Pułapka na komary

Pułapka na komary

Skomentuj artykuł

Pułapka na komary

Pułapka na komary stanowi alternatywę dla chemicznych środków biobójczych. Wykonać ją łatwo, a jej skuteczność jest duża, dlatego jeśli zmagamy się z silną inwazją komarów, warto wypróbować tę metodę walki z niechcianymi gośćmi.

Potrzebne elementy

Konstrukcja pułapki jest niezwykle prosta, a cała praca nie zajmie nam dłużej niż kilka minut. Potrzebujemy dwulitrowej plastikowej butelki, szklanki ciepłej (nie gorącej!) wody, cukru i kostki drożdży spożywczych. Przydadzą się również ostre nożyczki lub nóż i czarny foliowy worek.

Konstrukcja pułapki

Butelkę należy przeciąć w poprzek, na wysokości mniej więcej 2/3 od jej podstawy. Staramy się przeprowadzić cięcie tak, by nie uszkodzić ani jej górnej, ani dolnej części – obie będą nam potrzebne. Następnie wlewamy do dolnej części butelki wodę i dodajemy 50 g cukru, po czym mieszamy do jego całkowitego rozpuszczenia się. Kolejny krok polega na wrzuceniu do roztworu wody i cukru 12 g pokruszonych drożdży. Uwaga: przed ich dodaniem temperatura cieczy nie może być wyższa niż 30°C, w przeciwnym razie drożdże zginą i nie rozpocznie się fermentacja. Gdy roztwór jest gotowy, do butelki wkładamy jej górną część, szyjką do dołu, tak by krawędź nie dotykała mieszaniny. Następnie owijamy butelkę workiem foliowym, nie przykrywając jej górnej części. Pułapka jest gotowa! Roztwór należy wymieniać co 2 tygodnie lub gdy drożdże przestaną się pienić.

Jak to działa?

Komary – a właściwie komarzyce, ponieważ samce żywią się nie krwią ssaków, a nektarem kwiatowym – wyszukują swoje ofiary dzięki chemoreceptorom. Wabi je więc ciepło, światło, zapach potu i emisja dwutlenku węgla. Ten ostatni efekt zostaje uzyskany dzięki naszej pułapce – drożdże, fermentujące z cukrem, wydzielają znaczne ilości CO2. Czarny worek pomaga utrzymać wysoką temperaturę, a jego ciemny kolor dodatkowo wabi komary. Owady bez trudu wlatują się do butelki, ale nie mogą się z niej wydostać i topią się.

Małgorzata Długosz

Bibliografia:
1.    Jak zrobić pułapkę na komary? , [dostęp: 22-05-2015].
2.    Pułapka na komary z butelki – krok po kroku, [dostęp: 22-05-2015].
3.    Jak skutecznie walczyć z komarami. Zbuduj domową pułapkę na komary, [dostęp: 22-05-2015].

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: