Kukurydza wartości odżywcze, właściwości i kalorie

Kukurydza wartości odżywcze, właściwości i kalorie

1 komentarzy

Kukurydza jest jedną z najstarszych roślin zbieranych przez człowieka w stanie dzikim. Częścią użytkową kukurydzy jest kolba – owoc złożony z licznych mięsistych ziarniaków barwy złocistożółtej. Jest ona bardzo chętnie spożywana przez Polaków po ugotowaniu w całości lub w formie pojedynczych ziarenek zakonserwowanych w słonej zalewie.

Wartość kaloryczna kolby kukurydzy wynosi około 143 kcal/100 g świeżej masy, a ziaren konserwowanych 23 kcal/100 g św. m. W skład świeżych ziaren wchodzi 70-76% wody, 5-12% cukrów, 3-20% skrobi, 2-4,5% białka oraz 1,1-2,7% tłuszczów. Poza tym ziarna kukurydzy zawierają witaminy: C,A,E, z gr. B oraz PP, a także sole mineralne takie jak fosfor, potas, wapń, magnez i selen. Dostarczając organizmowi nawet niewielkie dawki selenu dziennie, chronimy nasz organizm przed wieloma chorobami nowotworowymi. W wyniku ogrzewania ziarniaków kukurydzy pękającej otrzymujemy natomiast prażoną kukurydzę nazywaną popcornem. Wartość kaloryczna popcornu to 383 kcal/100g.


Obecny w nich jest również błonnik, ułatwiający trawienie. Charakterystyczny zapach zawdzięczają natomiast obecności dwusiarczku metylu. Ziarna kukurydzy nie zawierają glutenu i z tego względu polecane są osobom przebywającym na diecie bezglutenowej. Ponadto cennym składnikiem jest luteina – żółty barwnik z grupy karotenoidów – który wykazuje właściwości przeciwutleniające oraz korzystnie wpływa na wzrok. W kukurydzy z puszki jej zawartość wynosi 0,88 mg/100 g. Luteina nie tylko chroni nasze oczy, ale również przyczynia się do lepszego rozwoju płodu u kobiet w ciąży. Korzystnie wpływa ona również na owulację. Z ziaren kukurydzy tłoczony jest również olej tłusty zawierający 55-65% kwasu linolowego, 12-14% kwasu palmitynowego, 4% kwasu stearynowego, 29% kwasu olejowego oraz dużą ilość witaminy E.

Kukurydza - wartości odżywcze,  właściwości i kalorie

Kukurydza - wartości odżywcze,  właściwości i kalorie

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marta, Tytuł: Kukurydza z puszki

    Jeszcze wartości odżywcze dla kukurydzy z puszki

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: