Zanokcica

Zanokcica

Skomentuj artykuł

Zanokcica żyworodna

Jedna z ciekawszych gatunków rodzaju, charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, oraz wytwarzaniem młodych roślin, określanych jako rozmnóżki, na ukształtowanych, starszych liściach. Należy zapewnić jej wilgotne powietrze i podłoże. Nie wymaga wysokich temperatur.  

Zanokcica japońska

Pochodzi z Japonii i należy do jednych z najbardziej dekoracyjnych paproci uprawianych w mieszkaniu. Osiąga do około 30- 40 cm wysokości. Jej dekoracyjność wynika z pięknych, lancetowatych, błyszczących, jasnozielonych liści. W swoim naturalnym środowisku, tak jak zanokcica gniazdowa jest epifitem. Z pewnością warto uprawiać jej odmianę o nazwie ‘Osaka’, która dodatkowo posiada delikatnie pofalowane brzegi liści. Roślina wymagająca, ze względu na potrzebę utrzymania wyższej wilgotności powietrza.
    

Zanokcica gniazdowa

 

Zanokcica gniazdowa

Uprawa zanokcicy w mieszkaniu – zagadnienia ogólne

Tropikalna zanokcica wymaga wyższej wilgotności powietrza, próchniczego, przepuszczalnego podłoża. Pielęgnację należy dostosować do wymagań danego gatunku.

Ogólnie zanokcica wymaga stanowiska osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, niezbyt ciemnego. Na zbyt oświetlonym stanowisku, liście stają się blade.

Paprocie uprawiamy w doniczkach, w podłożu próchniczym, przepuszczalnym, torfowym, lekko kwaśnym, utrzymujemy stałą wilgotność podłoża, nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia. Zimą w niższej temperaturze, podlewanie należy ograniczyć. Poza wilgotnością podłoża, niezbędna jest także wyższa wilgotność powietrza. Przy niedostatecznej wilgotności, liście zasychają. Aby podwyższyć wilgotność powietrza donicę stawiamy na podstawce wypełnionej keramzytem  oraz wodą. Na roślinę dobrze wpływa zraszanie wodą, oczywiście miękką, przegotowaną i odstaną.

Zanokcicę nawozimy nawozem płynnym o słabym stężeniu raz na tydzień,  zimą rzadziej około raz na miesiąc.

Rośliny przesadzamy wiosną, gdy bryła korzeniowa wypełni pojemnik (co około 2-3lata). Pamiętajmy także o unikaniu przeciągów oraz  czyszczeniu liści z kurzu.

Szkodniki

 

Uprawiane w ogrodzie raczej bezproblemowe, natomiast uprawiane w domu poza zasychaniem liści, narażone są na tarczniki oraz wełnowce.
    
Uwagi końcowe

Zanokcica kojarzona jest przede wszystkim z Asplenium nidus, która jest najczęściej uprawianym gatunkiem zanokcicy. Warto jednak zwrócić uwagę na inne gatunki, zwłaszcza te, które możemy uprawiać w ogrodzie. Może nie należą do okazałych, ale mają w sobie duży poziom dekoracyjności i jeżeli mamy odpowiednie warunki warto pomyśleć o ich uprawie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie