Kapusta pekińska - uprawa, odmiany i choroby

Kapusta pekińska - uprawa, odmiany i choroby

Skomentuj artykuł

Nawożenie

Kapusta pekińska charakteryzuje się krótkim okresem wzrostu, a przy tym rozmiary warzywa są bardzo znaczące. Szybki wzrost wiąże się z dużymi wymaganiami nie tylko na płaszczyźnie nawadniania, ale również nawożenia. Przy nawożeniu należy pamiętać, że kapusta pekińska akumuluje w liściach azotany, dlatego stosujemy je z zgodnie z potrzebami.
W uprawie kapusty pekińskiej wskazane jest nawożenie organiczne, które może zostać uzupełnione nawożeniem mineralnym w zależności od potrzeb.
Przy nawożeniu mineralnym warto wykonać analizę składu chemicznego podłoża, gdyż tylko wówczas zapewnimy racjonalne nawożenie, zgodne z potrzebami warzywa na danym stanowisku.

Orientacyjne dawki stosowania nawozów w uprawie kapusty pekińskiej

 
Termin stosowania
Dawka
Obornik

Jesień (rok poprzedzający uprawę)

4 kg/m2
Superfosfat potrójny

Jesień (rok poprzedzający uprawę)

1,0- 1,5 dag/m2
Sól potasowa
Jesień (rok poprzedzający uprawę)
1,5- 2,0 dag/m2
Saletrzak

Przed siewem, przed wysadzeniem rozsady)

2,0 dag/m2
Saletra amonowa
Pogłównie
1,0 dag/m2
Tabela opracowana na podstawie Kapusta pekińska, „Działkowiec” nr 8/2011, s. 58.

Odchwaszczanie

W okresie wegetacji roślin  niezbędne jest odchwaszczanie podłoża, co jest kluczowe, zwłaszcza w początkowym okresie. Po kilku tygodniach jak rośliny się rozrosną i zakryją wolną przestrzeń, chwasty nie będą  znaczącym problemem.
Przy usuwaniu chwastów należy uważać, aby nie uszkodzić płytkiego i nierozbudowanego systemu korzeniowego. Na warzywniku najodpowiedniejsze jest ostrożne, ręcznie usuwanie chwastów.

Odmiany kapusty pekińskiej

Przy doborze odmiany kierujemy się przede wszystkim terminem zboru,  podatnością rośliny na choroby, a także tolerancyjnością  odmiany na zmienne warunki atmosferyczne. W ofercie producentów nasion znajdziemy zróżnicowane odmiany kapusty pekińskiej. Warto wybierać sprawdzone odmiany, ale bądźmy otwarci  także na nowości.
W sprzedaży coraz częściej dostępne są nasiona kapusty pekińskiej, która cieszy się coraz większą  popularnością.

Kapusta pekińska

Kapusta pekińska

Wybrane odmiany kapusty pekińskiej:

Optiko F1’- odmiana heterozyjna, wartościowa, średnio- wczesna, nadająca się do uprawy w gruncie i pod osłonami. Mniej podatna na jarowizację, której zbiór przy uprawie z rozsady rozpoczyna  się około dwa miesiące od momentu wysadzenia rozsady. Odmiana smaczna i plenna o baryłkowato- cylindrycznej  główce.

Hilton’- odmiana o baryłkowato- cylindrycznej główce, smaczna, której uprawa rozpoczyna się w lipcu. Może być uprawiana bezpośrednio w gruncie bądź pod osłonami. Zbiór odbywa się po około dwóch miesiącach od momentu rozpoczęcia uprawy.

Storido F1’- odmiana przeznaczona do uprawy na jesienny zbiór. Główki kapusty są zwarte, duże, a okres do zbiorów trwa do dwóch i pół miesiąca od rozpoczęcia uprawy. Odmiana heterozyjna, dobrze się przechowuje.

Bristol’ - wczesna odmiana, którą wysiewa się na zbiór jesienny już w czerwcu- lipcu. Nie jest podatna na wybijanie kwiatów, jednak charakteryzuje się krótszym okresem przechowywania. Zbiór rozpoczyna się po około dwóch miesiącach.

Capitol F1’- odmiana heterozyjna, charakteryzująca się kształtnymi, dużymi główkami, których ciężar może dochodzić nawet do dwóch kilogramów. Odmiana na zbiór jesienny, dobrze się przechowuje. Zbiory po około dwóch miesiącach od rozpoczęcia uprawy, czyli nasiona można wysiewać już w lipcu, następnie lipiec- sierpień wysadzamy na miejsce stałe, a zbiór w październiku- listopadzie.

Bilko F1’- mieszaniec o dobrych parametrach, doskonała do przechowywania. Odmiana zwarta, tolerancyjna i uniwersalna.

Odmiany kapusty pekińskiej są zróżnicowane ze względu na kształt. Warto wiedzieć, że poza tradycyjnymi główkami, można nabyć także odmiany o główce wydłużonej tzw. michihili.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także