Astrofytum przedziwne - Czapka biskupa

Astrofytum przedziwne - Czapka biskupa

Skomentuj artykuł

Astrofytum przedziwne
Astrophytum myriostigma


Inne nazwy
Czapka biskupa
Kaptur biskupa

Opis

Nazwa łacińska pochodzi od łacińskiego słowa astrum oznaczającego gwiazdę i greckiego myriostigma – w wolnym tłumaczeniu znaczącego „wiele plamek”. Rośnie naturalnie w północnym i środkowym Meksyku.

Wygląd

Ten gatunek astrofytum kształtem korpusu przypomina mitrę lub biret, stąd popularne określenie „czapka biskupa”. Typowy gatunek wytwarza pięć żeber, jednak z wiekiem ich liczba zwiększa się nawet do dziesięciu.

Żebra są ostre, wysokie. W przekroju poprzecznym korpus kaktusa przypomina rozgwiazdę. Areole brązowe, wełniste. Ciernie w ogóle nie występują. Młode rośliny są kuliste, starsze kolumnowe do 60 cm wysokości i 10-20 szerokości.

Skórka jasnozielona, licznie pokryta drobnymi, białymi, aksamitnymi łuskami, które nadają kaktusowi charakterystyczny, przyprószony śniegiem wygląd.



Kwitnienie

Kwitnie chętnie przez całe lato. Okazałe kwiaty rozwijają się w pełnym słońcu i zamykają wieczorem. Są intensywnie żółte, czasem z czerwonym środkiem, błyszczące, do 7 cm długości, lekko pachnące i wyrastają z areol na szczycie korpusu dojrzałych (min. pięcioletnich) roślin. Pojawiają się od kwietnia do września, wyrastając na szczycie roślin z nowych areoli.

Owoce i nasiona

Owoce czerwonawe, owłosione, pękające u góry. W każdym owocu średnio ok. 80 nasion błyszczących, ciemnobrązowych wielkości ok. 3 mm. Świeże nasiona mają największą zdolność kiełkowania.

Astrofytum przedziwne - Czapka biskupa

Astrofytum przedziwne - Czapka biskupa

Rozmnażanie

Rozmnaża się tylko przez wysiew nasion, ponieważ nie tworzy odrostów. Nasiona kiełkują w temperaturze 15-25°C; osiągają najlepszą zdolność kiełkowania w drugim roku po zbiorze. Siewki są wrażliwe na nadmiar wilgoci i dość podatne na choroby grzybowe.

Podłoże i przesadzanie

„Kaptur biskupa” uprawia się na przepuszczalnym podłożu z niewielką domieszką materii organicznej. Podłoże powinno być lekko kwaśne z dodatkiem niezbędnego dla tych roślin siarczanu wapnia (gips). Rośnie dobrze na własnych korzeniach chociaż czasem bywa szczepione. Podczas przesadzania należy uważać na kruche korzenie tych roślin.

Astrofytum przedziwne - Czapka biskupa

Astrofytum przedziwne - Czapka biskupa

Stanowisko

Uprawia sie w pełnym słońcu lub lekko ocienione. Może być wrażliwe na wiosenne poparzenia słoneczne, co objawia się zaczerwienieniem korpusu. Należy wtedy roślinę cieniować. Astrofytum ma dwa główne okresy wzrostu: wiosną i jesienią; latem przechodzą krótki okres spoczynku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: