Ogórki małosolne - sprawdzony przepis

Ogórki małosolne - sprawdzony przepis

Skomentuj artykuł

Łatwe i szybkie w przygotowaniu, soczyste i smaczne - tak właśnie odpowie każdy miłośnik ogórków małosolnych, zapytany, jakie one są i rzeczywiście taka jest prawda. Trudno sobie wyobrazić bez nich rodzinny obiad lub nawet szybką przekąskę w czasie spotkania ze znajomymi, gdy sezon ogórkowy trwa, bowiem wtedy właśnie smakują najlepiej. Ponieważ niektórzy z nas czekają cały rok, by w czasie zbioru móc ten specjał przygotować, warto zrobić to jak najlepiej. Postanowiliśmy zatem przedstawić kilka wskazówek, które pozwolą nam cieszyć się tym niespotykanym na całym świecie smakiem, bez niepotrzebnych wpadek oraz rozczarowań.

Dla mniej wtajemniczonych - czym są ogórki małosolne?

Specjałem znanym od wieków w naszej narodowej, polskiej kuchni są ogórki kiszone. Kwaśne, bardzo charakterystyczne, wzbudzające mieszane uczucia u przejezdnych w naszym kraju, szczególnie tych z dalekich zakątków świata. Ogórki małosolne są właśnie odmianą tych kiszonych, a dokładniej ich młodszym rodzeństwem, czyli kwaszonym przez dużo krótszy czas, najczęściej kilka dni. Właśnie dlatego bardzo często przypadają do gustu osobom, które przez zbyt intensywny smak nie przepadają za tymi kiszonymi.



Jakie odmiany ogórków na małosolne?

Wybór odpowiednich ogórków to pierwszy i jednocześnie bardzo duży krok do sukcesu. Ich długość powinna wynosić około 10 cm, przy takiej wielkości mamy pewność, że nie zostały one zerwane zbyt późno i jednocześnie nie są jeszcze zbyt małe do naszych celów. Zwracamy uwagę na proporcje grubości do długości, gdyż zbyt grube ogórki mają tendencję do tworzenia komór powietrznych w środku i zbierania się tam naszej zalewy (chociaż dużo większe znaczenie ma to przy ogórkach kiszonych). Polecane są odmiany średnio- oraz grubobrodawkowe. Jeżeli sami uprawiamy ogórki w naszym ogrodzie, dobierajmy nasiona według najlepszego zastosowania, które to producenci umieszczają na opakowaniach. Warto zwrócić uwagę np. na odmiany Aphina F1, czy Delpina F1 - obie wczesne, uprawiane pod osłonami, ale jednocześnie smaczne i bardzo dobre na pierwsze ogórki małosolne w roku.

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

W czym przygotowywać ogórki małosolne?

Ogórki małosolne mogą być przygotowywane w różnych naczyniach, ale zdecydowanie najpopularniejszym i najłatwiejszym w zakupie jest słoik, a właściwie słój, gdyż ten zwykłej wielkości jest nieduży i nie pozwoli nam cieszyć się tym rarytasem przez kilka dni (wszystko zjemy na raz). Słoik z  przeźroczystego szkła i pojemności 3l to koszt rzędu od kilkunastu złotych. Wersje większe są oczywiście droższe, ale wybierając taką ze wzorami na ściankach oraz szklaną przykrywką, będziemy mogli bez przeszkód ustawić go nawet w centralnej części kuchni, tworząc w ten sposób bardzo oryginalną ozdobę tego wnętrza. Dodatkowo jest to zakup jednorazowy i do czasu, kiedy przypadkiem go nie potłuczemy, będziemy mogli korzystać z niego nawet po kilka razy każdego roku.

Inną wersją są naczynia ceramiczne, które nie mają przeźroczystych ścianek i nie widzimy co znajduje się w środku. Również nadają się do przygotowywania ogórków małosolnych, jednak w tym przypadku nie zawsze dostaniemy dopasowaną przykrywkę, przez co będziemy zmuszeni u góry zastosować mały spodeczek przyciśnięty np. kamieniem (ogórki nie mogą wypływać, całe muszą być pod powierzchnią zalewy).

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Przepis na ogórki małosolne

Składniki (celowo nie podajemy ilości, gdyż to się zmienia w zależności od wielkości naszego naczynia, ale wszystko jest opisane w przygotowaniu):

•    ogórki
•    przegotowana woda
•    sól
•    czosnek
•    kilka gałązek kopru
•    korzeń chrzanu
•    liście chrzanu
•    liście wiśni (nie są konieczne)

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także