Uprawa ziemniaków

Uprawa ziemniaków

1 komentarzy

Nie wyobrażam sobie obiadu bez ziemniaków, zapewne jak wielu rodaków. Ziemniaki tak samo jak surówka zawsze są bardzo pożądaną rzeczą na talerzu.

Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej.  Do Europy przywieźli je Hiszpanie. Kartofle zawierają w sobie  białko, witaminy i węglowodany. Po zbiorze możemy  je długo przechowywać w piwnicy, praktycznie od jednych do drugich zbiorów. Gdy już zaczynają kiełkować to znak, że należy je zjeść. Najlepiej smakują pieczone przy ognisku tuż po zbiorach. Ziemniaki  wchodzą w skład rodziny Psiankowatych.

Uprawa Ziemniaków

Stanowisko –  Słoneczne, jasne.

Podlewanie –  Gdy mamy kilka sadzonek w ogrodzie, to podlewamy je zawsze wtedy, gdy z powodu rzadkich opadów deszczu mają  za sucho.

Podłoże – Najkorzystniejsze są gleby lekkie oraz średnio ciężkie. Warto wzbogacić ziemię kompostem i obornikiem.

 

 

Rozmnażanie –   Sadzonki robimy z zeszłorocznych ziemniaków. W ogrodzie najlepiej uprawiać wczesne odmiany. Kartofle sadzimy w odstępach około trzydziestu centymetrów, na głębokości około dziesięciu, a odległość między rzędami powinna wynosić pół metra. Do sadzenia warzyw, szczególnie na małej powierzchni można użyć ręcznej sadzarki do ziemniaków, uzyskuje się dzięki niej dołek o odpowiedniej wielkości dla kartofla.

 

Uprawa ziemniaków

Uprawa ziemniaków

Szkodniki i choroby

Gdy ziemniaki kwitną pojawia się Stonka Ziemniaczana. Poza tym, równie niebezpieczną chorobą jest zaraza ziemniaczana.  Choroba objawia się brązowymi plamami na wierzchniej stronie liści oraz białym nalotem na spodniej stronie.  Doprowadza do gnicia łodygi oraz korzeni. Zaatakowane rośliny usuwamy z uprawy i palimy, pod żadnym pozorem nie kładziemy ich na kompost.

 

Uprawa ziemniaków

Uprawa ziemniaków

Zabiegi pielęgnacyjne

Rośliny należy odchwaszczać. Kartofle zbieramy przy użyciu wideł, żeby nie uszkodzić bulw. Część górną rośliny, liście palimy, żeby usunąć ewentualne szkodniki.
Jeżeli w nocy spodziewamy się, że wystąpi mróz to nie okopujemy kartofli. Wynika to z faktu, iż wzruszenie ziemi może się przyczynić do uszkodzenia ziemniaków przez mróz.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Eliza, Tytuł: Kochane ziemniaki

    Kompendium wiedzy o ziemniaku! :) Ja tak samo jak autor nie wyobrażam sobie obiadu bez ziemniaków, to bardzo zdrowe i pożywne warzywo. Bardzo się cieszę, że wraca do łask :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także