Szlumbergera ucięta - Schlumbergera trunctat

Szlumbergera ucięta - Schlumbergera trunctat

3 komentarzy

Szlumbergera ucięta
Schlumbergera trunctata


Inne nazwy: Zygokaktus, Grudnik, Kaktus bożonarodzeniowy

Opis

W okresie zimowym jest jedną z niewielu powszechnie dostępnych kwitnących roślin doniczkowych. W uprawie domowej spotyka się prawie wyłącznie mieszańce Schlumbergera x hybryda występujące w wielu odmianach barwnych. Jego ojczyzną są tropikalne południowo-wschodnie rejony Brazylii, gdzie jako epifit rośnie w koronach drzew lasów deszczowych.

Wygląd

Jego przewieszające się pędy zbudowane są z szeregu płaskich, ząbkowanych członów długości do 4,5 cm i średnicy do 2,5 cm. Przez środek każdego z nich przebiega wyraźnie widoczna wiązka przewodząca. To człony odpowiedzialne są za funkcje asymilacyjne, ponieważ roślina nie posiada liści; nie wytwarza także cierni. Areole umiejscowione są pomiędzy ząbkami na bokach członów i pokryte ledwie widoczną szczecinką włosków. Przyjmuje pokrój krzaczasty, osiągając do 30 cm wysokości.Kwitnienie

Kwiaty zygomorficzne (o tylko jednej płaszczyźnie symetrii; stąd dawna nazwa Zygocactus),
satynowe, o wielopłatkowej koronie długości do 12 cm, czerwone lub purpurowe. Rozwijają się na szczytach członów i z bocznych areoli. Wyhodowano wiele mieszańców o kwiatach w kolorach pomarańczowym, żółtym, łososiowym, brzoskwiniowym, białym oraz wielokolorowe. Zewnętrzne działki okwiatu są krótsze i odgięte do tyłu, wewnętrzne zrośnięte u podstawy w rodzaj tuby, gdzie wytwarzany jest nektar. W naturze zygokaktusa zapylają kolibry (czerwona i purpurowa barwa kwiatów przyciąga te ptaki).

Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie od listopada do lutego (w warunkach naturalnych w maju); kwitnienie inicjuje skracający się dzień (8-10 godzin światła) i chłodniejsza temperatura, w granicach 15-20°C. Takich warunków roślina wymaga przez około 6 tygodni - również sztuczne oświetlenie wywiera wpływ na kwitnienie. Uwaga! Po wypuszczeniu pąków kwiatowych rośliny nie wolno przenosić, ponieważ może je łatwo zrzucić. Jeśli jednak z jakiegoś względu musimy to zrobić, w nowym miejscu należy go ustawić podobnie, jak w poprzednim, tzn. zwróconego w tym samym kierunku względem padania promieni słonecznych.

Owoce i nasiona

Owoce w kształcie gruszki, czerwone, do 1,2 cm długości. Nasiona czarne, błyszczące, drobne – 1 mm średnicy.

Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł: błąd

    fakt jest błąd, lekceważycie internautów gdyż nie korygujecie błądu. ponadto Zygokaktus to epifit, ziemia do kaktusów się dla niego nie nadaje.

  2. Dodał: Arikana, Tytuł: bład zdjęcia

    Czwarte zdjęcie przedstawia kwiaty ripsalidopsa czyli kaktusa wielkanocnego. mój grudnik rzadko kwitnie

  3. Dodał: majka, Tytuł: zygokaktus

    mam sa piekne i bardzo wdzieczne za opieke kwitna cudnie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: