Obornik granulowany

Obornik granulowany

Skomentuj artykuł

Obornik granulowany to doskonałe połączenie cennych właściwościami świeżego obornika oraz dużej wygody stosowania. Wysuszony traci większość swojego nieprzyjemnego zapachu, a forma granulatu ułatwia jego pakowanie i dystrybucję.  To doskonały uniwersalny i naturalny nawóz ogrodniczy do nawożenia praktycznie wszystkich roślin ogrodowych.

Jak powstaje obornik granulowany?

Świeży obornik składa się z odchodów zwierząt gospodarskich (moczu i kału) oraz ściółki (słomy). To bardzo cenny nawóz ogrodniczy jednak rzadko kiedy jest stosowany w ogrodnictwie amatorskim. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele małych gospodarstw wiejskich produkowało obornik na potrzeby własne oraz swoich sąsiadów, jednak dzisiaj mało kto hoduje zwierzęta. Źródłem świeżego obornika są przede wszystkim duże gospodarstwa hodowlane, jednak taki nawóz jest niedostępny dla większości ogrodników – trudno go zdobyć i przechowywać, a co najważniejsze wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Na szczęście wiele firm produkuje dziś obornik granulowany, w formie i gramaturze idealnej do zastosowania w ogrodzie. Produkt ten powstaje w wyniku suszenia świeżego obornika. W sprzedaży najczęściej można kupić obornik bydlęcy (krowi) oraz rzadziej drobiowy (kurzy) i koński.

Proces produkcji obornika granulowanego zaczyna się od 3-miesięcznego kompostowania w pryzmach. W tym czasie w oborniku zachodzi wiele procesów biologiczno-chemicznych (m.in. fermentacja) powodowanych przez liczne mikroorganizmy. Pryzma kompostowa mocno się nagrzewa (nawet do 75ºC), dzięki czemu odparowuje nadmiar wody. Z odchodów i słomy powstaje jednolita masa, a składniki pokarmowe przechodzą w formę łatwo dostępną dla roślin. Następnie cała masa przechodzi przez specjalne maszyny, które ją mielą, odwadniają, suszą i granulują. Nawóz pakowany jest w foliowe worki lub w plastikowe wiaderka po pojemności: 2 litry na 4-5m2, 4 litry na 8-10 m2 oraz 8 litrów na 16-20 m2. Magazynowany w zacienionym i chłodnym miejscu, zachowuje pełnię swoich właściwości nawet przez 3 lata.Właściwości obornika granulowanego

Obornik granulowany jest w pełni naturalnym nawozem organicznym. Wysuszony posiada takie same właściwości co świeży, z tym że 1 kg obornika granulowanego odpowiada aż 4 kg obornika świeżego (gdyż suszony posiada czterokrotnie mniejszy ciężar i objętość). Zawartość suchej masy w oborniku granulowanym to ponad 90% (w świeżym tylko 25%). Wysuszony obornik traci większość swojego nieprzyjemnego zapachu, a forma granulatu ułatwia jego pakowanie, dystrybucję, a przede wszystkim stosowanie. Dzięki procesowi fermentacji,  suszenia oraz w wyniku działania wysokiej temperatury i ciśnienia obornik granulowany wolny jest od nasion chwastów oraz szkodliwych patogenów. Dodatkowo w celu pobudzania życia biologicznego „zaszczepiony jest” specjalnie dobranymi pożytecznymi mikroorganizmami glebowymi.

Obornik granulowany

Obornik granulowany

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: