Uprawa łubinu

Uprawa łubinu

Skomentuj artykuł

Łubin należy do roślin motylkowatych i jest bardzo rozpowszechniony na obszarze śródziemnomorskim i na terenie obu Ameryk. Do Europy zawędrował w XIX w. i obecnie można go spotkać w ogrodach ozdobnych w towarzystwie roślin w stylu rustykalnym. Najważniejsze gatunki ozdobne to łubin trwały, ogrodowy oraz łubin Hartwega, zwany letnim. Oprócz gatunków ozdobnych istnieją także gatunki uprawne, które są bardzo cenione przez rolników. Łubin uprawny znacznie poprawia zawartość materii organicznej gleby, dzięki czemu można po nim uprawiać prawie każdą roślinę. Najczęściej uprawiane gatunki uprawne to łubin żółty, biały i wąskolistny.

Łubin jest zatem rośliną bardzo praktyczną i zarazem wysoce dekoracyjną. Na wysokich pędach (ok 1,5 m wys.) wyrastają różnokolorowe kwiatostany w kształcie kłosów lub gron. Równie atrakcyjne co kwiaty są ciemnozielone, palczaste liście. Obecnie wyróżnia się około 200 gatunków łubinu, dzięki czemu łubin może urozmaicić praktycznie każdą rabatę.



Wybrane gatunki ozdobne

Łubin trwały – Osiąga nawet 1, 5 m wysokości i ma strzelisty, wniosły pokrój. Późną wiosną i w czasie lata pojawiają się różnobarwne kwiatostany, najczęściej w odcieniu fioletu i różu, chociaż istnieją także białe, karminowe i żółte odmiany. Tak jak sama nazwa wskazuje ta odmiana łubinu jest bardzo trwała, dobrze znosi zimę, jest łatwa w uprawie, dlatego nadaję się do każdego ogrodu.

Łubin ogrodowy - Wynik krzyżówki łubinu trwałego z łubinem krzewiastym.  Osiąga średnią wysokość 100 cm i wyróżnia się różnokolorowymi kwiatostanami oraz jednobarwnymi odmianami, np. kwiaty w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, niebieskim lub pomarańczowym. Kwitnie na początku lata.

Łubin Hartwega, zwany letnim – Odmiana jednoroczna, która jest znacznie niższa od łubinu ogrodowego i trwałego. Osiąga najwyżej 80 cm wysokości i występuje w kolorze białym, fioletowym i różowym. Tę odmianę wysiewa się wprost do gruntu.

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu

Stanowisko

Łubin preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne i odsłonięte od wiatru. Jeżeli chodzi o podłoże, nie jest to roślina wymagająca – może rosnąć nawet na glebie piaszczystej, chociaż najlepiej będzie się czuła na żyznej, próchniczej glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: