Turzyca - Carex

Turzyca - Carex

Skomentuj artykuł

Turzyca to rodzaj, skupiający setki zmiennych, wieloletnich gatunków roślin, charakteryzujących się trawiastym wyglądem. Duża zmienność rodzaju sprawia, że turzyce znalazły zróżnicowane zastosowane nie tylko w ogrodzie. Warto zapoznać się z najciekawszymi gatunkami tych roślin, aby mieć świadomość tego z jak bardzo zróżnicowanym rodzajem mamy do czynienia.

Na samym początku należy wyjaśnić pewną kwestię. Turzyca jest rośliną trawiastą,  zaliczaną do rodzaju Carex, będącego przedstawicielem rodziny turzycowatych Cypera. Typowe trawy zaliczane są do rodziny traw, a więc Poaceae. Gatunki obu rodzin określamy jako rośliny trawiaste. Do roślin trawiastych zaliczamy także rodzinę sitowatych (Juncaceae).

Cechą charakterystyczną rodzaju są trójkanciaste i pełne łodygi. Może nie występują w tylu gatunkach co trawy, ale do tej pory naliczono się ich blisko dwa tysiące. Występują w dużej części świata. W samej Polsce, w stanie dzikim możemy wyróżnić dziesiątki gatunków tych zmiennych roślin trawiastych.

Zainteresowanie turzycami wynika z wyjątkowej dekoracyjności wybranych okazów- liście półzimozielone do zimozielonych, a także łatwa uprawa.

Wybrane gatunki i odmiany

Olbrzymia zmienność gatunkowa turzycowatych, daje nam duże możliwości przy doborze i wykorzystaniu Carex. Wśród najpiękniejszych turzyc znajdziemy okazy niskie, średnie, rzadziej wysokie, zimozielone, półzimozielone, dekoracyjne  z liści, rzadziej z kwiatostanów (kwiaty zebrane w kłosy). Wybrane gatunki pięknie zaprezentują się na stanowisku słonecznym, ale także cienistym, w pobliżu oczka wodnego, na rabacie,  w pojemniku na tarasie. Tylko od naszej wyobraźni oraz dostępności roślin zależy, w jakim stopniu otaczające nas przestrzenie będą zagospodarowane tak ciekawymi roślinami.

Wymagania i pielęgnacja

 

Turzyce nie są wymagające, ale odpowiednie podłoże oraz nasłonecznienie ma decydujący wpływ na rozwój i utrzymanie roślin w dobrej kondycji przez wiele lat.  Ponieważ zmienność gatunkowa i odmianowa jest duża, zanim nabędziemy konkretny gatunek bądź odmianę, zapoznajmy się z jej wymaganiami oraz pielęgnacją. Szczególnie wrażliwe są turzyce, zaliczane do grupy traw nowozelandzkich.

Turzyca

 

Turzyca

Wybór roślin

Oferta roślin trawiastych w centrach ogrodniczych jest coraz bardziej zróżnicowana, ale mimo to, wciąż jest niewystarczająca i zazwyczaj obejmuje  nieliczne gatunki i odmiany.  W bardziej oryginalne gatunki należy zaopatrywać się w szkółkach, u hodowców, w specjalistycznych punktach sprzedaży, oferujących także usługę sprzedaży wysyłkowej. Pamiętajmy, aby rośliny nabywać w punktach sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią.

Rośliny zazwyczaj sprzedawane są w doniczkach, dzięki czemu łatwiej się przyjmują, lepiej aklimatyzują w nowym miejscu. Poza tym, w takiej formie okres wysadzania roślin się wydłuża. Pamiętajmy, że wiosna jest optymalnym okresem na sadzenie roślin trawiastych, pozwalającym na dobre ukorzenienie się roślin i lepsze ich przezimowanie.

Stanowisko i wymagania

Miejsce przeznaczone dla konkretnej turzycy, powinno zostać dostosowane do jej wymagań. Dzięki temu szybciej się zaaklimatyzuje i będzie charakteryzować się bujniejszym wzrostem. Turzyce zazwyczaj preferują stanowiska słoneczne, a podłoże wilgotne, czasem piaszczyste, innym razem próchnicze i zasobne. W tym bogactwie znajdziemy także rośliny cieniolubne. Ogólnie można stwierdzić, że turzyce nie należą do roślin wymagających ani absorbujących.

Pielęgnacja

Pielęgnację roślin turzycowatych należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku. Z pewnością innych warunków będzie oczekiwała Carex comans niż Carex muskingumensis. Pamiętajmy, że zapewniając roślinie jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju, zyskujemy szybki i niezakłócony wzrost roślin, które będą atrakcją naszych ogrodów.

Zakupione zdrowie rośliny, wysadzamy na wcześniej przygotowanym, odchwaszczonym stanowisku, wzbogaconym kompostem. Podłoże powinno być przepuszczalne i zazwyczaj umiarkowanie wilgotne.
Po posadzeniu podłoże można wyściółkować, aby ograniczyć ekspansję chwastów, a także parowanie wody z podłoża. Świeżo posadzone rośliny wymagają podlewania, a w przypadku starszych, może zaistnieć konieczność uzupełnienia niedoboru wody w okresie przedłużającej się suszy.

Nawożenie umiarkowane, dostosowane do konkretnego gatunku, ale nie przesadzajmy z azotem, gdyż zbyt mocno wyrośnięte okaz mogą się pokładać. Najlepiej dokarmiać je nawozem organicznym np. dobrze rozłożonym kompostem. Jeżeli nie posiadamy takiego nawozu, możemy skorzystać z nawozów mineralnych wieloskładnikowych.

Gatunki zimozielone w okresie wiosennym przy dobrym przezimowaniu, zazwyczaj wymagają wyczesania suchych fragmentów bądź też lekkiego przycięcia zeschniętych liści. Natomiast pozostałe gatunki ścinamy na wysokość 5-15 cm. W przypadku dużych uszkodzeń części nadziemnej gatunku zimozielonego, także można przeprowadzić bardziej drastyczne cięcie.

Turzyca

 

Turzyca

Rozmnażanie

Turzyce najłatwiej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych roślin w okresie wiosennym. W przypadku podzielenia danej kępy, jednocześnie odmładzamy roślinę. Można spróbować także rozmnażania generatywnego, a więc poprzez nasiona.

Najciekawsze gatunki i odmiany rodzaju Carex

Wybrane gatunki zróżnicowane pod względem wysokości

Gatunki i odmiany powyżej 100 cm ( Carex elata- turzyca sztywna, Carex atherodes- turzyca oścista) – oba gatunki mogą osiągać do około 120 cm wysokości. To gatunki rodzime, mrozoodporne, które doskonale zaprezentują się nad brzegiem oczka wodnego w strefie bagiennej. Wymagają wilgotnego podłoża, na takim stanowisku zdecydowanie lepiej się prezentują. Marząc o zbiorniku wodnym inspirowanym naturą, warto wykorzystać wspomniane gatunki. Carex elata występuje także w odmianie ‘Aurea’, charakteryzującej się ładnym wybarwieniem liści (żółte z delikatnym, zielonym paskowaniem). Jest niższa od gatunku i osiąga do około 70- 80 cm wysokości.
Carex pendula – turzyca zwisła osiąga nawet do 150 cm wysokości. Doskonale prezentuje się na brzegu oczka wodnego. Liście szerokie, zimozielone, dekoracyjne. Ciekawe są także kwiatostany ze zwisającymi kłosami, które wystają poza wysokość kępy liści. Wymaga stanowiska półcienistego i mokrego.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik