Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

1 komentarzy

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych i rodziny amarylkowatych, powszechnie występujący na naturalnych stanowiskach leśnych w całym kraju. Jego szczególna nazwa rodzajowa, powstała prawdopodobnie z przekonania, że jest pierwszą roślina, jaką spożywają niedźwiedzie zaraz po przebudzeniu. Taki pogląd może być uzasadniony, gdyż dziko rosnący czosnek jest jedną z pierwszych roślin poszycia leśnego, która wczesną wiosną wypuszcza swoje aromatyczne liście (ok. III). Poza tym to naturalny antybiotyk, zawierający również mnóstwo substancji ożywczych, dlatego też nie jest wykluczone, że leśnie zwierzęta, w tym również niedźwiedzie, chętnie korzystają z tego dobrodziejstwa natury, szczególnie po zakończeniu ciężkiego okresu zimy.

Charakterystyka ogólna

Liście czosnku niedźwiedziego do złudzenia przypominają liście konwalii majowej, ale tylko do chwili ich zerwania lub potarcia, gdyż wydzielany przez nie intensywny i bardzo charakterystyczny aromat czosnkowy wyklucza już jakąkolwiek pomyłkę. A jest to bardzo istotne, gdyż konwalia w przeciwieństwie do czosnku, jest rośliną trującą. Również w okresie kwitnienia (V), podobna pomyłka nie jest z pewnością możliwa, gdyż czosnek wydaje bardzo charakterystyczne, białe kwiatki zebrane w luźne, szczytowe kwiatostany rozwijające się na końcach dość długich (20-50 cm.) i sztywnych łodyżek. Jego wygląd znacznie bardziej przypomina więc typowy kwiatostan czosnku niż delikatne, dzwonkowate kwiaty konwalii.



Rozmnażanie

Kwiaty zapylane są na ogół przez owady, głównie muchy i trzmiele, ale jeśli do tego nie dojdzie, nastąpi samozapylenie, co stanowi ważną cechę przystosowawczą ułatwiającą rozmnażanie i przetrwanie gatunku. Roślina łatwo zawiązuje nasiona i skutecznie je rozsiewa, dlatego zdarza się, że w sprzyjających warunkach tworzy bardzo rozległe skupiska. W rozmnażaniu biorą też udział podziemne cebulki, które dość intensywnie się rozrastają. Po zakończonym kwitnieniu i wysianiu nasion, liście zaczynają zasychać i pod koniec lipca właściwie nie ma już po nich śladu. To oczywiście nie przeszkadza podziemnym organom w postaci wydłużonych, niewielkich cebulek, przetrwać w uśpieniu do wiosny następnego roku.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Wymagania uprawowe

Czosnek niedźwiedzi, to roślina całkowicie mrozoodporna, dlatego nie wymaga szczególnego, zimowego okrycia. Na stanowiskach naturalnych jest w Polsce objęta częściową ochroną, bo pomimo swojego dość powszechnego występowania, jest narażona na wytępienie z powodu posiadania cennych właściwości leczniczych. Mimo to można pozyskać ją do własnego ogrodu, kupując nasiona lub sadzonki od renomowanych hodowców. Jednak aby móc cieszyć się uroda i smakiem tego cennego zioła, należy mu zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

A dziki czosnek ma wymagania dość szczególne i nie zupełnie podobne do swojego ogrodowego kuzyna. Oczekuje bowiem miejsc cienistych lub połcieniastych, podłoża wilgotnego, lekkiego, próchniczego i bogatego w składniki pokarmowe z dodatkiem wapienia. Doskonałym pomysłem, będzie okrywanie jesienią miejsca w którym rośnie czosnek niedźwiedzi bukowymi liśćmi. Wprawdzie roślina jest stosunkowo odporna na niskie temperatury i takiego okrycia nie oczekuje, ale jej ulubionym stanowiskiem naturalnym są lasy bukowe. Dlatego możliwość uzupełnienia podłoża o substancje znajdujące się w liściach bukowych, wpłynie z pewnością bardzo pozytywnie na dalszy rozwój czosnku. A warto włożyć w jego uprawę nieco wysiłku, bo zawiera ogromne bogactwo cennych składników pokarmowych i odżywczych, podobnie jak znany nam doskonale czosnek pospolity.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krolewska Zielarnia, Tytuł: Krolewska Zielarnia

    Dziękujemy za zamieszczenie tego artykułu, w śród bogactwa natury, chyba zapomnieliśmy o istnieni czosnku.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: