Zanokcica

Zanokcica

Skomentuj artykuł

Zanokcica skupia około kilkudziesięciu gatunków paproci, z których część to popularne rośliny ozdobne. Wybrane gatunki zanokcicy możemy uprawiać w ogrodzie, a także w warunkach domowych. Ze względu na swoją dekoracyjność zasługują na większą uwagę.

Paprocie to jeden z piękniejszych akcentów, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych bądź leśnych. Zestawiając je z funkiami oraz innymi roślinami cieniolubnymi mamy okazję tworzyć wyraziste kompozycje, obok których nie można przejść obojętnie. Warto je uprawiać, tym bardziej, że zróżnicowanie wśród paproci jest znaczące.
   

Wybrane gatunki rodzaju

 Zanokcica skalna- Aspelnium trichomanes
 Zanokcica bulwkowata- Asplenium bulbiferum
 Zanokcica japońska- Asplenium antiquum
 Zanokcica gniazdowa- Asplenium nidus
 Zanokcica żyworodna- Asplenium daucifolium (A. viviparum)
 Zanokcica północna- Asplenium septentrionale
 Zanokcica długolistna- Asplenium oblonogifolium
 Zanokcica murowa- Asplenium ruta- muraria
 Zanokcica zielona- Asplenium viride
 Zanokcica ciemna – Asplenium adiantum- nigrum
 Zanokcica klinowata- Asplenium cuneifolium

W ogrodach uprawiana jest głównie zanokcica skalna, zanokcica zielona, a także zanokcica ciemna. Warto zwrócić uwagę także na zanokcicę północną. W mieszkaniach najczęściej uprawiamy zanokcicę gniazdową,  a także zanokcicę japońską, zanokcicę bulwkowatą oraz zanokcicę żyworodną.


Charakterystyka wybranych gatunków Asplenium, uprawianych w ogrodzie

Zanokcica skalna

 

Niewielka, osiąga maksymalnie do 20 cm wysokości. Jej naturalne siedliska spotykane są w Europie, Azji, a także w  Ameryce Północnej. Gatunek w stanie dzikim występuje także w Polsce.

Charakteryzuje się kępiastym pokrojem, zimozielonymi liśćmi, pojedynczo pierzastymi. Pojedyncze listki bardziej wydłużone, jajowate. Na spodniej stronie liści widoczne są kupki zarodnikonośne. Część podziemną zanokcicy skalnej stanowią płożące kłącza.

Preferuje stanowiska zacienione, podłoże lekko kwaśne do zasadowego, mocno przepuszczalne, wzbogacone żwirem, próchnicze i wilgotne.

Jest przykładem rośliny ozdobnej , którą możemy wypełnić szczeliny w kamieniach, na skalniaku oraz w murkach itp.

Zanokcica skalna jest mało wymagająca w uprawie, a rozmnażamy ją generatywnie poprzez zarodniki.

Zanokcica skalna

 

Zanokcica skalna

Zanokcica zielona

Także kępiasta, sięgająca do około 15 cm wysokości. Tak jak większość gatunków paproci preferuje  wilgotne, ale przepuszczalne podłoże. Nie znosi suszy. Wymaga wapiennego podłoża. Wyglądem przypomina zanokcicę skalną i tak jak ona preferuje skalniaki, szczeliny w murach.

Zanokcica skalna

 

Zanokcica zielona

Zanokcica północna

Skaliste ogrody to także dobre miejsce do uprawy zanokcicy północnej. Występująca w naszym rodzimym krajobrazie, zasługuje na to, aby stać się częścią większej kolekcji paproci w ogrodach. Niezwykle oryginalna o wyjątkowej budowie i bardziej trawiastym pokroju. Wymaga kwaśnego podłoża. Narażona jest na wyginięcie, dlatego też została uwzględniona  w Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.

Asplenium fontanum

Niewielka i bardzo rzadko spotykana paproć w ogrodach, ale warta uwagi ze względu na  dekoracyjne liście oraz mrozoodporność.

Zanokcica murowa

Wieloletnia paproć, która nadaje się do uprawy w szczelinach skał, murków, ogrodach skalnych. Osiąga zaledwie do 15 cm wysokości, charakteryzuje się delikatną budową. Liście podwójnie lub potrójnie pierzaste, bardziej jajowate. W pełni mrozoodporna, wymaga podłoża przepuszczalnego, wilgotnego, a także wapiennego.

Asplenium rhizophyllum

Niezwykle oryginalna, zimozielona paproć, rzadko spotykana w ogrodach o wydłużonych, wąskich liściach i zaostrzonych liściach. Na końcach liści wytwarza rośliny potomne. Wymaga próchniczego podłoża oraz półcienistego stanowiska.

Zanokcica bulwkowata

 

Zanokcica bulwkowata

Uprawa i pielęgnacja zanokcicy w ogrodzie

Gatunki Asplenium uprawiane w ogrodzie nie należą do absorbujących w pielęgnacji, jednak bez odpowiedniego stanowiska i podłoża, nie możemy liczyć na sukces w uprawie. Przede wszystkim należy zapoznać się z wymaganiami danego gatunku zanokcicy, gdyż potrzeby Asplenium mogą być zróżnicowane. Przykładowo zanokcica północna preferuje suchsze stanowiska, natomiast większość gatunków, wymaga wilgotnego podłoża. Podobnie z odczynem pH, jedne preferują podłoże bardziej kwaśne inne znów zasadowe.

Warto zauważyć, że wszystkie gatunki wymagają przepuszczalnego podłoża, wzbogaconego np. żwirem, dlatego najczęściej uprawiamy je w ogrodach skalnych, skalnych szczelinach itp.

Asplenium uprawiamy na stanowiskach cienistych, wilgotnych, chyba że wymagania danego gatunku są inne. Asplenium uprawiane w ogrodzie możemy rozmnożyć poprzez zarodniki.

W razie potrzeby paprocie należy podlewać, pamiętajmy także, aby stanowiska dla tych roślin były zaciszne i osłonięte przed zimową zawieruchą.  

Zanokcica gniazdowa

 

Zanokcica gniazdowa

Charakterystyka wybranych gatunków Asplenium, uprawianych w mieszkaniu

Zanokcica gniazdowa

Jedna z najczęściej uprawianych gatunków rodzaju, charakteryzuje się lancetowatymi, błyszczącymi, jasnozielonymi liśćmi, których długość może sięgać nawet do 50 cm, czasem więcej. Ta tropikalna roślina, w swoim naturalnym środowisku bytuje na drzewach, jako epifit. U uprawie traktowana jako roślina doniczkowa, polecana ze względu na dekoracyjne liście oraz oryginalny pokrój. Nazwa paproci wynika z tego, że wyrastające z kłącza liście, odchylają się na zewnątrz, tworząc „gniazdo”.

Aby zanokcica gniazdowa nie sprawiała nam problemów, należy zapewnić jej wilgotne powietrze, a optymalna temperatura to 18 -23 °C. Więcej informacji na temat uprawy zanokcicy gniazdowej w dalszej części artykułu.

Asplenium nidus rozmnażamy poprzez zarodniki, wytwarzane w zarodniach, znajdujących się na spodniej stronie liści.

Zanokcica bulwkowata

Gatunek zanokcicy o pierzastych liściach, dekoracyjnej, wymagającej wyższej wilgotności powietrza, radzącej sobie w niższej temperaturze. Roślina wytwarza rozmnóżki, tak więc bez problemu można uzyskać roślinę potomną.

Zanokcica żyworodna

Jedna z ciekawszych gatunków rodzaju, charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, oraz wytwarzaniem młodych roślin, określanych jako rozmnóżki, na ukształtowanych, starszych liściach. Należy zapewnić jej wilgotne powietrze i podłoże. Nie wymaga wysokich temperatur.  

Zanokcica japońska

Pochodzi z Japonii i należy do jednych z najbardziej dekoracyjnych paproci uprawianych w mieszkaniu. Osiąga do około 30- 40 cm wysokości. Jej dekoracyjność wynika z pięknych, lancetowatych, błyszczących, jasnozielonych liści. W swoim naturalnym środowisku, tak jak zanokcica gniazdowa jest epifitem. Z pewnością warto uprawiać jej odmianę o nazwie ‘Osaka’, która dodatkowo posiada delikatnie pofalowane brzegi liści. Roślina wymagająca, ze względu na potrzebę utrzymania wyższej wilgotności powietrza.
    

Zanokcica gniazdowa

 

Zanokcica gniazdowa

Uprawa zanokcicy w mieszkaniu – zagadnienia ogólne

Tropikalna zanokcica wymaga wyższej wilgotności powietrza, próchniczego, przepuszczalnego podłoża. Pielęgnację należy dostosować do wymagań danego gatunku.

Ogólnie zanokcica wymaga stanowiska osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, niezbyt ciemnego. Na zbyt oświetlonym stanowisku, liście stają się blade.

Paprocie uprawiamy w doniczkach, w podłożu próchniczym, przepuszczalnym, torfowym, lekko kwaśnym, utrzymujemy stałą wilgotność podłoża, nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia. Zimą w niższej temperaturze, podlewanie należy ograniczyć. Poza wilgotnością podłoża, niezbędna jest także wyższa wilgotność powietrza. Przy niedostatecznej wilgotności, liście zasychają. Aby podwyższyć wilgotność powietrza donicę stawiamy na podstawce wypełnionej keramzytem  oraz wodą. Na roślinę dobrze wpływa zraszanie wodą, oczywiście miękką, przegotowaną i odstaną.

Zanokcicę nawozimy nawozem płynnym o słabym stężeniu raz na tydzień,  zimą rzadziej około raz na miesiąc.

Rośliny przesadzamy wiosną, gdy bryła korzeniowa wypełni pojemnik (co około 2-3lata). Pamiętajmy także o unikaniu przeciągów oraz  czyszczeniu liści z kurzu.

Szkodniki

 

Uprawiane w ogrodzie raczej bezproblemowe, natomiast uprawiane w domu poza zasychaniem liści, narażone są na tarczniki oraz wełnowce.
    
Uwagi końcowe

Zanokcica kojarzona jest przede wszystkim z Asplenium nidus, która jest najczęściej uprawianym gatunkiem zanokcicy. Warto jednak zwrócić uwagę na inne gatunki, zwłaszcza te, które możemy uprawiać w ogrodzie. Może nie należą do okazałych, ale mają w sobie duży poziom dekoracyjności i jeżeli mamy odpowiednie warunki warto pomyśleć o ich uprawie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz