Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) ze względu na smaczne i zdrowe owoce, stała się bardzo popularnym krzewem, coraz częściej spotykanym na działkach i w ogrodach. Ceniona również za przebarwiające się w okresie jesiennym liście, a także kwitnienie i dekoracyjne owoce. Z powodzeniem może być uprawiana w ogrodach ozdobnych, pełniąc rolę rośliny ozdobnej oraz użytkowej. Krzew jest dość wymagający, dlatego przed posadzeniem, należy zapoznać się z jej wymaganiami, aby uzyskać obfite plony.

Warto wiedzieć, że borówka amerykańska nie należy do krzewów podatnych na choroby, a główną przyczyną zmian chorobowych są zaniedbania uprawowe oraz źle dobrane stanowisko.

Problemem jest także ograniczona ilość środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania przy zwalczaniu zmian chorobowych na borówce amerykańskiej.

Czy wiesz że …

Aby borówka  prawidłowo rosła i owocowała, należy zapewnić jej odpowiednio     kwaśne podłoże. W ogrodach zazwyczaj występuje gleba o odczynie     zasadowym, a borówka wysoka jako przedstawicielka roślin wrzosowatych,     wymaga podłoża o pH w granicach 3,5- 4,5 (optymalny poziom). Poza tym     podłoże powinno być przewiewne, przepuszczalne, zasobne w próchnicę,     stanowisko słoneczne, ciepłe, zaciszne, dzięki czemu krzew  lepiej zniesie     okres     zimy. Borówki wysokie, to krzewy długowieczne, tak więc raz     posadzone     w ogrodzie i prawidłowo pielęgnowane, będą nam towarzyszyć     przez wiele, wiele lat.

Ze względu na niską podatność na choroby i szkodniki, borówki wysokie doskonale nadają się do uprawy ekologicznej. W uprawie amatorskiej należałoby zrezygnować ze stosowania chemii i  skupić się na zapobieganiu chorobom i szkodnikom niż na ich zwalczaniu. W przypadku pojawienia się zmian chorobowych i szkodników, należy korzystać ze sprawdzonych sposobów ochrony roślin, najlepiej opartych na naturalnych preparatach.Borówka amerykańska- dlaczego choruje ?

Jak już wspomniano, krzewy borówki amerykańskiej nie są podatne na choroby oraz szkodniki, ale na nieodpowiednio dobranym stanowisku oraz przy błędach w uprawie, także te wysoce odporne na niesprzyjające warunki krzewy, mogą słabo rosnąć. Zmiany chorobowe u roślin, mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne i wirusowe bądź też  wynikać z błędów uprawowych i nieodpowiedniego stanowiska. Brak  podstawowej wiedzy w zakresie uprawy danej rośliny,  kończy się zazwyczaj jej osłabieniem. Roślina staje się  bardziej podatna na choroby oraz szkodniki.
Szkodniki poza uszkodzeniami, mogą być źródłem zmian chorobowych.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się chorób, należy  lustrować krzewy i w przypadku pojawienia się podejrzanych zmian jak  najszybciej zareagować.

W wyniku chorób oraz szkodników, dochodzi do uszkodzeń korzeni, pędów, liści, a także owoców.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Choroby borówki amerykańskiej

Do najczęstszych chorób Vaccinium corymbosum należą szara pleśń i zgorzel pędów:

Szara pleśń – chorobę wywołuje grzyb z klasy workowców  Botrytis cinerea, określany jako gronowiec szary. Wspomniany patogen jest problemem wielu roślin uprawianych m.in. w ogrodach ozdobnych, warzywnych czy też sadach. Patogen zagraża także borówce wysokiej, zwłaszcza jeżeli krzew jest zaniedbany. Chorobie sprzyja duża wilgotność. Grzyb zimuje w resztkach porażonych roślin, dlatego też chcąc przeciwdziałać chorobie, należy je usuwać i palić. Krzew nie może być zbyt zagęszczony i powinien mieć jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju.

Grzyb poraża liście, pędy, kwiaty, a także owoce. Na młodych pędach     zauważymy zmiany, postępujące od wierzchołka w dół. Pędy przebarwiają się     na barwę bardziej brunatną, zaobserwujemy na nich szarawy, pylący nalot.      Bez podjęcia działań, pędy będą zamierać. Nalot, nekrozy, plamy pojawią się     także na liściach, kwiaty brązowieją i opadają, a owoce gniją.

Szara pleśń to uciążliwa choroba, obniżająca plonowanie, a także osłabiająca     krzewy, zwiększając podatność roślin na inne  patogeny i     szkodniki.


Zgorzel pędów – za pojawienie się zmian na pędach, odpowiadają grzyby m.in.  Godronia cassandrae, który poraża młode pędy, doprowadzając do ich zamierania. Zmiany chorobowe objawiają się w formie wyraźnych plam na pędach. Plamy są nekrotyczne, eliptyczne do okrągławych, w odcieniach brązu i czerwieni (brunatne) z wyraźną obwódką. Grzyb infekuje krzew w miejscach po opadniętych liściach.

Przy silnym porażeniu i nie podjęciu działań, choroba się pogłębia, pojawiają     się kolejne nekrozy, pęka kora, zahamowany zostaje  wzrost, dochodzi     do     zamierania roślin.

Poza tym, należy wspomnieć o antraknozie, mączniaku prawdziwym, białej plamistości.

Mączniak prawdziwy- choroba grzybowa z charakterystycznym, białawym i mączystym nalotem, pojawiającym się na liściach, które przy silnym porażeniu mogą opadać.  Przyczyną choroby jest Microspehaera penicillata, któremu sprzyja podwyższona wilgotność.

Antraknoza – kolejna choroba borówki amerykańskiej, którą rozpoznamy po licznych plamach na liściach z czerwonym obrzeżem, osiągających od kilku do kilkunastu milimetrów średnicy. Zmiany chorobowe widoczne są również na owocach, na których można zaobserwować plamy, a także różową bądź pomarańczową wydzielinę. Dojrzewające owoce opadają, podobnie dojrzałe, które po zainfekowaniu mogą gnić dopiero w czasie przechowywania. Na innych porażonych fragmentach również zaobserwujemy wydzielinę, którą stanowią zarodniki.  Za zmiany chorobowe odpowiada grzyb Colletotrichum gloeosporioides.

Biała plamistość- choroba grzybowa, wywoływana przez Septoria albopunctata, objawiająca się drobnymi plamami z czerwonym obrzeżem do 6 mm średnicy. Silnie porażone liście opadają.

Zamieranie pędów- choroba grzybowa wywoływana przez Phomopsis vaccinii. Doprowadza do zamierania pędów. Do zakażenia dochodzi m.in. poprzez uszkodzenia mrozowe. Grzyb dostaje się poprzez pąki kwiatowe, kwiaty oraz zróżnicowane uszkodzenia. Patogen zimuje w porażonych fragmentach roślin, dlatego też tak ważne jest, aby były one usunięte i spalone. Na krzewie zaobserwujemy nekrozy, brunatne plamy,   liście stają się czerwonawe oraz więdną.

W uprawie można natknąć się także na inne zmiany chorobowe, charakterystyczne nie tylko dla borówki amerykańskiej. Przykładem jest m.in. brunatna zgnilizna (choroba w wyniku której dochodzi do porażenia owoców, które nie dojrzewają, w konsekwencji opadają w formie mumii, stanowiących źródło ponownego porażenia ), fytoftoroza (powoduje całościowe zamieranie krzewów, należy usuwać i palić całe krzewy oraz odkażać podłoże) , rak bakteryjny (na krzewach pojawiają się zrakowacenia).

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Zwalczanie i zapobieganie chorobom borówki amerykańskiej

Przy mało podatnych na choroby borówkach  amerykańskich, zwłaszcza w uprawie amatorskiej, należy ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin. Przy kilku, kilkunastu krzewach dużo łatwiej o nie zadbać, korzystając z naturalnych sposobów zwalczania chorób, a więc  stosując m.in. wywary z konkretnych roślin o których można poczytać w Poradniku Ogrodniczym Świat Kwiatów. W sprzedaży można także nabyć biopreparaty, które również mogą pomóc. Należy zaznaczyć, że przy silnym porażeniu, zaistnieje konieczność zastosowania środków ochrony roślin, ale powinna to być ostateczność.
 
W przypadku stosowania środków ochrony roślin, należy zachować     szczególną ostrożność i postępować zgodnie z instrukcją stosowania,     dołączoną do danego preparatu. Nie stosujemy wyższych dawek od tych,     które zostały określone w dołączonej instrukcji. Oprysk należy wykonać w     ubraniu roboczym, a przygotowaną ciecz sporządzić z dala od cieków     wodnych i nie w nadmiarze, gdyż nie przechowuje się resztek, które pozostały     po wykonaniu zabiegu.

Warto zwrócić uwagę na fungicyd o nazwie Switch 62,5 WG, który jest powszechnie stosowany do zwalczania m.in. szarej pleśni na borówce amerykańskiej. Stosujemy go na początku kwitnienia, a zabieg powtarzamy co 7-10 dni, nie później niż dwa tygodnie po zakończeniu kwitnienia. Wspomniany środek  można zastosować do trzech razy w sezonie.

W zapobieganiu występowania chorób grzybowych podstawą jest oczywiście zdrowotność roślin, która przy zapewnieniu roślinie optymalnych warunków do rozwoju jest bardzo wysoka.
W przypadku zmian chorobowych należy usuwać porażone fragmenty roślin, a niekiedy i całe rośliny oraz spalić, aby nie stały się źródłem infekcji i nie poraziły także pobliskich roślin.

Z pewnością zdrowotność krzewów można podnieść stosując szczepionkę mikoryzy, zawierającą szczepy grzybów, dzięki którym rośliny świetnie rosną, owocują, a także są mniej podatne na choroby i szkodniki. W przypadku borówki wysokiej stosujemy mikoryzę dla roślin wrzosowatych. Pamiętajmy o tym, że mikoryzę aplikuje się tylko raz.

W przypadku chorób grzybowych, duży wpływ na zdrowotność roślin ma także utrzymanie krzewów w odpowiedniej kondycji co uzależnione jest od zaangażowania w przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych (prześwietlanie, usuwanie obumarłych fragmentów, nawożenie, podlewanie, odchwaszczanie). Negatywny wpływ na rośliny ma m.in.  duże zagęszczenie czy też zbyt mokre podłoże, które zwiększa zachorowalność m.in. na zgorzel pędów.

Szkodniki borówki amerykańskiej

Mimo że borówka wysoka nie jest podatna na szkodniki, to jednak należy lustrować nasadzenia, aby w przypadku ich pojawienia się jak najszybciej zareagować.

Szkodniki glebowe

Przed samym założeniem plantacji, należy zwrócić uwagę na szkodniki żerujące w podłożu. Mogą one zagrozić młodym nasadzeniom. Największym zagrożeniem są larwy chrabąszcza majowego, a więc tzw. pędraki. Żerując w korzeniach, obgryzają je, osłabiając krzew, a przy dużym nasileniu, doprowadzając do zamierania roślin. Mniejszym zagrożeniem są drutowce. W przypadku zakładania plantacji, zwłaszcza w okolicach lasu, po ugorze, należy zwrócić uwagę na obecność tych szkodników. Dokładna uprawa ograniczy liczbę szkodnika, a w razie potrzeby można zastosować środek doglebowy np. Dursban 480 EC.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Szkodniki części nadziemnej

Do powszechnie występujących szkodników roślin ozdobnych i użytkowych należą:

Mszyce- najczęstsze szkodniki roślin, występujące także na borówce amerykańskiej ( m.in. mszyca borówkowa, mszyca brzoskwiniowa).  Wysysając treść komórkową z liści, powodują ich deformację, hamują wzrost krzewów. Poza tym przyczyniają się do pojawienia się grzybów sadzakowych oraz mogą być źródłem zakażenia krzewu wirusem.

Mszyce zwalczamy odpowiednim środkiem owadobójczym, najlepiej     selektywnym jak np. Pirimor 500 WG. Dzięki temu oszczędzimy wiele     organizmów pożytecznych m.in. biedronki, które są naturalnym wrogiem     szkodnika.

Szpeciel pączkowy borówki (Acalitus vaccinii)- niewielki szkodnik zaliczany do roztoczy. Żeruje w pąkach, kwiatach i zawiązkach w konsekwencji doprowadzając do ich opadania. Poza tym może przenosić choroby wirusowe.

Zwójki – w dużym nasileniu mogą być zagrożeniem dla roślin, a konkretnie w fazie larwalnej. Zielone gąsienice żerują na liściach, żywiąc się tkanką, doprowadzając do zawijania się liści (stąd nazwa). Na działce wystarczy lustrować krzew, usuwając pojedyncze gąsienice, natomiast na plantacji przy dużym nasileniu, należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy. Oprysk należy wykonać w początkowej fazie żerowania gąsienic. Do zwójek zagrażających borówce amerykańskiej zalicza się m.in. zwójkę różóweczkę.

Tutkarz cygarowiec – jeżeli na krzewie zaobserwujemy charakterystycznie zwinięte liście na wzór cygara, to oznacza, że na roślinie żeruje niewielki chrząszcz Byctiscus betulae. To pospolity przedstawiciel chrząszczy, żerujący m.in. na liściach drzew. W zawiniętym liściu samica składa jaja, a następnie żerują w nim gąsienice. Gąsienice przepoczwarzają się w glebie. Tutkarz cygarowiec doprowadza do zasychania liści. Walka z nim nie jest trudna, gdyż wystarczy usunąć porażone liście z jajami.

Poza tym do szkodników mogących wystąpić na borówce amerykańskiej należą:

Ogrodnica niszczylistka- niewielki chrząszcz żerujący na liściach.

Pryszczarek borówkowiec-  zagrożeniem jest w fazie larwalnej. Niewielkie larwy żerują na  młodych liściach pędów wierzchołkowych, doprowadzając do ich zamierania. 

Naliściaki – chrząszcze z ryjkowcowatych, bardzo charakterystyczne, żerujące na liściach borówki.

Opuchlaki- dorosłe chrząszcze żerują na liściach, powodując charakterystyczne, zatokowe wżery. Larwy żerują w części podziemnej krzewu, uszkadzając system korzeniowy.


Inne szkodniki

Na plantacjach nieogrodzonych zagrożeniem są także zające, które uszkadzają pędy, powodując duże szkodny. Znaczna liczebność gryzoni, to także zagrożenie. W okresie dojrzewania owoców, należy uważać na ptaki, które mogą zjadać owoce, powodując znaczne szkody. Ponieważ krzewy borówki amerykańskiej nie osiągają dużych rozmiarów, tak więc w okresie zagrożenia, krzewy można okryć siatką.

Przeciw wspomnianym szkodnikom można zastosować repelenty, a więc odstraszacze chemiczne bądź fizyczne. Do chemicznych zaliczymy repelent, który odstrasza zapachem, a fizycznych repelent odstraszający dźwiękiem.

Uwagi końcowe

Pochodząca z Ameryki Północnej borówka amerykańska jest narażona na liczne zmiany chorobowe oraz szkodniki. Należy zauważyć, że w swoich ojczystych stronach atakowana  jest także przez choroby o podłożu wirusowym, które są najgroźniejsze, a ich obecność wymaga usunięcia porażonych roślin. Wirus wraz z sokami rozprowadzany jest  po całej roślinie, dlatego jest ona porażona całkowicie i zależnie od konkretnego wirusa prędzej czy później zamiera, a poza tym stanowi zagrożenie dla innych krzewów.

Wybrane choroby borówki amerykańskiej wywoływane przez wirusy, fitoplazmy, wiroidy:

Nitkowatość pędów – m.in. czerwonawe, smugowate przebarwienia na niezdrewniałych pędach, zdeformowane liście, węższe niż u form zdrowych.

Pierścieniowa plamistość pomidora

Czerwona pierścieniowa plamistość – m.in. na liściach obecne czerwonawe plamy.

Oparzelina borówki

Pierścieniowa plamistość tytoniu

Chorobom wirusowym możemy przeciwdziałać prawidłową uprawą i pielęgnacją roślin, a także nabywaniem sadzonek, pochodzących od sprawdzonych producentów.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz