Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

3 komentarzy

Borówka wysoka pochodzi z Ameryki Północnej i mimo że jest stosunkowo młodym krzewem, zyskała olbrzymią popularność, ze względu na bardzo smaczne i zdrowe owoce. Jeszcze kilka lat temu owoce borówki wysokiej były bardzo drogie, dziś w czasach, kiedy areał plantacji borówki wysokiej wciąż wzrasta, a z nią również podaż owoców, ceny borówek stały się bardziej przystępne.
Warto uprawiać borówkę wysoką, mimo że sporo wymaga, nie jest absorbująca w dalszej pielęgnacji i z jednego krzewu można uzyskać około 6- 7 kg jagód.

Stanowisko

Borówka wysoka preferuje zaciszne zakątki ogrodu, ciepłe i słoneczne, na których owoce ładnie się wybarwiają, są smaczne i lepiej sobie radzą w okresie zimowym.

Jak przygotować podłoże pod uprawę borówki ?

Podłoże dla borówki wysokiej bezwzględnie powinno być kwaśne, przepuszczalne z dodatkiem próchnicy. Nie ma mowy o podłożu gliniastym, zwięzłym, mokrym i zimnym. Prawidłowe pH powinno mieścić się w granicach 3,5- 4,5.

Zazwyczaj wystarczy uzupełnienie podłoża kwaśnym torfem, korą sosnową, przekompostowanymi trocinami sosnowymi czy też igliwiem. W przypadku podłoża bardzo niekorzystnego, należy wykopać spory dołek pod krzew, który uzupełniamy mieszanką podłoża o kwaśnym odczynie. Dodatkowo dołek można wyścielić folią, dziurkując ją na dnie i dopiero wówczas uzupełnić prawidłowym podłożem.
W takie podłoże, sadzimy krzewy, pamiętając o konieczności cyklicznego pomiaru kwasowości podłoża, które powinno być kontrolowane.



Zakupy

Sadzonki należy nabyć w cieszącej się dobrą opinią szkółce bądź też sprawdzonym punkcie sprzedaży. Młode rośliny powinny być w pełni zdrowe, wolne od wirusów z dobrze rozwiniętą bryłą korzeniową. Zazwyczaj nabywa się sadzonki dwu- trzyletnie, uprawiane  w pojemnikach. Sadzonka z pojemnika lepiej się aklimatyzuje na nowym stanowisku.

Jak posadzić borówkę ?

Borówkę wysoką sadzimy na wcześniej przygotowane podłoże, oczyszczone z chwastów, uprawione, charakteryzujące się odpowiednim pH. Głębokość sadzenia powinna być taka sama jak w szkółce. Pamiętajmy, że dół powinien być około dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Przed posadzeniem, pojemnik  z sadzonką moczymy w deszczówce do momentu, kiedy przestaną ukazywać się bąbelki powietrza. Borówkę ściółkujemy grubą warstwą np. przekompostowanych trocin sosnowych.

Na działce, odległości pomiędzy krzewami mogą wynieść około 2 m w przypadku przestrzeni między rzędami, natomiast rośliny w rzędzie powinny być oddalone od siebie o około 1-1,5 m zależnie od sadzonej odmiany.

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - uprawa borówki amerykańskiej


Wybrane odmiany borówki amerykańskiej

Dostępne  w sprzedaży odmiany borówki wysokiej są zróżnicowane pod wieloma względami. Podstawowym kryterium jest dojrzewanie owoców. Najwcześniejsze odmiany dojrzewają już na początku lipca,  charakteryzujące się średnim terminem dojrzewania na przełomie lipca i sierpnia, a odmiany późne pod koniec sierpnia i wrześniu. Wśród odmian borówki amerykańskiej, znajdują się okazy wcześniej i później kwitnące. Biorąc pod uwagę wiosenne przymrozki, odmiany charakteryzujące się późniejszym terminem kwitnienia są mniej narażone na przemarzanie. Poza tym odmiany różnią się plennością, wielkością owoców, rozmiarami krzewu, a także podatnością na choroby.

Wybrane  odmiany z podziałem na okres dojrzewania owoców

Nazwa odmiany

Odmiany wczesne

Odmiany o średnim okresie dojrzewania owoców

Odmiany późne

Earliblue

x
 
 

Toro

 
x
 

Brigitta

 
 
x

Spartan

x
 
 

Jersey

 
 
x

Bluecrop

 
x
 

Lateblue

 
 
x

Blueray

 
x
 

Nelson

 
x
 

Duke

x
 
 

Patriot

x
 
 

Bluegold

 
x
 

Herbert

 
x
 

Darrow

 
 
x

Pielęgnacja borówki

•    Podlewanie

Borówka amerykańska charakteryzuje się tak jak np. rododendrony płytkim systemem korzeniowym. Uprawiana na stanowisku słonecznym, narażona może być na przesuszenie. Wilgotnie, ale nie mokre podłoże jest bardzo ważnym czynnikiem, warunkującym jakość oraz ilość uzyskanych owoców. Należy wiedzieć, że w okresie letnim, na pędach tworzą się pąki kwiatowe, które rozwijają się wiosną następnego roku. W przypadku niedoborów wody, ilość wytworzonych pąków kwiatowych będzie o wiele niższa, a tym samym zbiory owoców będą ograniczone. W przypadku braku opadów należy krzewy podlewać, najlepiej deszczówką. Podlewanie należy przeprowadzić wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Krzewy podlewamy obficie, ale rzadziej. W przypadku suszy raz na tydzień powinno wystarczyć średnio kilkanaście litrów wody pod jeden krzew. Usypanie wokół krzewu specjalnej misy, pozwoli na pełniejsze wykorzystanie wody, która nie będzie „uciekać” na boki.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Patryk , Tytuł: Czy okrywać krzewy borówki

    Dowiedziałem się sporo informacji na temat borówki amerykańskiej, więc bardzo mnie cieszy fakt, że nie trzeba szukać takich wiadomości w specjalistycznych encyklopediach tylko większość jest dostępna na forum. Nie mogłem się jednak doczytać, czy na czas przejściowy zimowo-wiosenny należy okrywać krzewy, nie mówię o grubych ciężkich włókninach, ale choćby nawet taką ochronną białą agrowłókniną 23g ?

  2. Dodał: Rydygier, Tytuł:

    Jeśli chodzi o borówkę Amerykańską to jednymi z większych specjalistów są Państwo Romańscy z Tarczyna, pomogli z naszą mała hodowlą nie tylko sadzonkami ale także fachową radą.

  3. Dodał: madalenn, Tytuł:

    świetny artykuł. zwłaszcza zgadzam sie z zapisem o sprawdzonej szkółce. kupiłam kiedyś kilka sadzonek na rynku i niestety pomimo roku intensywnej pielęgnacji wszystko uschło :(( teraz kupiłam gdzie indziej i od 3 lat roślinki super się trzymają.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: