Roszponka - uprawa, pielęgnacja i właściwości

Roszponka - uprawa, pielęgnacja i właściwości

1 komentarzy

Sałata jest rośliną znaną w naszej kuchni już od dawna. Coraz więcej jest też jej odmian. Idąc do sklepu mamy do wyboru sałatę masłową, kruchą, rzymską, dębolistną, rukolę. Jedną z bardziej popularnych jest również najmniejsza z nich, czyli roszponka. Jej bardzo ciekawy, delikatnie orzechowy smak potrafi wzbogacić nawet najbardziej wykwintne dania, a krótki okres wegetacji sprawia, że już w kilka tygodni będziemy mogli poczęstować znajomych specjałami przygotowanymi z roszponki z własnej uprawy. Aby jednak do tego doszło, najpierw musimy odrobinę zainteresować się jej uprawą oraz pielęgnacją, a z pewnością nie pożałujemy.

Uprawa roszponki warzywnej

Zakup nasion

Podobnie jak w przypadku innych sałat, tak również i roszponka warzywna nie powinna nam sprawić większych kłopotów w czasie uprawy, a wszystkie czynności są bardzo podobne jak przy rukoli. Pierwszym etapem jest zaopatrzenie się w odpowiednie nasiona, które dostaniemy w każdym lepszym sklepie ogrodniczym. Są one raczej drobne, spłaszczone i prawie okrągłe. Sprzedawane w papierowych opakowaniach, zawierających maksymalnie po kilka gram nasion w każdym. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na takie rzeczy jak data przydatności do siewu oraz terminy siania i zbiorów.

Stanowisko i uprawa w doniczce

Jeżeli zakupiliśmy już nasiona, przechodzimy do przygotowania stanowiska pod uprawę roszponki. Nie ma ona zbyt dużych wymagań co do gleby, ale znacznie słabiej toleruje miejsca piaszczyste oraz suche. Jeżeli nie posiadamy własnego ogródka, możliwa jest również uprawa w doniczce lub innym pojemniku na rośliny. W tym przypadku bez problemu możemy użyć ziemi ze sklepu, która jest wystarczająco żyzna, by móc cieszyć się wspaniałymi plonami. Ilość światła nie jest bez znaczenia. Pod uprawę roszponki dobierajmy stanowiska słoneczne lub półcieniste.


Wysiew, okres wegetacji i zbiór

Nasiona możemy umieszczać bezpośrednio w ziemi już w marcu, ale nie później niż do końca sierpnia. Ze względu na bardzo krótki okres wegetacji, który w zależności od warunków uprawy trwa około 6 - 8 tygodni, bardzo szybko możemy cieszyć się pierwszymi zbiorami. Jeżeli wysiew roszponki będzie miał miejsce wczesną wioną, pierwsze listki będziemy mogli skosztować już w maju, jeżeli natomiast zdecydujemy się na uprawę późną, nawet w listopadzie uraczy nas swoim smakiem. Bardzo sprytnym i jednocześnie dość często spotykanym rozwiązaniem jest sianie jej po trochę w różnych okresach w ciągu roku. Zabieg ten sprawi, iż przez prawie cały czas będziemy mogli cieszyć się świeżymi listkami tej sałaty.

Roszponka

Roszponka

Pielęgnacja roszponki

W czasie uprawy roszponki warzywnej należy zwrócić szczególną uwagę na dwa podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Po pierwsze pielenie, czyli regularne wyrywanie chwastów. W przypadku uprawy w donicy zagrożenie to jest znacznie mniejsze, ale jeżeli prowadzimy tradycyjny wysiew w ogrodzie, nieproszeni goście mogą znacznie osłabić nasze plony, ponieważ z łatwością wygrywają walkę o wodę oraz inne składniki pokarmowe znajdujące się w glebie. Drugim, równie ważnym zabiegiem jest podlewanie. Jak już wspominaliśmy wcześniej, roszponka jest rośliną, która nie lubi stanowisk suchych. W przypadku małej ilości wody jej liście wyrastają, ale stają się znacznie bardziej gorzkie, niż w warunkach wilgotniejszych. Jednocześnie nie możemy przesadzać z ilością wody, ponieważ utrzymywanie podmokłej gleby może powodować gnicie rośliny.

Roszponka

Roszponka

Wartości odżywcze i właściwości roszponki

Podobnie jak każda inna sałata, tak również roszponka jest bardzo mało kaloryczna. 100 g jej liści dostarcza nam tylko 21 kcal. Z tego właśnie powodu można spożywać nawet duże jej ilości w czasie przebywania na diecie. Jednocześnie te same 100 g tej sałaty zaopatrzy nasz organizm w 2 g białka, 3,6 g węglowodanów, 0,4 g tłuszczu, 1,7 g błonnika, 7090 IU (jednostka aktywności substancji biologicznie czynnej) witaminy A, 38 mg witaminy C, 460 mg potasu, 50 mg fosforu, 40 mg wapnia, a także mniejsze ilości witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, sodu, selenu, czy cynku.

Polecana jest nie tylko osobom przebywającym na diecie, ale również cukrzykom i ludziom w grupie ryzyka, ze względu na niski indeks glikemiczny. Zawartość żelaza wpływa korzystnie na ludzi osłabionych, szczególnie po utracie dużej ilości krwi, a także na kobiety w czasie okresu i w ciąży. Witamina A dodatkowo wpływa korzystnie na złe samopoczucie, wzmaga apetyt, a zapobieganie jej niedoborom jednocześnie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak łuszczyca, kurza ślepota, czy trądzik, a także łysienia plackowatego, zahamowania wzrostu, kruchości paznokci oraz suchości skóry.

Roszponka

Roszponka

Roszponka - zastosowanie

Głównym sposobem na wykorzystanie roszponki są różnego rodzaju sałatki. W tym celu może być użyta samodzielnie lub razem z szeregiem innych sałat. Komponuje się wspaniale z kurczakiem, serami pleśniowymi i fetą, a także z wszelkiego rodzaju warzywami uprawianymi w naszym kraju.  Jej listki bardzo często spotykane są jako dekoracja innych dań, ponieważ ich zieleń wspaniale kontrastuje i urozmaica bladość niektórych potraw.


Czy wiesz, że…

Roszponka warzywna jest rośliną, która występuje na terenie naszego kraju jako archeofit, czyli gatunek, który przywędrował do nas już setki lat temu. Niestety zdziczałe jej formy zagrożone są wymarciem ,w związku z czym została wpisana na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski.

Roszponka

Roszponka

Roszponka jest nie tylko ciekawa w smaku, lecz również bardzo łatwa w uprawie, a jej pielęgnacja ogranicza się praktycznie do minimum. Bez najmniejszych problemów możemy zafundować ją sobie w ogrodzie, jak również w donicy, a wysiewana regularnie będzie nam dostarczała swoich listków przez cały rok. Szczególnie polecamy ją każdemu, kto już posiada u siebie inne sałaty.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    zaczynam uprawę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: