Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Skomentuj artykuł

Uprawa kabaczka

Warzywa dyniowate (Cucurbitaceae) to wielka grupa gatunków, jest ich bowiem ponad 1000. Jednak w naszym kraju uprawiamy jedynie kilka z nich, gdyż reszta to rośliny z klimatów tropikalnych. Wśród uprawianych w Polsce roślin dyniowatych znajdują się między innymi: ogórki, dynie, patisony, arbuzy, cukinie, kabaczki. Większość z nich rozpoznajemy bez większego kłopotu, gorzej jest z dwoma ostatnimi.

Kabaczek czy cukinia?

Wielu z nas uznaje cukinię oraz kabaczka za jeden gatunek, o dwóch zamiennie stosowanych nazwach. I poniekąd jest to prawda, bo obie rośliny to odmiany dyni zwyczajnej, jednak mimo wszystko nieco się różnią. W hodowli kabaczek był pierwszy, natomiast cukinię wyprowadzono od niego, jako swoistą odmianę krzaczastą. I tu chyba istnieje największa różnica między tymi dwoma roślinami. Kabaczek bowiem ma pokrój płożący i długie pędy, natomiast cukinia przybiera formę krzaczastą, która jest bardziej „poręczna” w uprawie.


Same owoce jest nieco trudniej odróżnić, gdyż oba są dość smukłe i wydłużone, mogą też w zależności od odmiany występować w różnej kolorystyce. Bywają zielone, żółte, pomarańczowe, białe, paskowane lub prążkowane. Między owocami występuje jedynie niewielka różnica w kształcie, gdyż cukinia jest zwykle bardziej smukła i mocno wydłużona, kabaczek natomiast wydaje owoce nieco krótsze i bardziej pękate, szczególnie w dolnej części.

Nie mniej oba warzywa są bardzo smaczne i warto się pokusić o ich uprawę.

Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Warunki uprawowe

Kabaczek jest warzywem jednorocznym, ale dość płodnym i przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków uprawy, może przez całe lato wydawać spore ilości owoców. Zbiera się je sukcesywnie, gdyż pobudza to roślinę do lepszego owocowania. Zbiory można rozpocząć już w czerwcu i prowadzić przez cały sezon, aż do jesieni.

Ponieważ warzywo pochodzi ze znacznie łagodniejszego klimatu niż nasz, ma pewne wymagania uprawowe, które należy spełnić w oczekiwaniu na dobry plon. Przede wszystkim kabaczek jest rośliną ciepłolubną. Jego wymagania co do temperatury są wysokie, gdyż najlepiej rośnie w przedziale temp. 20-25 °C. Zupełnie nie jest odporny na niskie temperatury, a przy spadku do poziomu 0 °C, rośliny zamierają.

Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Dlatego należy dla niego przeznaczyć miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Kabaczek preferuje gleby o odczynie obojętnym oraz zasobne w składniki pokarmowe. Dobrze jest przygotować dla niego miejsce jesienią, nawożąc stanowisko nawozami organicznymi (kompostem, obornikiem). Warto jest również miejsce pod uprawę wyściółkować na wiosnę czarną folią ogrodniczą (przepuszczalną). Ziemia pod nią będzie się lepiej nagrzewała, zostanie również zahamowane parowanie oraz rozwój chwastów. Folia przepuszczalna pozwala na oddychanie gleby oraz przedostanie się do podłoża wody. Jest to dość istotne, gdyż kabaczki nie tolerują przesuszania i lubią częste podlewanie. W innym przypadku więdną, a wydawane przez nie owoce nie mogą dostatecznie urosnąć.

Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Sposoby uprawy

Kabaczka możemy uprawiać zarówno z bezpośredniego siewu do gruntu, jak i z rozsady. Pierwszy sposób jest wygodniejszy, ale nieco mniej pewny niż drugi. Nasiona kabaczków umieszcza się bezpośrednio w gruncie, po 2-3 w dołku i przykrywa kilkucentymetrową warstwą ziemi. Kiedy wykiełkują, należy zostawić najładniejszą siewkę, a pozostałe usunąć. Oczywiście siew do gruntu wykonujemy dopiero po 15.V, czyli po przejściu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Nieco inaczej wygląda uprawa z rozsady. W połowie kwietnia wysiewamy nasiona po jednym lub dwa do pojedynczych, niewielkich pojemników. W tym czasie musimy jednak zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę (20-25 °C) i widne miejsce, nie zapominając oczywiście o regularnym podlewaniu. Niestety młode roślinki są narażone na różne niebezpieczeństwa, a najgroźniejszym z nich jest choroba grzybowa - zgorzel siewek. Łodyżki kiełkujących roślin zawężają się u podstawy i czernieją, a cała siewka w bardzo krótkim czasie ginie. Należy wtedy podlać rozsadę roztworem, zawierającym preparat na tą właśnie chorobę, jednak jeśli zabieg wykonamy zbyt późno, możemy nie uratować roślin.

Po ok. miesiącu rozsada powinna być już gotowa do wsadzenia na miejsce stałe. Oczywiście wysadzamy ją również po 15.V i to po zahartowaniu roślin. Mimo trudności z przygotowaniem rozsady, ten sposób uprawy jest lepszy. W chwili sadzenia do gruntu, system korzeniowy sadzonek jest dobrze wykształcony, a rośliny mogą wydać wcześniejsze i obfitsze plony. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na własnoręczną produkcję rozsady, spróbujcie nabyć już gotową u hodowców.

Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Wartości odżywcze

Na koniec dodam, że zarówno kabaczek jak i cukinia, to nie tylko smaczne, ale również wartościowe warzywa. Zawierają bowiem mnóstwo soli mineralnych, flawonoidów, witaminy (C, PP, B1) oraz karoten. Są przy tym niskokaloryczne i doskonale sprawdzają się w różnorodnych dietach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że kabaczek, jak i inne dyniowate, prawie nie gromadzą w sobie metali ciężkich.

Najsmaczniejsze i najwartościowsze są młode owoce, jednak starsze można dłużej przechowywać i nadają się do nadziewania. U większych warzyw skórkę należy obierać, gdyż jest ona dość twarda, młodziutkie kabaczki nie wymagają tego zabiegu, bowiem u nich skórka jest bardzo delikatna i cienka.

•    Wiadomości na temat różnic kabaczek  - cukinia, uzyskane na podstawie rozmowy telefonicznej z wykładowcą na SGGW.

Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:
Informacje dotyczące uprawy warzywa, częściowo oparte na artykule:

1.    Dr hab. Marek Gajewski „ Cukinia, patison, kabaczek” Działkowiec 4/08 str. 58-59.

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz