Cząber uprawa, właściwości, zastosowanie

Cząber uprawa, właściwości, zastosowanie

1 komentarzy

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis) nazywany także cząberek, pieprzyk, fasolowe ziele oraz dzięcielina to roślina jednoroczna wykorzystywana jako roślina przyprawowa i lecznicza. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej oraz Indii Wschodnich. Spotykany jest także w górach Kaukaz, Alpach i Andach oraz w Ameryce Północnej.

Znana była dobrze już przed wiekami, przede wszystkim w Rzymie, gdzie zastępowała drogi pieprz. Ceniona była także ze względu na liczne właściwości lecznicze. Łacińska nazwa Satureja – oznacza nasycony, pełny, obfity, a w rzymskiej etymologii ludowej pochodzi od Satyra. W średniowiecznej Europie cząber rozpowszechniany był poprzez uprawy przyklasztorne jako lek i przyprawa kuchenna. O znaczeniu tego surowca świadczy dwukrotne umieszczenie go w planie ogrodu opactwa Sankt Gallen z około 812 r., w warzywniku i ogrodzie ziołowym. Do Polski cząber trafił już w XI wieku.


Cząber ogrodzie i w doniczce

W uprawie ogrodowej spotyka się dwie formy cząbru – niemiecką (wysokość do 60 cm, skąpe ulistnienie i mało kwiatów) oraz francuską (wysokość do 45 cm, silnie rozkrzewiona i ulistniona, wytwarzająca dużo kwiatów). Doskonale rośnie także w doniczce ustawionej na zewnątrz, na tarasie lub balkonie. Warto sadzić go blisko kuchennych drzwi aby zawsze był pod ręką do wykorzystania w kuchni.

Cząber - uprawa, właściwości, zastosowanie

Cząber - uprawa, właściwości, zastosowanie

Uprawa i pielęgnacja

Jego pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do podlewania i regularnego usuwania chwastów rosnących w sąsiedztwie. Podobnie jak inne zioła cząber lubi miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Niedobór słońca może spowodować, że pędy i liście będą nadmiernie wyciągnięte i blade, a przez co mniej aromatyczne i gorzkie. Bardzo dobrze znosi susze, rośnie dobrze praktycznie w każdej glebie ogrodowej. W zasadzie nie wymaga nawożenia, można zastosować płynne nawozy organiczne - np. biohumus.

Cząber kwitnie obficie od lipca do sierpnia, kwiaty są białe, różowe lub lekko liliowe. Własne nasiona cząbru można zebrać na przełomie września i października z szarobrunatnych owoców zwanych rozłupkami. Cząber rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu w kwietniu, w rzędy co 30 cm, na głębokość 0,5 cm (kiełkują po około dwóch tygodniach). W chłodniejszych rejonach kraju zaleca się uprawiać go z rozsady wysadzanej do gruntu po zimnych ogrodnikach.

Cząber - uprawa, właściwości, zastosowanie

Cząber - uprawa, właściwości, zastosowanie

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Patryk, Tytuł: Czaber

    Witam! Moj czaber ma malo liscie, natomiast bardzo dlugie lodygi, prosilbym o rade, co z tym zrobic? Chyba, ze tak normalnie rosnie? Pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: