Efektywne nawożenie nawozami jednoskładnikowymi!

Efektywne nawożenie nawozami jednoskładnikowymi!

Skomentuj artykuł

Często naszym roślinom brakuje w glebie tylko jednego składnika pokarmowego. Stosując nawozy wieloskładnikowe (tzw. uniwersalne) oprócz tego brakującego wprowadzamy do środowiska glebowego także inne pierwiastki. Te, które nie zostaną pobrane przez rośliny, uwsteczniają się do formy nieprzyswajalnej lub, co gorsza, zostają wymyte do wód gruntowych i innych cieków wodnych.

Dlatego też coraz częściej można spotkać na półkach sklepowych tzw. nawozy jednoskładnikowe, które zawierają w swoim składzie jeden lub dwa składniki pokarmowe. Ich główną zaletą jest precyzyjne zapewnienie roślinie brakujących pierwiastków, co wpływa na wyższą efektywność nawożenia. Takimi nawozami są typowe nawozy azotowe: saletrzak i siarczan amonu oraz nawozy potasowe - siarczan potasu i superfosfat.

Azot buduje, potas transportuje

Azot jest składnikiem budulcowym odpowiedzialnym za wzrost i rozwój rośliny, natomiast potas odpowiada m.in. za transport składników pokarmowych, wody, bierze udział w procesach wzrostowych rośliny, wpływa także na wzmocnienie tkanek oraz kwitnienie i ukorzenienie się roślin. Nawozami azotowymi należy nawozić rośliny w pierwszych miesiącach sezonu wegetacyjnego, kiedy obserwuje się obfity wzrost tkanek i rozwój rośliny. Rośliny rosnące na glebach zasobnych w ten składnik cieszą oczy prawidłowymi przyrostami oraz pięknym zielonym kolorem. Azotem nawozimy praktycznie wszystkie rośliny z wyjątkiem nowalijek, którym należy racjonalnie dawkować azot. 

 

Garden Foska Saletrzak

 

Garden Foska Saletrzak

Saletrzak jest uniwersalnym nawozem azotowym, który nie zakwasza gleby. Dlatego też może być stosowany na wszystkich jej rodzajach. Cechuje go stosunkowo szybkie i trwałe działanie. Zawiera 27,5 % azotu całkowitego oraz niewielkie ilości tlenku wapnia (3,5%) i tlenku magnezu (4%). Budowa chemiczna granulek nawozu pozwala na efektywniejsze pobieranie azotu do systemu korzeniowego rośliny.

 

Garden Foska Siarczan Amonu

 

Garden Foska Siarczan Amonu

W przeciwieństwie do saletrzaka, kolejny nawóz - siarczan amonu zakwasza glebę. Dlatego też jest bardziej polecany do stosowania w uprawie roślin kwasolubnych np. różaneczników, roślin iglastych czy też borówki amerykańskiej. Nawóz ten zawiera 21% azotu.


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także