Uprawa Bazylii

Uprawa Bazylii

8 komentarzy

Bazylia  to roślina jednoroczna, pochodząca z terytorium Azji oraz Afryki. Aktualnie uprawia się ponad  sto pięćdziesiąt jej odmian. Roślina jest częściowo odporna na mróz. W kuchni używane są liście zioła, których dodaje się do przygotowywanych potraw.

Uprawa Bazylii

Stanowisko –   Najkorzystniejsze dla rośliny jest miejsce osłonięte, nasłonecznione ale bez ostrych promieni słonecznych. Roślinę można, także uprawiać w domu na słonecznym parapecie.

Podłoże –  Powinna być to ziemia lekko kwaśna, porządnie spulchniona oraz bogata w składniki pokarmowe.

Podlewanie –  Podlewamy zioło solidnie, ale nie przelewamy, żeby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Nie wolno podlewać rośliny z góry.

Rozmnażanie -   Nasiona wysiewamy do doniczek lub skrzynek balkonowych na przełomie marca i kwietnia. Do gruntu natomiast sadzimy bazylię po piętnastym maja.

Kwitnienie –  Bazylia kwitnie w lipcu i pierwszych dniach sierpnia. W okresie kwitnienia zbieramy bazylię, w momencie, gdy połowa kwiatów rosnących na głównym pędzie już zakwitła. Ucinając zioło zostawiamy parę liści na dole rośliny, kilka centymetrów od ziemi. Z kącików tych liści wyrosną nowe łodygi i dzięki temu będzie można raz jeszcze dokonać zbioru, na początku jesieni przed nastaniem przymrozków.

Bazylię możemy dodawać do potraw w formie  zasuszonej lub świeżej.

Wysokość -  Od około dwudziestu do około czterdziestu centymetrów.

Zabiegi pielęgnacyjne

Doniczki i skrzynki z wysianymi nasionami stawiamy na słonecznym parapecie.
Pojawiające się pąki kwiatowe od razu usuwamy, gdyż wytwarzanie nasion mocno osłabia bazylię.
Podlewając zioło nie można go moczyć, dlatego nie należy podlewać rośliny z góry.

Choroby i szkodniki

Bazylię atakują mszyce. Poza tym, gdy jest duża wilgotność powietrza na liściach pojawiają się brzydkie plamy.

Zastosowanie
 

Bazylia jest przyprawą dodawaną do mięs, ryb, sosów, zup, omletów oraz sałatek.  Dobrze smakuje połączona z pomidorami czy zieloną sałatą. Poza tym  pomaga przy problemach z układem trawiennym oraz nerwowym i działa uspokajająco. Przyczynia się, także do leczenia epilepsji. Stosuje się ją, również w aromaterapii, likwiduje zmęczenie. Rosnąca na parapecie roślina odstrasza owady.

Agnieszka Krakowiak

8 komentarzy

 1. Dodał: Marta, Tytuł: Dziękuję za pomoc!!

  Dzięki temu artykułowi wreszcie wiem co zrobić z przekwitłą już bazylią. Pierwszy raz sadziłam i nie zauważyłam kiedy zaczęła kwitnąć. Ciekawi mnie tylko czy coś można jeszcze zrobić z samymi kwiatami tej rośliny??

 2. Dodał: isiaxpp, Tytuł: praca domowa

  ja mam na pace domową musze zasiać bazylie i opisać np. 23.10.2012r. zasiałam bazylie a 26.10.2012r. wypuściła pierwsze listki

 3. Dodał: Kasia, Tytuł: moja ma już rok :)

  Kupiłam moją bazylię we wrześniu 2011. Trzymałam ją w doniczce przez zimę, ale rosła kiepsko. W końcu na wiosnę całkiem mi uschła. Żal mi jej było wyrzucić, więc wyniosłam do ogródka i tam wsadziłam do ziemi. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłam że bazylka odżyła! :) Teraz ma się całkiem nieźle, rośnie sobie, ma sporo listków, ale nie wiem co z nią na zimę. Czy wysadzić znowu do doniczki i zabrać do domu, czy zostawić w ogródku.

 4. Dodał: MONIKA, Tytuł: A MI SIĘ UDAŁO:)

  ZROBIŁAM WSZYSTKO WG INSTRUKCJI TJ. WYSIAŁAM NASIONA BAZYLII NA PRZEŁOMIE MARCA I KWIETNIA DO PŁASKICH PLASTIKOWYCH TALERZYKÓW,PIELĘGNOWAŁAM,OKOŁO POŁOWĘ NASION WZROSŁO. W MAJU PRZESADZIŁAM DO DONICZEK PO PELARGONIACH.W CZERWCU ROŚLINY ZNACZĄCO ODBIŁY.JUŻ ZEBRAŁAM CZĘŚĆ LIŚCI:p I BYŁA MOZZARELLA ZE ŚWIEŻĄ BAZYLIĄ I POMIDORKAMI MNIAMI:)WYDAJĘ MI SIĘ ŻE TROCHĘ JE PRZELEWAM ,ALE CHYBA IM TO SŁUŻY,UPAŁY DOSKWIERAJĄ A MOIM ROŚLINKOM CHCE SIĘ PIĆ. POLECAM WŁASNĄ UPRAWĘ,DAJE DUŻO RADOŚCI,PRZY MINIMALNYCH NAKŁADACH CZASU:)

 5. Dodał: arraso, Tytuł: bazyliamistrz

  Jak bazylia to tylko z doniczki!!Teraz kolejna sobie zakupilem w lidlu za 4.40 na tygodniu włoskim mmm:D

 6. Dodał: ewelina, Tytuł: moja ulubiona roslinka w kuchni

  Uwielbiam bazylie i bardzo czesto uzywam jej w kuchni, to moja ulubiona przyprawa. Kiedy sama ja sialam nie rosla zbyt ladnie, wiec najczesciej kupuje gotowa.

 7. Dodał: agata, Tytuł: bazyliaaaaaaa

  mam z nią problem ciężko mi jest wyhodować tę roślinkę mama już trzecią pomóżcie

 8. Dodał: lusiak, Tytuł: bazylia pyszna

  uwilebiam w kuchni, pieczone mieso, tunczyk, pesto .. mniam!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także