Gorczyca czarna

Gorczyca czarna

Skomentuj artykuł

Choroby i szkodniki

Do chorób grzybowych mogących porażać plantację gorczycy jest zgorzel siewek, która powoduje brunatnienie, a później zamieranie roślin. W wilgotne lata może wystąpić również czerń krzyżowych, która przy dużym nasileniu prowadzi do pękania łuszczyn i osypywania niedojrzałych nasion. Do najgroźniejszych szkodników należą natomiast pchełki ziemne, słodyszek rzepakowy, chowacz podobnik, tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec i mszyca kapuściana.

Zbiór gorczycy

Ze względu na nierównomierne dojrzewanie łuszczyn polecany jest zabieg desykacji preparatem Reglone 200SL w ilości 2-3 l/ha. Po 4-6 dniach można przystąpić do zbioru kombajnem.
Zastosowanie w sztuce kulinarnej

Nasiona gorczycy czarnej wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji musztardy ostrej (sarepskiej, krymskiej, francuskiej), a także jako dodatek do niektórych potraw.

Gorczyca czarna

Gorczyca czarna

Przepis na domową musztardę
Składniki:
- 3 łyżki gorczycy białej
- 3 łyżki gorczycy czarnej
- 6 łyżek octu z białego wina
- 8-9 łyżek wody
- 1/4 łyżeczki soli
- szczypta brązowego cukru
 
Sposób przygotowania:
- ziarna gorczycy zalać octem i 3 łyżkami wody

- przykryć folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce na 12- 18 godzin, aż gorczyca wchłonie płyn

- miksowanie napęczniałej gorczycy w blenderze z dodatkiem 5-6 łyżek wody

- dodać sól i cukier do smaku, a następnie musztardę przełożyć do słoiczka i umieścić w lodówce

-w celu uzyskania łagodniejszego smaku wówczas do namaczania ziaren należy użyć 3 łyżki octu i 3-4 łyżki wody

 
 

Zmielone nasiona gorczycy czarnej silnie pobudzają wydzielanie żółci, soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego, przez co ułatwiają trawienie tłustych potraw.

Nasiona gorczycy stanowią również cenną przyprawę dodawaną do kiszenia ogórków, a także do sosów, kiełbas, dań mięsnych i rybnych. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, przedłużają one trwałość produktów spożywczych.

Właściwości lecznicze

W nasionach gorczycy czarnej obecne są związki siarkowe – glukozynolany, które w wyniku hydrolizy uwalniają izosiarkocyjaniany – tzw. olejki gorczyczne, charakteryzujące się silnym zapachem i lotnością. Rozkład glukozynolanów następuje po rozdrobnieniu nasion, kiedy zostaje z nich uwolniony enzym o nazwie mirozynaza. Głównym glukozynolanem zawartym w nasionach gorczycy czarnej jest synigryna (do 5%), która ulega rozkładowi do izosiarkocyjanianu allilu. Powstały w wyniku hydrolizy związek ma silny zapach i ostry smak. Działa on silnie drażniąco na skórę i rozgrzewająco, pobudza krążenie krwi oraz łagodzi bóle reumatyczne. Synigryna zaliczana jest do grupy fitoncydów – związków skutecznie hamujących rozwój bakterii, grzybów, wirusów.
W nasionach obecny jest również olej tłusty (30-37%) bogaty w kwasy tłuszczowe tj. kwas erukowy, linolowy i linolenowy).

Gorczyca czarna

Gorczyca czarna

Anna Jędrzejewska
Źródła: Kolmünzer S.: Farmakognozja (2007)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: