Jak sadzić tuje

Jak sadzić tuje

Skomentuj artykuł

Tuja inaczej nazywana Żywotnikiem jest krzewem często spotykanym w przydomowych ogrodach i na przestrzeni miejskiej. Ten popularny iglak jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga wielogodzinnej pielęgnacji, dlatego miłośnicy zieleni chętnie wybierają go na ozdobę swojego ogrodu. Uprawa tui nie ogranicza się  jednak do jej pielęgnacji – podstawowym elementem uprawy jest odpowiednie zasadzenie rośliny tak, aby krzew dobrze się rozwijał. Poniżej przedstawiamy kilka porad na temat tego, jak dobrze zasadzić tuję.

Gdzie kupować

Tuję najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. W dużych supermarketach rośliny zazwyczaj są przechowywane w złych warunkach lub mogą być uszkodzone, czego z pewnością nie zauważy niedoświadczony ogrodnik. Ważne jest, żeby wybierać tuje niskie i gęste. Wysokie i źle rozgałęzione zazwyczaj słabo się rozwijają.

Kiedy sadzić

Tuję można sadzić od wczesnej wiosny (od drugiej połowy kwietnia) do późnej jesieni. Ważne jest, żeby to zrobić najpóźniej 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Tuja jest krzewem dość odpornym na mrozy, ale młoda roślina może się nie przyjąć przy niskich temperaturach.



Miejsce uprawy

Tuja dobrze rośnie na miejscach słonecznych i półcienistych, osłoniętych od wiatru. Jest to szczególnie ważne w czasie zimy, kiedy tuja jest narażona na mroźne podmuchy wiatru. Ponadto, tui nie powinno się sadzić na trawniku lub w bliskim sąsiedztwie innych roślin, ponieważ krzew będzie musiał walczyć z nimi o składniki odżywcze. Miejsce uprawy trzeba dobrze odchwaścić i wypielić w promieniu 50 cm. Dopiero na dokładnie oczyszczonym kawałku ziemi można zasadzać tuję.

sadzenie tui

Sadzenie tui

Jak sadzić tuje

Jak sadzić tuje

Sposób sadzenia i gleba

Tuja dobrze rośnie nawet na słabych glebach (oprócz piaszczystych i gliniastych), ale najlepiej zapewnić jej żyzne, przepuszczalne podłoże. Przed zasadzeniem należy zanurzyć bryłę korzeniową w wodzie na 10 min. Tak nawodnioną roślinę można zasadzić w wykopanym dołku, który powinien być ok. 2 razy dłuższy i szerszy od długości korzeni. Dołek należy wypełnić żyzną glebą wymieszaną z ziemią do iglaków albo odkwaszonym torfem. Ziemię należy dobrze uklepać i nawodnić. Regularne podlewanie trzeba kontynuować przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni po posadzeniu, żeby tuja dobrze się zakorzeniła. Wokół tui powinno się również wysypać korę, mech albo trociny, dzięki czemu gleba nie będzie szybko wysychać i się zachwaszczać. Jeżeli chcemy zrobić żywopłot z tui, rośliny muszą być zasadzone w odległości co najmniej 50 cm.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie