Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

3 komentarzy

Choroby i szkodniki

Do chorób i szkodników, które mogą wystąpić na borówce wysokiej zaliczymy m.in.:

Choroby

Szara pleśń (Botrytis cinerea)- choroba poraża część nadziemną rośliny, doprowadzając do obniżenia plonów, osłabienia rośliny. Na zmianach chorobowych powstałych na krzewie, widoczny jest pylisty, szarawy nalot. Chorobę zwalcza m.in. fungicyd o nazwie Switch 62,5 WG.

Zgorzel pędów (Godronia cassandrae)- groźna choroba, która objawia się w formie brunatnych, nekrotycznych plam na młodych pędach, które z czasem zamierają.

Brunatna zgnilizna (Monilinia vaccinii-corymbosi)- porażeniu ulegają owoce, które nie dojrzewają, zasychają, tworząc tzw. mumie. Te twory są źródłem infekcji w roku następnym, dlatego też należy je bezwzględnie usuwać i palić.

Biała plamistość liści (Septoria albopunctata)- choroba grzybowa, objawiająca się pojawieniem licznych plam na liściach, a przy silnym porażeniu także ich opadaniem.

Antraknoza (Colletotrichum acutatum)- na liściach pojawiają się zróżnicowanej wielkości plamy z czerwonawym obrzeżem. Zmiany występują także na owocach, powodując ich gnicie. W miejscu zmian chorobowych widoczna pomarańczowo-różowa wydzielina, zawierająca zarodniki.

Mączniak prawdziwy (Microsphaera penicillata)- duża wilgotność, silne zagęszczenie, to doskonałe warunki na rozwój chorób grzybowych. Mączniaka prawdziwego można rozpoznać po białawym nalocie, nie tylko na liściach.

Choroby wirusowe – zmiany chorobowe wywoływane przez wirusy, fitoplazmy, wiroidy. Są niewyleczalne, osłabiają roślinę,  a przy tym są zagrożeniem dla innych roślin. Konsekwencją obecności zmian chorobowych są m.in. obniżone plony, gorsza jakość owoców, a także krótsza żywotność roślin.  Porażone rośliny, powinny być wykopane i spalone. Bardzo często wirus trafia na działkę, plantację wraz z  zainfekowaną sadzonką. Roznosicielami chorób wirusowych są także szkodniki m.in. mszyce. Choroby wirusowe są powszechne w ojczyźnie borówki amerykańskiej. W Polsce nie występują w dużym nasileniu, ale się pojawiają. Przykładowe choroby zaliczane do tej grupy to m.in. czerwona pierścieniowa plamistość, oparzelina borówki, nitkowatość pędów.

Szkodniki

Mszyce-  borówka bywa porażana przez mszycę borówkową, burakową, a także brzoskwiniową. Szkodnik osłabia roślinę, hamuje jej wzrost, deformuje liście, przyczynia się do pojawienia grzybów sadzakowych, a także może być źródłem zakażenia chorobą wirusową. Mszyce można zwalczyć odpowiednim środkiem owadobójczym, najlepiej selektywnym. Naturalnym wrogiem mszyc są m.in. biedronki.

Szpeciel pączkowy borówki – szkodnik, będący zagrożeniem dla krzewów borówki ze względu na żerowanie w pąkach, kwiatach i zawiązkach, doprowadzając do ich opadania.

Zwójka różóweczka – w stadium gąsienicy, żeruje na liściach w wyniku czego liście się zawijają. Stanowią zagrożenie wówczas, gdy występują masowo.

Ogrodnica niszczylistka – chrząszcz żerujący na liściach borówki, żywiący się ich tkanką.

Opuchlak truskawkowiec – jego żerowanie można rozpoznać po charakterystycznych, zatokowych wżerach. W fazie larwalnej, żeruje w bryle korzeniowej, uszkadzając korzenie.

Naliściaki- chrząszcze żywiące się tkaną liściową.

Tutkarz cygarowiec – chrząszcz, żerujący na liściach, w wyniku czego liść zwija się w charakterystyczną tutkę, w której samica składa jaja i w której żerują larwy.

Pryszczarek borówkowiec – larwy szkodnika żerując na liściach pędów wierzchołkowych, doprowadzają do ich zamierania.

Pędraki – duże, białawe z brązowym łepkiem larwy chrabąszcza majowego, żerujące w podłożu przez kilka lat, póki się nie przepoczwarzą. Bardzo niebezpieczny szkodnik dla upraw, uszkadza system korzeniowy, osłabiając rośliny, a przy masowym występowaniu nawet do zamierania roślin. Przed założeniem plantacji, należy wielokrotnie i dokładnie uprawić podłoże, a w miejscach, gdzie jest bardzo duża ilość tych szkodników lepiej zrezygnować  z uprawy borówki, gdyż młode sadzonki są szczególnie delikatne na uszkodzenia niewielkiego jeszcze systemu korzeniowego.

Drutowce – żerują w podłożu, uszkadzając korzenie, ale nie w takim stopniu jak pędraki.

Zające- na nieogrodzonych plantacjach, mogą wyrządzić wiele szkód, zjadając młode pędy.

Gryzonie- nie są zagrożeniem, chyba że występują masowo, mogą wówczas uszkodzić system korzeniowy.

Ptaki- stanowią zagrożenie dla dojrzewających owoców.

Owoce borówki amerykańskiej – smaczne i zdrowe

Borówka wysoka owocuje obficie, dostarczając do około 6- 7 kg jagód z jednego krzewu. Warto wiedzieć, że owoce borówki amerykańskiej to samo zdrowie. W swoim składzie zawierają nie tylko witaminy (B1, B2, C, PP), składniki mineralne, ale także błonnik czy też przeciwutleniacze, dzięki którym ograniczają powstawanie i rozwój chorób nowotworowych.

Uwagi końcowe

Uprawa borówki amerykańskiej, poza początkowym zaangażowaniem w przygotowanie odpowiedniego podłoża, nie jest absorbująca. Pamiętając o podstawowych zabiegach agrotechnicznych, możemy zyskać obficie kwitnący i owocujący krzew borówki, który odnajdzie się także  w naszym ogrodzie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Patryk , Tytuł: Czy okrywać krzewy borówki

    Dowiedziałem się sporo informacji na temat borówki amerykańskiej, więc bardzo mnie cieszy fakt, że nie trzeba szukać takich wiadomości w specjalistycznych encyklopediach tylko większość jest dostępna na forum. Nie mogłem się jednak doczytać, czy na czas przejściowy zimowo-wiosenny należy okrywać krzewy, nie mówię o grubych ciężkich włókninach, ale choćby nawet taką ochronną białą agrowłókniną 23g ?

  2. Dodał: Rydygier, Tytuł:

    Jeśli chodzi o borówkę Amerykańską to jednymi z większych specjalistów są Państwo Romańscy z Tarczyna, pomogli z naszą mała hodowlą nie tylko sadzonkami ale także fachową radą.

  3. Dodał: madalenn, Tytuł:

    świetny artykuł. zwłaszcza zgadzam sie z zapisem o sprawdzonej szkółce. kupiłam kiedyś kilka sadzonek na rynku i niestety pomimo roku intensywnej pielęgnacji wszystko uschło :(( teraz kupiłam gdzie indziej i od 3 lat roślinki super się trzymają.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: