Cis pospolity - opis, uprawa i odmiany

Cis pospolity - opis, uprawa i odmiany

1 komentarzy

Rozmnażanie

Gatunki cisa rozmnaża się z nasion, ponieważ tak rozmnażane rośliny nie wytwarzają zazwyczaj form piennych i pozostają szeroko rozłożystymi krzewami.

Odmiany rozmnażamy natomiast z sadzonek z piętką (z kawałkiem starszego drewna), które pobiera się w połowie lata lub na wiosnę zanim ruszą soki; ukorzenianie następuje dopiero na wiosnę w kolejnym roku.

Choroby i szkodniki

Krzewy mogą być atakowane przez choroby grzybowe.

Cis pospolity

Cis pospolity

Zastosowanie

W ogrodzie

Z form kolumnowych cisa pospolitego możemy utworzyć efektowne, nieformowane żywopłoty, a z form krzaczastych żywopłoty strzyżone. Osobniki przeznaczone na żywopłoty sadzimy w odległości 50-80 cm, na takiej samej głębokości jak rosły w szkółce.

System korzeniowy cisów jest gęsty i bogato rozgałęziony, dlatego też można przesadzać z bryłą ziemi nawet duże okazy. Natomiast formy wąskie, strzeliste i płaczące warto wyeksponować w nasadzeniach pojedynczych lub w niewielkich grupach na stanowisku zacienionym, pod osłoną drzew. Zaś odmiany płożące mają zastosowanie jako rośliny okrywowe. Cisy o złocistym ulistnieniu najefektowniej prezentują się pojedynczo lub w zestawieniach kolorystycznych z innymi roślinami iglastymi, zwłaszcza na rabatach lub wrzosowiskach.

W medycynie

Substancje ekstrahowane z różnych fragmentów cisa służą do produkcji leków. Pozyskuje się z niego alkaloid – efedrynę, która podobnie jak adrenalina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, rozkurcz mięśni oskrzeli i podnosi ciśnienie krwi (stosowana w astmie oskrzelowej i przy niskim ciśnieniu). Z cisa izolować można również alkaloid – bakkatynę i jej pochodne, które można półsyntetycznie przekształcić w paklitaksel (taksol) o działaniu przeciwnowotworowym (stosowany w leczeniu nowotworów jajników, płuc i gruczołu krokowego).

Surowiec drzewny

O dużym zapotrzebowaniu na drewno cisa zdecydowała wysoka wartość użytkowa. Drewno to jest bardzo twarde, ciężkie, elastyczne, nie zawiera żywicy i jest pięknie zabarwiono na czerwono. Stosowane jest do wyrobu wysokiej jakości luksusowej galanterii drzewnej, na okleiny, wysokiej jakości stolarkę i snycerkę drzewną. Poza tym wytwarza się z niego czółenka tkackie, przybory kreślarskie i przyrządy miernicze. W okresie średniowiecza drewno cisa, ze względu na swoją elastyczność, wykorzystywane było do wyrobu broni (łuki, strzały, kusze).

Anna Jędrzejewska

Źródła: P. Latocha: Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu – Drzewa i krzewy iglaste (2005), Ilustrowana encyklopedia roślin (wyd. Agora 2008), Działkowiec/12/2009, S. Kohlmünzer: Farmakognozja (2007),

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Paweł S., Tytuł: Cis

    Cis w Zachodniopomorskim rośnie przeważnie na cmentarzu (poniemieckim).

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: