Burak ćwikłowy - uprawa, choroby i odmiany

Burak ćwikłowy - uprawa, choroby i odmiany

Skomentuj artykuł

Późny zbiór powinien być przeprowadzony na przełomie września i października. Korzeń pozyskujemy poprzez ręczne wyrywanie. Zazwyczaj przydają się widły bądź szpadel, którymi podkopujemy roślinę, aby pozyskać korzeń bez uszkodzeń, gdyż tylko takie najlepiej się przechowują. Część nadziemną odcinamy około centymetra nad częścią podziemną, poza tym nie usuwamy korzenia palowego.
Aby buraki ćwikłowe dobrze się przechowywały należy zapewnić im temperaturę na poziomie około 1- 2 °C. Poza niską temperaturą niezbędna jest także wysoka wilgotność powietrza.

Jeżeli posiadamy ziemiankę, wilgotną piwnicę, możemy je wykorzystać do przechowania buraka ćwikłowego. Bardzo często buraczki ćwikłowe przechowuje się w kopcach. Jest to  dobry sposób na przechowywanie warzyw korzeniowych jednak pamiętajmy, aby kopiec był odpowiednio wykonany i na okres zimy podsypany większą ilością ziemi. Poza tym sprawdzajmy zimą, czy gryzonie nie zagnieździły się w kopcu, gdyż wejścia do nor bardzo szybko wymrożą kopiec i zniszczą przechowywane zapasy.

Zastosowanie

Buraki ćwikłowe to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. Znane już w starożytności, cenione były za właściwości lecznicze oraz odżywcze. W kuchni wykorzystywane są młode rośliny (zbiór wczesny) tzw. botwinka (część podziemna i nadziemna- młode liście), choć największą popularnością cieszy się podziemna część rośliny, która ze względu na długi okres przechowywania, może być wykorzystywana  przez cały rok. Sałatki, zupy to jedne z wielu zastosowań buraka ćwikłowego. Nie zapominajmy także o tym, że buraki ćwikłowe nadają się na przetwory, które można odnaleźć na półkach sklepowych.

Z pewnością barszcz czerwony, ćwikła, sałatka z buraczków to najpopularniejsze przykłady wykorzystania tego warzywa.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: