Irga krzew dla każdego

Irga krzew dla każdego

Skomentuj artykuł

Skrawek zieleni, konewka wody i szczypta słońca – to wszystko czego potrzeba do uprawy krzewu Irga. I nie ważne czy jesteś wytrawnym miłośnikiem roślin, czy dopiero początkującym ogrodnikiem, ponieważ Irga to krzew nie tylko łatwy w uprawie, ale jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Zachwycające są również owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowy albo pomarańczowy. Irga  jest  także różnorodna pod względem kształtu. W zależności od naszych upodobań i możliwości ogrodu możemy wybrać krzew o pędach płożących się po ziemi albo o wysokim, rozrastającym się pokroju. Niskie gatunki będą się świetnie nadawały na ogródki skalne albo jako dekoracja trawnika, natomiast wysokie Irgi można formować za pomocą ciecia i tworzyć z nich żywopłoty. Warto również wiedzieć, że Irga zachowuje walory dekoracyjne przez cały rok! Ozdobne mogą być zarówno różnokolorowe liście, jak i drobne białe kwiatki albo owoce w soczystym czerwonym kolorze. Igra będzie świetnie wyglądała i w pełni lata, i zimową porą, kiedy nasz ogród jest okryty białą pierzynką.Stanowisko i gleba

Irgi, które zrzucają liście na zimę wymagają stanowisk w pełni nasłonecznionych, natomiast gatunki zimozielone (zachowują liście przez cały rok) mogą rosnąć i na stanowisku słonecznym, i w półcieniu. Irga jest również tolerancyjna, jeżeli chodzi o glebę. Ten krzew dobrze rośnie prawie na każdej glebie, nawet tej ubogiej w sole mineralne i kamienistej. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z podlewaniem Irgi, ponieważ nie znosi ona stanowisk podmokłych. Najlepsze dla tego krzewu są gleby o odczynie zasadowym albo obojętnym. Irga pospolita i kutnerowa preferuje podłoże wapienne.

Irga

Irga

Irga

Irga

Cięcie i rozmnażanie

Irga nie wymaga specjalnego nawożenia i szczególnej pielęgnacji. Powinniśmy jedynie pamiętać o usuwaniu zbędnych lub uszkodzonych pędów. Cięcie korekcyjne dla gatunków tracących liście wykonujemy latem, kiedy roślina już przekwitnie, natomiast gatunki zimozielone wymagają przycinania wiosną. Usuwamy wtedy przede wszystkim martwe pędy oraz przycinamy te młode, dzięki czemu pobudzimy roślinę do wzrostu. W przypadku roślin silnie rozrastających się możemy również wykonywać cięcie estetyczne i formować ciekawe kształty.

Irgi należy rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe lub pół zdrewniałe z piętką. Pierwsza metoda powinna być stosowana dla gatunków zrzucających liście, natomiast druga dla gatunków zimozielonych.

Irga kwitnie w maju lub czerwcu. W zimnych rejonach Polski roślinę powinno się okrywać jesienią.

Irga

Irga

Popularne gatunki

Irga pozioma – Jeden z najbardziej efektownych gatunków Irgi o pędach płożących się po ziemi. Krzew osiąga wysokość do 50 cm, jednak silnie rozrasta się na boki, nawet do 2 m. Ozdobą krzewu są drobne, owalne, ciemnozielone i błyszczące liście, które równomiernie układają się po obu stronach pędu. Liście na zimę czerwienieją, natomiast w zimę opadają. W czasie zimy mogą się jeszcze utrzymać czerwone owoce, które wyrastają obficie na roślinie. Jedyną wadą tego gatunku jest to, że ciężko przetrzymuje mrozy. Już w czasie jesieni powinno się okryć krzew słomą albo gałązkami drzew iglastych. Irga pozioma doskonale nadaje się na ogródki skalne, na trawniki w formie kobierca albo na pochyłe stanowiska, gdzie najlepiej będą wyglądały zwisające, długie pędy.

Irga

Irga

Irga błyszcząca – W przeciwieństwie do Irgi poziomej świetnie przetrzymuje mrozy, co jest dużą zaletą rośliny. Oprócz tego Irga błyszcząca ma bardzo wysoki pokrój (wyrasta do 2 m), dlatego świetnie nadaje się do sadzenia w grupach albo na żywopłoty formowane. Można ją spotkać  na przestrzeni miejskiej, np. w parkach, ponieważ dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Ozdobą tego krzewu są karminowe owoce oraz błyszczące liście, przebarwiające się jesienią na czerwono.


Irga Dammera – Jest to gatunek, który rozrasta się wszerz i ma o wiele większe liście i dłuższe pędy niż Irga pozioma. Liście tego krzewu nie opadają na zimę, mają ciemnozielony kolor i błyszczącą teksturę. Podczas zimy na liściach pozostają również koralowe owoce, które ciekawie kontrastują z zielonymi liśćmi. Przy niskich temperaturach krzew wymaga okrycia, ponieważ jest bardzo wrażliwy na mrozy. Irga Dammera najlepiej wygląda sadzona pojedynczo na trawnikach i podwyższonych stanowiskach ze względu na bardzo szybki rozrost rośliny. Długie gęste pędy bardzo łatwo mogą zagłuszyć inne rośliny i uniemożliwić ich wzrost. Ogrodowe odmiany Irgi Dammera to Coral Beauty, Eichholz, Skogholm, Ursynów i Mooncreeper.

Irga

Irga

Irga wielokwiatowa – Jak sama nazwa wskazuje ozdobą tego gatunku Irgi są śnieżnobiałe, pięciopłatkowe kwiaty, przypominające kwiaty poziomki. Krzew kwitnie w maju, natomiast we wrześniu pojawiają się czerwone owoce. Liście Irgi wielokwiatowej są duże o owalnym kształcie i jesienną porą pięknie się przebarwiają na złocistożółty kolor. Krzew ten doskonale nadaje się do formowania żywopłotów, ponieważ ma wysoki pokrój i silnie się rozrasta. Irga wielokwiatowa ze względu na wysokie walory dekoracyjne wygląda bardzo dobrze sadzona także pojedynczo.

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz