Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) ze względu na smaczne i zdrowe owoce, stała się bardzo popularnym krzewem, coraz częściej spotykanym na działkach i w ogrodach. Ceniona również za przebarwiające się w okresie jesiennym liście, a także kwitnienie i dekoracyjne owoce. Z powodzeniem może być uprawiana w ogrodach ozdobnych, pełniąc rolę rośliny ozdobnej oraz użytkowej. Krzew jest dość wymagający, dlatego przed posadzeniem, należy zapoznać się z jej wymaganiami, aby uzyskać obfite plony.

Warto wiedzieć, że borówka amerykańska nie należy do krzewów podatnych na choroby, a główną przyczyną zmian chorobowych są zaniedbania uprawowe oraz źle dobrane stanowisko.

Problemem jest także ograniczona ilość środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania przy zwalczaniu zmian chorobowych na borówce amerykańskiej.

Czy wiesz że …

Aby borówka  prawidłowo rosła i owocowała, należy zapewnić jej odpowiednio     kwaśne podłoże. W ogrodach zazwyczaj występuje gleba o odczynie     zasadowym, a borówka wysoka jako przedstawicielka roślin wrzosowatych,     wymaga podłoża o pH w granicach 3,5- 4,5 (optymalny poziom). Poza tym     podłoże powinno być przewiewne, przepuszczalne, zasobne w próchnicę,     stanowisko słoneczne, ciepłe, zaciszne, dzięki czemu krzew  lepiej zniesie     okres     zimy. Borówki wysokie, to krzewy długowieczne, tak więc raz     posadzone     w ogrodzie i prawidłowo pielęgnowane, będą nam towarzyszyć     przez wiele, wiele lat.

Ze względu na niską podatność na choroby i szkodniki, borówki wysokie doskonale nadają się do uprawy ekologicznej. W uprawie amatorskiej należałoby zrezygnować ze stosowania chemii i  skupić się na zapobieganiu chorobom i szkodnikom niż na ich zwalczaniu. W przypadku pojawienia się zmian chorobowych i szkodników, należy korzystać ze sprawdzonych sposobów ochrony roślin, najlepiej opartych na naturalnych preparatach.



Borówka amerykańska- dlaczego choruje ?

Jak już wspomniano, krzewy borówki amerykańskiej nie są podatne na choroby oraz szkodniki, ale na nieodpowiednio dobranym stanowisku oraz przy błędach w uprawie, także te wysoce odporne na niesprzyjające warunki krzewy, mogą słabo rosnąć. Zmiany chorobowe u roślin, mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne i wirusowe bądź też  wynikać z błędów uprawowych i nieodpowiedniego stanowiska. Brak  podstawowej wiedzy w zakresie uprawy danej rośliny,  kończy się zazwyczaj jej osłabieniem. Roślina staje się  bardziej podatna na choroby oraz szkodniki.
Szkodniki poza uszkodzeniami, mogą być źródłem zmian chorobowych.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się chorób, należy  lustrować krzewy i w przypadku pojawienia się podejrzanych zmian jak  najszybciej zareagować.

W wyniku chorób oraz szkodników, dochodzi do uszkodzeń korzeni, pędów, liści, a także owoców.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Choroby borówki amerykańskiej

Do najczęstszych chorób Vaccinium corymbosum należą szara pleśń i zgorzel pędów:

Szara pleśń – chorobę wywołuje grzyb z klasy workowców  Botrytis cinerea, określany jako gronowiec szary. Wspomniany patogen jest problemem wielu roślin uprawianych m.in. w ogrodach ozdobnych, warzywnych czy też sadach. Patogen zagraża także borówce wysokiej, zwłaszcza jeżeli krzew jest zaniedbany. Chorobie sprzyja duża wilgotność. Grzyb zimuje w resztkach porażonych roślin, dlatego też chcąc przeciwdziałać chorobie, należy je usuwać i palić. Krzew nie może być zbyt zagęszczony i powinien mieć jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju.

Grzyb poraża liście, pędy, kwiaty, a także owoce. Na młodych pędach     zauważymy zmiany, postępujące od wierzchołka w dół. Pędy przebarwiają się     na barwę bardziej brunatną, zaobserwujemy na nich szarawy, pylący nalot.      Bez podjęcia działań, pędy będą zamierać. Nalot, nekrozy, plamy pojawią się     także na liściach, kwiaty brązowieją i opadają, a owoce gniją.

Szara pleśń to uciążliwa choroba, obniżająca plonowanie, a także osłabiająca     krzewy, zwiększając podatność roślin na inne  patogeny i     szkodniki.


Zgorzel pędów – za pojawienie się zmian na pędach, odpowiadają grzyby m.in.  Godronia cassandrae, który poraża młode pędy, doprowadzając do ich zamierania. Zmiany chorobowe objawiają się w formie wyraźnych plam na pędach. Plamy są nekrotyczne, eliptyczne do okrągławych, w odcieniach brązu i czerwieni (brunatne) z wyraźną obwódką. Grzyb infekuje krzew w miejscach po opadniętych liściach.

Przy silnym porażeniu i nie podjęciu działań, choroba się pogłębia, pojawiają     się kolejne nekrozy, pęka kora, zahamowany zostaje  wzrost, dochodzi     do     zamierania roślin.

Poza tym, należy wspomnieć o antraknozie, mączniaku prawdziwym, białej plamistości.

Mączniak prawdziwy- choroba grzybowa z charakterystycznym, białawym i mączystym nalotem, pojawiającym się na liściach, które przy silnym porażeniu mogą opadać.  Przyczyną choroby jest Microspehaera penicillata, któremu sprzyja podwyższona wilgotność.

Antraknoza – kolejna choroba borówki amerykańskiej, którą rozpoznamy po licznych plamach na liściach z czerwonym obrzeżem, osiągających od kilku do kilkunastu milimetrów średnicy. Zmiany chorobowe widoczne są również na owocach, na których można zaobserwować plamy, a także różową bądź pomarańczową wydzielinę. Dojrzewające owoce opadają, podobnie dojrzałe, które po zainfekowaniu mogą gnić dopiero w czasie przechowywania. Na innych porażonych fragmentach również zaobserwujemy wydzielinę, którą stanowią zarodniki.  Za zmiany chorobowe odpowiada grzyb Colletotrichum gloeosporioides.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: