Turzyca - Carex

Turzyca - Carex

Skomentuj artykuł

Turzyca to rodzaj, skupiający setki zmiennych, wieloletnich gatunków roślin, charakteryzujących się trawiastym wyglądem. Duża zmienność rodzaju sprawia, że turzyce znalazły zróżnicowane zastosowane nie tylko w ogrodzie. Warto zapoznać się z najciekawszymi gatunkami tych roślin, aby mieć świadomość tego z jak bardzo zróżnicowanym rodzajem mamy do czynienia.

Na samym początku należy wyjaśnić pewną kwestię. Turzyca jest rośliną trawiastą,  zaliczaną do rodzaju Carex, będącego przedstawicielem rodziny turzycowatych Cypera. Typowe trawy zaliczane są do rodziny traw, a więc Poaceae. Gatunki obu rodzin określamy jako rośliny trawiaste. Do roślin trawiastych zaliczamy także rodzinę sitowatych (Juncaceae).

Cechą charakterystyczną rodzaju są trójkanciaste i pełne łodygi. Może nie występują w tylu gatunkach co trawy, ale do tej pory naliczono się ich blisko dwa tysiące. Występują w dużej części świata. W samej Polsce, w stanie dzikim możemy wyróżnić dziesiątki gatunków tych zmiennych roślin trawiastych.

Zainteresowanie turzycami wynika z wyjątkowej dekoracyjności wybranych okazów- liście półzimozielone do zimozielonych, a także łatwa uprawa.

Wybrane gatunki i odmiany

Olbrzymia zmienność gatunkowa turzycowatych, daje nam duże możliwości przy doborze i wykorzystaniu Carex. Wśród najpiękniejszych turzyc znajdziemy okazy niskie, średnie, rzadziej wysokie, zimozielone, półzimozielone, dekoracyjne  z liści, rzadziej z kwiatostanów (kwiaty zebrane w kłosy). Wybrane gatunki pięknie zaprezentują się na stanowisku słonecznym, ale także cienistym, w pobliżu oczka wodnego, na rabacie,  w pojemniku na tarasie. Tylko od naszej wyobraźni oraz dostępności roślin zależy, w jakim stopniu otaczające nas przestrzenie będą zagospodarowane tak ciekawymi roślinami.

Wymagania i pielęgnacja

 

Turzyce nie są wymagające, ale odpowiednie podłoże oraz nasłonecznienie ma decydujący wpływ na rozwój i utrzymanie roślin w dobrej kondycji przez wiele lat.  Ponieważ zmienność gatunkowa i odmianowa jest duża, zanim nabędziemy konkretny gatunek bądź odmianę, zapoznajmy się z jej wymaganiami oraz pielęgnacją. Szczególnie wrażliwe są turzyce, zaliczane do grupy traw nowozelandzkich.

Turzyca

 

Turzyca

Wybór roślin

Oferta roślin trawiastych w centrach ogrodniczych jest coraz bardziej zróżnicowana, ale mimo to, wciąż jest niewystarczająca i zazwyczaj obejmuje  nieliczne gatunki i odmiany.  W bardziej oryginalne gatunki należy zaopatrywać się w szkółkach, u hodowców, w specjalistycznych punktach sprzedaży, oferujących także usługę sprzedaży wysyłkowej. Pamiętajmy, aby rośliny nabywać w punktach sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią.

Rośliny zazwyczaj sprzedawane są w doniczkach, dzięki czemu łatwiej się przyjmują, lepiej aklimatyzują w nowym miejscu. Poza tym, w takiej formie okres wysadzania roślin się wydłuża. Pamiętajmy, że wiosna jest optymalnym okresem na sadzenie roślin trawiastych, pozwalającym na dobre ukorzenienie się roślin i lepsze ich przezimowanie.

Stanowisko i wymagania

Miejsce przeznaczone dla konkretnej turzycy, powinno zostać dostosowane do jej wymagań. Dzięki temu szybciej się zaaklimatyzuje i będzie charakteryzować się bujniejszym wzrostem. Turzyce zazwyczaj preferują stanowiska słoneczne, a podłoże wilgotne, czasem piaszczyste, innym razem próchnicze i zasobne. W tym bogactwie znajdziemy także rośliny cieniolubne. Ogólnie można stwierdzić, że turzyce nie należą do roślin wymagających ani absorbujących.

Pielęgnacja

Pielęgnację roślin turzycowatych należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku. Z pewnością innych warunków będzie oczekiwała Carex comans niż Carex muskingumensis. Pamiętajmy, że zapewniając roślinie jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju, zyskujemy szybki i niezakłócony wzrost roślin, które będą atrakcją naszych ogrodów.

Zakupione zdrowie rośliny, wysadzamy na wcześniej przygotowanym, odchwaszczonym stanowisku, wzbogaconym kompostem. Podłoże powinno być przepuszczalne i zazwyczaj umiarkowanie wilgotne.
Po posadzeniu podłoże można wyściółkować, aby ograniczyć ekspansję chwastów, a także parowanie wody z podłoża. Świeżo posadzone rośliny wymagają podlewania, a w przypadku starszych, może zaistnieć konieczność uzupełnienia niedoboru wody w okresie przedłużającej się suszy.

Nawożenie umiarkowane, dostosowane do konkretnego gatunku, ale nie przesadzajmy z azotem, gdyż zbyt mocno wyrośnięte okaz mogą się pokładać. Najlepiej dokarmiać je nawozem organicznym np. dobrze rozłożonym kompostem. Jeżeli nie posiadamy takiego nawozu, możemy skorzystać z nawozów mineralnych wieloskładnikowych.

Gatunki zimozielone w okresie wiosennym przy dobrym przezimowaniu, zazwyczaj wymagają wyczesania suchych fragmentów bądź też lekkiego przycięcia zeschniętych liści. Natomiast pozostałe gatunki ścinamy na wysokość 5-15 cm. W przypadku dużych uszkodzeń części nadziemnej gatunku zimozielonego, także można przeprowadzić bardziej drastyczne cięcie.

Turzyca

 

Turzyca

Rozmnażanie

Turzyce najłatwiej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych roślin w okresie wiosennym. W przypadku podzielenia danej kępy, jednocześnie odmładzamy roślinę. Można spróbować także rozmnażania generatywnego, a więc poprzez nasiona.

Najciekawsze gatunki i odmiany rodzaju Carex

Wybrane gatunki zróżnicowane pod względem wysokości

Gatunki i odmiany powyżej 100 cm ( Carex elata- turzyca sztywna, Carex atherodes- turzyca oścista) – oba gatunki mogą osiągać do około 120 cm wysokości. To gatunki rodzime, mrozoodporne, które doskonale zaprezentują się nad brzegiem oczka wodnego w strefie bagiennej. Wymagają wilgotnego podłoża, na takim stanowisku zdecydowanie lepiej się prezentują. Marząc o zbiorniku wodnym inspirowanym naturą, warto wykorzystać wspomniane gatunki. Carex elata występuje także w odmianie ‘Aurea’, charakteryzującej się ładnym wybarwieniem liści (żółte z delikatnym, zielonym paskowaniem). Jest niższa od gatunku i osiąga do około 70- 80 cm wysokości.
Carex pendula – turzyca zwisła osiąga nawet do 150 cm wysokości. Doskonale prezentuje się na brzegu oczka wodnego. Liście szerokie, zimozielone, dekoracyjne. Ciekawe są także kwiatostany ze zwisającymi kłosami, które wystają poza wysokość kępy liści. Wymaga stanowiska półcienistego i mokrego.

Gatunki i odmiany powyżej 40 cm

 

Carex umbrosa - turzyca cienista- gatunek rodzimy, który może osiągać niewiele ponad 40 cm wysokości. Jak sama nazwa wskazuje roślina preferuje miejsca cieniste, wilgotniejszego podłoża i w takich warunkach najlepiej się sprawdzi. Najczęściej spotykaną odmianą gatunku jest ‘Thinny Thin’.
Carex grayi- turzyca Graya – jest gatunkiem charakterystycznym, niezwykle tolerancyjnym, zimozielonym o ciekawych owocostanach.
Carex sylvatica- turzyca leśna jest gatunkiem rodzimym, osiągającym do około 70 cm wysokości. Ma niewielkie wymagania, ale preferuje wilgotne i półcieniste podłoże. Warto ją wykorzystać przy aranżacji oczka wodnego w stylu naturalistycznym.
Carex muskingumensis – turzyca palmowa w pełni mrozoodporna, dekoracyjna, ze względu na palmowy układ liści. Osiąga do około 60- 70 cm wysokości i jest doskonałą propozycją na brzeg oczka wodnego. Wymaga żyznego podłoża i dużo wilgoci. Można się spotkać z jej odmianami np. ‘Little Midge’ (karłowata), ‘Ice Fountains’ (zielone obrzeże i białawy środek).
Carex buchananii – gatunek zimozielonej trawy, zaliczanej do grupy tzw. traw nowozelandzkich, mniej mrozoodpornych, ale zachwycających pokrojem oraz pięknym brązowawym wybarwieniem liści. Wymaga stanowisk słonecznych oraz wilgotniejszego podłoża. Nie lubi stojącej wodny, uważajmy na nią zwłaszcza w okresie zimy (najlepiej ją zabezpieczyć). Jej wysokości może sięgać do około 60 cm.

Turzyca

 

Turzyca

Gatunki i odmiany poniżej 40 cm

Do tej grupy zaliczymy wiele gatunków i odmian.  Biorąc pod uwagę  odmiany turzycy cienistej, warto zwrócić uwagę na ‘Thinny Thin’. Odmiana osiąga niewiele ponad 20 cm wysokości i ma ładnie wybarwione liście. Zdecydowanie ładniej wybarwia się na mniej zacienionym stanowisku. Preferuje wilgotne podłoże.

W ogrodzie bardzo często można spotkać odmiany Carex morrowii, ale nie gatunek osiągający do około 40 cm wysokości, charakteryzujący się zimozielonymi liśćmi w barwie zielonej. Roślina preferuje stanowiska próchnicze, wilgotne. Odmiany dekoracyjne, paskowane.

Carex muskingumensis ‘Little Midge’

Niewielka o szerokich liściach turzyca babkowata, osiąga zaledwie 20- 30 cm wysokości, ale jest dekoracyjną rośliną ze względu na liście i kwiaty. Preferuje stanowiska półcieniste i wilgotne. Rozrośnięte kępy można podzielić w celu rozmnożenia rośliny. Pamiętajmy, że daje ona samosiew.

Carex siderosticha – turzyca żelazna zaliczana do grupy niewielkich gatunków zaliczanych do rodzaju Carex. Jej wysokość sięga do około 30 cm, preferuje podłoże próchnicze i wilgotne.

Carex oshimensis- turzyca oszimeńska

Carex ornithopoda – turzyca ptasie łapki

Wybrane gatunki o paskowanych liściach

Wśród turzyc, odnajdziemy wiele paskowanych odmian m.in.

Turzyca Morrowa ‘Variegata’ (osiąga do około 30 cm wysokości, preferuje półcieniste, wilgotne stanowiska, charakteryzuje się białym obrzeżem liści)
Turzyca Morrowa ‘IceDance’ (biało- kremowe obrzeże liści, osiąga podobne rozmiary jak ‘Variegata’, ale jest bardziej ekspansywna).
Carex oshimensis ‘Evergold’ (niewielka odmiana, sięgająca około 20 cm ładnie wybarwiona, z kremowym pasem po środku liścia. Wymaga stanowiska półcienistego do słonecznego oraz próchniczej i wilgotnej gleby. Warto zapewnić jej zaciszne stanowisko.
Carex muskingumensis ‘Ice Fountains’ – z białawym paskiem przez środek liścia.
Carex nigra ‘On- line’- odmiana o zielonkawych liściach z delikatnym, żółtym obrzeżem.
Carex siderosticha ‘Variegata’- o liściach z białym obrzeżem.
Carex ornithopoda ‘Variegata’- niewielka odmiana z białym paskowaniem na liściach.
Carex dolichostachya ‘Kaga Nishiki’- niewielka odmian o liściach z żółtawym obrzeżem. Wymaga próchniczego, żyznego i wilgotnego podłoża. Dość tolerancyjna.

Wybrane gatunki o ciekawym pokroju

Carex pendula – turzyca zwisła (potężna, będąca doskonały akcentem oczka wodnego inspirowanego naturą
Carex romans- turzyca włosista  (bardzo ciekawy gatunek trawy o kaskadowym pokroju).

Turzyca

 

Turzyca

Wybrane gatunki zimozielone

    Carex oshimensis- turzyca oszimeńska
    Carex morrowii- turzyca Morrowa
    Carex ornithopoda – turzyca ptasie łapki
    Carex pendula- turzyca zwisła
    Carex nigra- turzyca pospolita
    Carex sylvatica- turzyca leśna
    Carex grayi- turzyca Graya
    Carex buchananii – turzyca Buchanana
    Carex plantaginea- turzyca babkowata

Wybrane gatunki na stanowiska wilgotne

    Carex oshimensis- turzyca oszimeńska
    Carex morrowii- turzyca Morrowa
    Carex nigra- turzyca pospolita (brzeg zbiornika wodnego)
    Carex elata- turzyca zwisła (brzeg zbiornika wodnego)
    Carex atherodes- turzyca oścista (brzeg zbiornika wodnego)
    Carex umbrosa- turzyca cienista
    Carex sylvatica- turzyca leśna
    Carex pendula- turzyca zwisła
    Carex muskingumensis- turzyca muskegońska (Turzyca palmowa)
    Carex plantaginea- turzyca babkowata
    Carex grayi – turzyca Graya

Wybrane gatunki i odmiany o ciekawie wybarwionych liściach 

Carex buchananii- gatunek o brązowawych liściach, którego wysokość może przekraczać 50 cm.
Carex comans ‘Bronze Form’- odmiana o ładnym pokroju i brązowawych liściach.
Carex elata ‘Aurea’- jasne, żółtawe liście.

Choroby i szkodniki

 

Turzyce nie należą do roślin podatnych na choroby i szkodniki, a więc ich uprawa nie sprawia kłopotów. Czasem przy większym osłabieniu, zagęszczeniu, może pojawić się mączniak prawdziwy. Choroba grzybowa, którą bez problemu zidentyfikujemy po mączystym nalocie. Z chorób może pojawić się jeszcze rdza, a ze szkodników m.in. mszyca.

Zastosowanie

Turzyce są na tyle zmienne, że możemy je wykorzystać w ogrodach niezależnie od stylistyki. Wspaniale prezentują się w naturalistycznych założeniach, a także w nowoczesnej stylistyce. Mogą stanowić element rabaty bylinowej, kompozycji wyłącznie trawiastej wielogatunkowej bądź jednogatunkowej. Wybrane gatunki będą stanowić doskonałe uzupełnienie nasadzeń przy oczku wodnym, słonecznych bądź cienistych zakątkach ogrodu. Poza tym nie zapominajmy o trawach na balkonie i tarasie. Uprawa pojemnikowa wymaga większej uwagi, ale w takiej formie, turzyce także doskonale się sprawdzają.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie
Trawnik

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz