Zanokcica

Zanokcica

Skomentuj artykuł

Zanokcica skupia około kilkudziesięciu gatunków paproci, z których część to popularne rośliny ozdobne. Wybrane gatunki zanokcicy możemy uprawiać w ogrodzie, a także w warunkach domowych. Ze względu na swoją dekoracyjność zasługują na większą uwagę.

Paprocie to jeden z piękniejszych akcentów, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych bądź leśnych. Zestawiając je z funkiami oraz innymi roślinami cieniolubnymi mamy okazję tworzyć wyraziste kompozycje, obok których nie można przejść obojętnie. Warto je uprawiać, tym bardziej, że zróżnicowanie wśród paproci jest znaczące.
   

Wybrane gatunki rodzaju

 Zanokcica skalna- Aspelnium trichomanes
 Zanokcica bulwkowata- Asplenium bulbiferum
 Zanokcica japońska- Asplenium antiquum
 Zanokcica gniazdowa- Asplenium nidus
 Zanokcica żyworodna- Asplenium daucifolium (A. viviparum)
 Zanokcica północna- Asplenium septentrionale
 Zanokcica długolistna- Asplenium oblonogifolium
 Zanokcica murowa- Asplenium ruta- muraria
 Zanokcica zielona- Asplenium viride
 Zanokcica ciemna – Asplenium adiantum- nigrum
 Zanokcica klinowata- Asplenium cuneifolium

W ogrodach uprawiana jest głównie zanokcica skalna, zanokcica zielona, a także zanokcica ciemna. Warto zwrócić uwagę także na zanokcicę północną. W mieszkaniach najczęściej uprawiamy zanokcicę gniazdową,  a także zanokcicę japońską, zanokcicę bulwkowatą oraz zanokcicę żyworodną.


Charakterystyka wybranych gatunków Asplenium, uprawianych w ogrodzie

Zanokcica skalna

 

Niewielka, osiąga maksymalnie do 20 cm wysokości. Jej naturalne siedliska spotykane są w Europie, Azji, a także w  Ameryce Północnej. Gatunek w stanie dzikim występuje także w Polsce.

Charakteryzuje się kępiastym pokrojem, zimozielonymi liśćmi, pojedynczo pierzastymi. Pojedyncze listki bardziej wydłużone, jajowate. Na spodniej stronie liści widoczne są kupki zarodnikonośne. Część podziemną zanokcicy skalnej stanowią płożące kłącza.

Preferuje stanowiska zacienione, podłoże lekko kwaśne do zasadowego, mocno przepuszczalne, wzbogacone żwirem, próchnicze i wilgotne.

Jest przykładem rośliny ozdobnej , którą możemy wypełnić szczeliny w kamieniach, na skalniaku oraz w murkach itp.

Zanokcica skalna jest mało wymagająca w uprawie, a rozmnażamy ją generatywnie poprzez zarodniki.

Zanokcica skalna

 

Zanokcica skalna

Zanokcica zielona

Także kępiasta, sięgająca do około 15 cm wysokości. Tak jak większość gatunków paproci preferuje  wilgotne, ale przepuszczalne podłoże. Nie znosi suszy. Wymaga wapiennego podłoża. Wyglądem przypomina zanokcicę skalną i tak jak ona preferuje skalniaki, szczeliny w murach.

Zanokcica skalna

 

Zanokcica zielona

Zanokcica północna

Skaliste ogrody to także dobre miejsce do uprawy zanokcicy północnej. Występująca w naszym rodzimym krajobrazie, zasługuje na to, aby stać się częścią większej kolekcji paproci w ogrodach. Niezwykle oryginalna o wyjątkowej budowie i bardziej trawiastym pokroju. Wymaga kwaśnego podłoża. Narażona jest na wyginięcie, dlatego też została uwzględniona  w Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.

Asplenium fontanum

Niewielka i bardzo rzadko spotykana paproć w ogrodach, ale warta uwagi ze względu na  dekoracyjne liście oraz mrozoodporność.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie