Cyprysik groszkowy - odmiany, uprawa i wymagania

Cyprysik groszkowy - odmiany, uprawa i wymagania

Skomentuj artykuł

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) obok cyprysika Lawsona (C. lawsoniana) jest najpopularniejszym przedstawicielem rodzaju Chamaecyparis. Pochodzi z Japonii (dokładnie z wyspy Honsiu), gdzie dorasta nawet do 50 metrów wysokości (w Europie jest znacznie niższy). Jest zimozielonym długowiecznym drzewem (żyje nawet do 400 lat), charakteryzując się dość wolnym wzrostem. W kraju kwitnącej wiśni często był sadzony wokół świątyń, w parkach i ogrodach. Do Europy trafił dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Jego charakterystyczny i wyróżniający stożkowy pokrój o luźno zwisających pędach przysporzył mu wielu wielbicieli.

Uprawa i wymagania cyprysika groszkowego

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru (jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w zimie, gdyż zmniejsza ryzyko przemarzania). Podłoże powinno być żyzne, lekko kwaśne lub obojętne (źle rośnie na glebach wapiennych), a przede wszystkim przepuszczalne. Dobrze się czuje w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza – np.  w pobliżu oczek wodnych. Odporny na mróz, jednak posadzony na terenie odkrytym, narażonym na silne wiatry, mogą ulec przemarznięciu drobne gałązki. Nie wymaga cięcia ani formowania. Bardzo rzadko porażany jest przez choroby czy atakowany przez szkodniki.



Jak wygląda cyprysik groszkowy?

Jest on bardzo podobny i często mylony z popularnymi żywotnikami (zwanych tujami), ma jednak mniejsze łuski, kuliste i małe szyszki, wielkości nasiona grochu - stąd nazwa gatunku. Ma dekoracyjną korę o czerwonobrązowej barwie,  łuszczącą się cienkimi, włóknistymi pasmami. Posiada także charakterystyczne zwisające pędy wierzchołkowe oraz ciekawy wzór na spodniej stronie łusek – przypominający białą kokardkę lub motylka. Łuski są ciemnozielone jednak często mylone z niebiesko zabarwionymi łuskami cyprysika Lawsona. W sprzedaży dostępnych jest kilkanaście odmian różniących się od siebie wyglądem, kolorem i tempem wzrostu. Odmiany ozdobne są znacznie mniejsze od gatunku, osiągają wysokość od 2 – 10 m (w zależności od odmiany). Występują wśród nich także formy krzewiaste i karłowe – dorastające zaledwie do 30 centymetrów po 10 latach. 

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy

Polecane odmiany cyprysika groszkowego

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) "Filifera"

Krzew charakteryzujący się bardzo powolnym wzrostem – po 10 latach dorasta do około 3 metrów wysokości. Posiada zielone, nitkowate, opadające pędy. Pokrój jest zmienny – kopulasty lub szeroko stożkowy.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) "Argenteovariegata"

Drzewo dorastające do 10-15 m wysokości, tworzy korony stożkowate, luźne, szczególnie u starszych okazów. Rozgałęzienia boczne lekko zwisające. Ulistnienie łuskowate, zielone, błyszczące, z licznymi kremowymi lub białymi przebarwieniami. Szyszki bardzo małe.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) "Aureovariegata"

Krzew dorastający do 3-5 m wysokości, o koronie początkowo  kulistej, później jajowatej do szeroko stożkowatej, luźnej, szczególnie u starszych okazów. Ulistnienie łuskowate, zielone ze złocistożółtymi przebarwieniami. Wysoka mrozoodporność.

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) "Baby Blue"

Sport odmiany ‘Boulevard’. Krzew o powolnym wzroście i gęstym, szerokostożkowatym pokroju. W wieku 10 lat dorasta do 0,5-0,7 m wysokości. Ulistnienie igiełkowate, miękkie, o srebrzysto niebieskim zabawieniu. Doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach na balkonie lub tarasie.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) "Boulevard"

Wolno rosnąca odmiana o wąskostożkowym pokroju, osiągająca po 10 latach 2 metry wysokości. Ulistnienie miękkie, srebrzystoniebieskie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: