Burak ćwikłowy - uprawa, choroby i odmiany

Burak ćwikłowy - uprawa, choroby i odmiany

Skomentuj artykuł

Do podstawowych chorób buraka ćwikłowego należą:

Chwościk buraka

Choroba o podłożu grzybowym, która przy silnym porażeniu, doprowadza do żółknięcia i zasychania części nadziemnej rośliny. Początkowo porażenie objawia się w formie szarawych plam z czerwonym obrzeżem. Chorobie sprzyja wilgotne powietrze, częste opady, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Do zabiegów ograniczających występowanie choroby, należy zaliczyć usuwanie resztek porażonych roślin, na których zimuje grzyb, odpowiedzialny za zmiany chorobowe. W przypadku pojawienia się choroby można wykonać oprysk, który należy powtórzyć 2-3 razy. Przykładowym środkiem zwalczającym chorobę jest m.in. Domark 100 EC, Gwarant 500 S.C., Dithane Neo Tec 75 WG.

Zgorzel siewek

Choroba poraża siewki, których szyjka korzeniowa ulega zmianom gnilnym. Konsekwencją jest przewracanie się siewek i ich zamieranie. Chorobie przeciwdziałamy zaprawiając nasiona, a poza tym starajmy się uprawiać buraki ćwikłowe na luźniejszym podłożu. Chorobie sprzyja nadmierna wilgotność.

Mączniak prawdziwy

Choroba objawia się mączystym nalotem na nadziemnej części rośliny. Zmiany chorobowe zwalczamy stosując odpowiedni środek grzybobójczy np. Domark 100 EC.

Poza wspomnianymi chorobami, mogą wystąpić także zmiany o podłożu wirusowym, a także mączniak rzekomy bądź też zgnilizny korzeni, które są zagrożeniem także  w okresie przechowywania warzyw w okresie zimowym.

Burak ćwikłowy

Burak ćwikłowy

Do podstawowych szkodników buraka ćwikłowego należą:

Śmietka ćwiklanka

Muchówka, której larwy (białe, beznogie do 8 mm długości) uszkadzają liście, żywiąc się miąższem (minowanie liści).  Uszkodzone liście zamierają. W sezonie mamy do czynienia z trzema pokoleniami śmietki ćwiklanki. Larwy zimują w glebie, wiosną się przepoczwarzają i składają jaja na spodniej stronie liścia (białe). Szkodnika możemy zwalczyć wykonując oprysk w momencie wylęgania się larw, w razie potrzeby powtarzając zabieg. Środek, który można zastosować do zwalczania śmietki ćwiklanki to m.in. Danadim 400 EC.

Mszyca trzmielinowo- burakowa

Żywiące się sokiem roślinnym mszyce ograniczają wzrost roślin, pogarszając ich zdrowotność, a także obniżając plony. W przypadku pojawienia się szkodnika , należy natychmiast działać i podjąć kroki mające na celu jego eliminację. Przy zwalczaniu szkodnika warto skorzystać z ekologicznych sposobów, gdy nie będzie już innej możliwości, można wykonać oprysk preparatem, najlepiej selektywnym, a więc takim, który nie zagraża sprzymierzeńcom ogrodu. Takim środkiem jest m.in. Pirimor 500 WG.

Mątwik burakowy

Obecność tego nicienia hamuje rozwój rośliny oraz wpływa na pogorszenie jakości zebranych plonów. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się tego szkodnika, należy m.in. przestrzegać zmianowania upraw.

Z pozostałych szkodników,  zagrożeniem są także larwy chrabąszcza majowego oraz rolnice.

Kiedy zbiór ?

Zależnie od terminu siewu i zastosowania konkretnej odmiany, mamy możliwość zbioru wczesnego, jak również letniego oraz późnego. W pierwszym przypadku, a więc przy zbiorze wczesnym tzw. pęczkowym, pozyskujemy część podziemną oraz nadziemną. W okresie późniejszym, wykorzystujemy część podziemną – okres letni (bieżące spożycie), natomiast w okresie jesiennym pozyskujemy korzeń rośliny, przeznaczony na przechowanie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: