Rukola - uprawa, witaminy i przepisy

Rukola - uprawa, witaminy i przepisy

1 komentarzy

Od dawna powszechnie wiadomo, że obecność w diecie zielonych warzyw jest bardzo ważna. I chociaż nie wszyscy przepadamy za tzw. „zieleniną”, z pewnością warto się czasem przełamać i wprowadzić warzywa liściaste do swojej kuchni. Oczywiście nie musimy być zdani wyłącznie na pospolitą sałatę (lodową i masłową) lub niepopularny szpinak (szczególnie wśród dzieci), gdyż wybór wartościowych warzyw zielonych jest o wiele bogatszy.

Wartości odżywcze rukoli

Wśród zielonych warzyw liściastych na szczególną uwagę zasługuje między innymi interesująca rokietta siewna (Eruca vesicaria  lub sativa)  popularnie nazywana rukolą. Jej delikatne liście mogą kojarzyć się z sałatą, choć należąca do rodziny kapustowatych rukola tak naprawdę wcale nią nie jest. To wartościowe, ale jeszcze niezbyt rozpowszechnione w naszym kraju warzywo, pochodzi z rejonów Basenu Morza Śródziemnego, dlatego jest ważnym składnikiem wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić je także do naszego rodzimego jadłospisu, tym bardziej, że rukola jest rośliną nie tylko smaczną, ale również bardzo odżywczą. W jej liściach znajdują się między innymi znaczne ilości wit. C i A oraz witaminy z grupy B, a także białka, cukry, kwas foliowy, błonnik, chlorofil oraz mikro i makroelementy (min.: wapń, żelazo, potas).

W swoim składzie rukola zawiera również aminokwasy siarkowe, które nie tylko odpowiadają za jej charakterystyczny, ostry smak, ale także mają właściwości bakteriobójcze. Rukola przy swoich dużych wartościach odżywczych, jest również warzywem niskokalorycznym (100 g. to ok. 20 kcal), dlatego znakomicie nadaje się do wykorzystywania w dietach odchudzających. Spożywanie rukoli wzmacnia organizm i oczyszcza go z toksyn oraz niepożądanych produktów przemiany materii.

Rukola

 

Rukola

 

Rukola

 

Rukola

Rukola w kuchni

W kuchni rokiettę można wykorzystywać na różne sposoby, ponieważ nadaje się zarówno do spożycia na surowo jak i po ugotowaniu. Świeże liście znakomicie komponują się z serami (głównie plesniowymi), twarogami, sałatami, szczypiorkiem, pomidorami, gotowanymi jajkami oraz makaronem, a więc są znakomitym dodatkiem do rozmaitych past i sałatek. Można je przyrządzić na zimno (np. w postaci kolorowej sałatki: w naczyniu warstwowo układamy 4 pokrojone pomidory, 150 g. porwanych liści rukoli, 2 pokrojone w kostkę papryki, kilka plastrów mozzarelii, 2 pokrojone w paski środki sałaty rzymskiej, 150 g. czarnych oliwek, 250 g. pokrojonych karczochów ze słoika oraz pół pokrojonego ogórka. Następnie całość doprawiamy solą i pieprzem oraz zalewamy sosem wykonanym z 3 łyżek pesto, 3 łyżek oliwy z oliwek, 2 łyżek soku z cytryny i 5 łyżek rosołu. Nieco łagodniejszy smak uzyskamy wykorzystując do sałatki zwykły sos winegret) lub na ciepło (np. rukola podana w sałatce z grillowanych pomidorów z czosnkiem, grzanek pszennych, oliwek, doprawionej klasycznym winegretem). Rukola nadaje się także do smażenia i znakomicie smakuje przyrządzona podobnie jak szpinak na maśle (lub oliwie) z odrobiną czosnku i świeżo ugotowanym makaronem. Co ciekawe, w przemyśle spożywczym bardzo cenione są również nasiona rukoli, z których otrzymuje się wartościowy olej o wyrazistym smaku.

Rukola

 

Rukola

 

Rukola

 

Rukola

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: REGINA_JOLANTA, Tytuł: KORESPONDENCJE

    A już myślaŁam że nareszcie będę korespondować z tematem nie tylko na gruncie ziemskim lecz także smakowym itd I znowu się zawiodłam.Chyba nie mam co dalej pisać bo nie tylko ręce mi opadły.POZDRAWIAM

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: