Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Skomentuj artykuł

Nieco inaczej wygląda uprawa z rozsady. W połowie kwietnia wysiewamy nasiona po jednym lub dwa do pojedynczych, niewielkich pojemników. W tym czasie musimy jednak zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę (20-25 °C) i widne miejsce, nie zapominając oczywiście o regularnym podlewaniu. Niestety młode roślinki są narażone na różne niebezpieczeństwa, a najgroźniejszym z nich jest choroba grzybowa - zgorzel siewek. Łodyżki kiełkujących roślin zawężają się u podstawy i czernieją, a cała siewka w bardzo krótkim czasie ginie. Należy wtedy podlać rozsadę roztworem, zawierającym preparat na tą właśnie chorobę, jednak jeśli zabieg wykonamy zbyt późno, możemy nie uratować roślin.

Po ok. miesiącu rozsada powinna być już gotowa do wsadzenia na miejsce stałe. Oczywiście wysadzamy ją również po 15.V i to po zahartowaniu roślin. Mimo trudności z przygotowaniem rozsady, ten sposób uprawy jest lepszy. W chwili sadzenia do gruntu, system korzeniowy sadzonek jest dobrze wykształcony, a rośliny mogą wydać wcześniejsze i obfitsze plony. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na własnoręczną produkcję rozsady, spróbujcie nabyć już gotową u hodowców.

Uprawa kabaczka

Uprawa kabaczka

Wartości odżywcze

Na koniec dodam, że zarówno kabaczek jak i cukinia, to nie tylko smaczne, ale również wartościowe warzywa. Zawierają bowiem mnóstwo soli mineralnych, flawonoidów, witaminy (C, PP, B1) oraz karoten. Są przy tym niskokaloryczne i doskonale sprawdzają się w różnorodnych dietach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że kabaczek, jak i inne dyniowate, prawie nie gromadzą w sobie metali ciężkich.

Najsmaczniejsze i najwartościowsze są młode owoce, jednak starsze można dłużej przechowywać i nadają się do nadziewania. U większych warzyw skórkę należy obierać, gdyż jest ona dość twarda, młodziutkie kabaczki nie wymagają tego zabiegu, bowiem u nich skórka jest bardzo delikatna i cienka.

•    Wiadomości na temat różnic kabaczek  - cukinia, uzyskane na podstawie rozmowy telefonicznej z wykładowcą na SGGW.

Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:
Informacje dotyczące uprawy warzywa, częściowo oparte na artykule:

1.    Dr hab. Marek Gajewski „ Cukinia, patison, kabaczek” Działkowiec 4/08 str. 58-59.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: