bardzo kompaktowym wzrostem, osiągając wysokość ok. 30-40 cm.

Odmiany różnią się nie tylko wysokością, ale także barwą i kształtem kwiatów oraz kolorem liści. Interesującą grupą odmian jest między innymi „Alaska”, skupiającą rośliny o biało lub kremowo nakrapianych liściach, wśród których na uwagę zasługuje „Alaska Salmon Orange” (karłowa, o łososiowo-pomarańczowych kwiatach z ciemniejszym środkiem) oraz miksy kilku kolorów dostępne pod nazwą „Alaska Mixed” lub „Jewel of Africa” (pnąca, ok. 2 m. dł). Poza oryginalnymi liśćmi, uwagę mogą też zwracać ciekawe, niemal pełne lub półpełne kwiaty, których możemy spodziewać się u odmian: „Hermine Grashoff” (odm. karłowa, kwiaty pomarańczowo-czerwone), „Double Darjeeling” (kwiaty pełne, ciemnożółte, odm. karłowa) czy „Apricot Gleam” (kwiaty półpełne, łososiowopomarańczowe). Nasturcja większa kwitnie od wiosny (VI) przez całe lato aż do późnej jesieni i jest polecana zarówno do uprawy w pojemnikach (odm. karłowe) jak i na rabatach.



Nasturcja kanaryjska

Innym popularnym gatunkiem nasturcji jest nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum) nazywana niezbyt elegancko włóczęgą. Na pierwszy rzut oka zupełnie nie przypomina swojej kuzynki (n. większej), ale jest nie mniej dekoracyjna, dlatego również warta naszej uwagi. Jej zielononiebeskawe liście są klapowane i mocno powcinane, a jaskrawo żółte (kanarkowe) kwiaty niewielkie i opatrzone wyraźnymi ostrogami. Roślina jest typowym pnączem, dorastającym nawet do 2-3 m., dlatego wymaga podpór, po których będzie mogła swobodnie się wspinać. Zakwita nieco później niż n. większa (VII), ale podobnie jak ona kwitnie aż do późnej jesieni, obsypując się dużą ilością kwiatów. Ten gatunek lepiej sprawdza się w ogrodzie niż na tarasie czy balkonie.

Nasturcja

Nasturcja

Nasturcja bulwiasta

Czasami w uprawie spotka się również nasturcję bulwiastą (Tropaeolum tuberosum), ale należy ona do gatunków dużo mniej popularnych niż dwa poprzednie. Ta nasturcja jest pnączem, dorastającym do ok.  2 m. wysokości i posiadającym zgrubiałe korzenie (bulwy), które można przechować przez zimę w chodnym pomieszczeniu (w suchym torfie, podobnie jak inne rośliny bulwiaste, wrażliwe na niskie temperatury). W cieplejszych rejonach kraju i pod zimowym okryciem, bulwy mogą wprawdzie przetrwać zimę w gruncie, ale nie jest to pewne, dlatego nie warto ryzykować. Kwiaty nasturcji bulwiastej nie są duże, ale jaskrawo ubarwione (czerwono-pomarańczowe) i umieszczone na szczytach długich, dość sztywnych, czerwonych łodyg. Na roślinie pojawiają się dość licznie od połowy lata do późnej jesieni.

Nasturcja

Nasturcja

Wymagania uprawowe

Większość uprawianych gatunków nasturcji pochodzi z klimatu cieplejszego niż nasz i ma podobne wymagania uprawowe. Najlepszym dla nich stanowiskiem, jest miejsce dostatecznie słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru oraz lekka, średnio żyzna (dla nasturcji większej może być nawet dość słaba) i lekko wilgotna gleba. Rośliny na ogół nie znoszą niskich temperatur ani terenów podmokłych, gdyż wtedy często chorują i mają zahamowany rozwój. Jeśli mają latem wydać mnóstwo pięknych kwiatów, powinny rosnąć w stosunkowo ubogim podłożu, gdyż żyzna gleba spowoduje u nich bujny rozrost liści kosztem kwitnienia. Powinniśmy też pamiętać, że nasturcje posadzone w cieniu, niemal przestają kwitnąć lub kwitną bardzo słabo, dlatego dostatek słońca jest ważnym kryterium wyboru odpowiedniego dla nich stanowiska. Rośliny warto też od razu posadzić na miejsce stałe, gdyż nie lubią przesadzania i trudno przyjmują się na nowym stanowisku.

Nasturcja

Nasturcja

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: