Mammillaria hahniana

Mammillaria hahniana

Skomentuj artykuł

Opis

Pochodzi ze stanu Queretaro w Meksyku. Jest gatunkiem łatwym w uprawie i bardzo popularnym.

Wygląd

Przyjmuje formę kuli lub niskiego walca w starszym wieku. Osiąga wysokość do 9 cm i średnicę do 10 cm.

O urodzie tego środkowomeksykańskiego gatunku stanowią nie tylko kwiaty ale także – a może przede wszystkim – ciernie i włosy. Występują one bardzo licznie na szczycie każdej brodawki, a wygląd śnieżnej kuli jest dodatkowo spotęgowany obfitością białych włosków, wyrastających z aksilli i długości do 4 cm. Wytwarza 20-30 splątanych włosowatych cierni bocznych długości do 15 mm. Zazwyczaj wyrasta także 1 czerwono zakończony cierń środkowy długości do 1 cm, który później odpada. Brodawki niewielkie, do 8 mm długości, spiralnie ułożone.

Starsze egzemplarze wypuszczają boczne odrosty z aksilli znajdujących się u podstawy pędu i w ten sposób formują kępy do 50 cm średnicy i 20 cm wysokości.

Kwitnienie

Kwiaty wyrastają podobnie jak u innych przedstawicieli tego rodzaju nie z areol znajdujących się na szczytach brodawek, lecz z zagłębień pomiędzy nimi czyli aksilli. Kwiaty purpurowoczerwone, niewielkie, do 2 cm średnicy ale bardzo liczne, tworzące charakterystyczny dla rodzaju Mammillaria wianuszek na szczycie pędu. Pozostają rozwinięte kilka dni. Ich obfitość wynagradza fakt, że nie pachną. Rurka kwiatu i zalążnia są nagie, pozbawione łusek.


Owoce i nasiona

Owoce ozdobne, podłużne, do 7 mm długości są wypychane z korpusu rośliny. Początkowo zielone, po dojrzeniu czerwone. Nasiona brązowe.

Mammillaria hahniana

Mammillaria hahniana

Rozmnażanie

Jest rozmnażana głównie przez wysiew nasion, chociaż możliwe jest tez pobranie sadzonek z rozrośniętych kęp. Nasiona można uzyskać w domowych warunkach. Miąższ dojrzałych owoców należy wycisnąć na gęste sitko i wypłukać pod letnią, bieżącą wodą. Następnie wykładamy nasiona na papierowe ręczniki i pozostawiamy do zupełnego wyschnięcia. Trzeba pamiętać, że świeże nasiona wykazują najlepszą zdolność kiełkowania.

Mammillaria hahniana

Mammillaria hahniana

Podłoże i przesadzanie

Wymaga ziemi bardzo przepuszczalnej, ponieważ jest wrażliwa na nadmiar wilgoci, gliniasto – piaszczystej, zasobnej w składniki mineralne. Nie wymaga częstego przesadzania, zwłaszcza w młodym wieku kiedy nie wytwarza jeszcze odrostów.

Mammillaria hahniana

Mammillaria hahniana

Stanowisko

Wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska.

Mammillaria hahniana

Mammillaria hahniana

Podlewanie

Gatunki mamilarii produkujące tak jak Mammillaria hahniana sok mleczny wymagają nieco bardziej oszczędnego podlewania.


Zimowanie

W zimie, od listopada do marca, powinniśmy umożliwić roślinie przejście okresu spoczynku. Jeśli zapewnimy jej wtedy temperaturę około 10°C i dużo światła, odwdzięczy się bogatym kwitnieniem w następnym sezonie. Przy takich warunkach temperaturowych można zupełnie zaprzestać podlewania.

Mammillaria hahniana

Mammillaria hahniana

Odmiany

Mammillaria hahniana var. giselina odznacza się dużo krótszymi od gatunku typowego włosami.

Bibliografia:

Mammillaria. The Cactus File Handbook; J. Pilbeam; 1999
The Cactus Family; E. F. Anderson; 2001
Cacti. The Illustrated Dictionary; R. i K. Preston-Mafham; Timber Press Inc.; Portland 1991
House Plants & Cacti Succulents; W. Davidson, T. C. Rochford; The Hamlyn Publishing Group Ltd.; Londyn 1976
The Illustrated Encyclopedia of Cacti; C. Innes, Ch. Glass; Knickerbocker Press; Nowy Jork 1997
Encyklopedia kaktusów; L.Kunte, R.Subotik; Wydawnictwo Bellona; Warszawa 2006

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: