Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Borówka amerykańska choroby i szkodniki

Skomentuj artykuł

Poza tym do szkodników mogących wystąpić na borówce amerykańskiej należą:

Ogrodnica niszczylistka- niewielki chrząszcz żerujący na liściach.

Pryszczarek borówkowiec-  zagrożeniem jest w fazie larwalnej. Niewielkie larwy żerują na  młodych liściach pędów wierzchołkowych, doprowadzając do ich zamierania. 

Naliściaki – chrząszcze z ryjkowcowatych, bardzo charakterystyczne, żerujące na liściach borówki.

Opuchlaki- dorosłe chrząszcze żerują na liściach, powodując charakterystyczne, zatokowe wżery. Larwy żerują w części podziemnej krzewu, uszkadzając system korzeniowy.


Inne szkodniki

Na plantacjach nieogrodzonych zagrożeniem są także zające, które uszkadzają pędy, powodując duże szkodny. Znaczna liczebność gryzoni, to także zagrożenie. W okresie dojrzewania owoców, należy uważać na ptaki, które mogą zjadać owoce, powodując znaczne szkody. Ponieważ krzewy borówki amerykańskiej nie osiągają dużych rozmiarów, tak więc w okresie zagrożenia, krzewy można okryć siatką.

Przeciw wspomnianym szkodnikom można zastosować repelenty, a więc odstraszacze chemiczne bądź fizyczne. Do chemicznych zaliczymy repelent, który odstrasza zapachem, a fizycznych repelent odstraszający dźwiękiem.

Uwagi końcowe

Pochodząca z Ameryki Północnej borówka amerykańska jest narażona na liczne zmiany chorobowe oraz szkodniki. Należy zauważyć, że w swoich ojczystych stronach atakowana  jest także przez choroby o podłożu wirusowym, które są najgroźniejsze, a ich obecność wymaga usunięcia porażonych roślin. Wirus wraz z sokami rozprowadzany jest  po całej roślinie, dlatego jest ona porażona całkowicie i zależnie od konkretnego wirusa prędzej czy później zamiera, a poza tym stanowi zagrożenie dla innych krzewów.

Wybrane choroby borówki amerykańskiej wywoływane przez wirusy, fitoplazmy, wiroidy:

Nitkowatość pędów – m.in. czerwonawe, smugowate przebarwienia na niezdrewniałych pędach, zdeformowane liście, węższe niż u form zdrowych.

Pierścieniowa plamistość pomidora

Czerwona pierścieniowa plamistość – m.in. na liściach obecne czerwonawe plamy.

Oparzelina borówki

Pierścieniowa plamistość tytoniu

Chorobom wirusowym możemy przeciwdziałać prawidłową uprawą i pielęgnacją roślin, a także nabywaniem sadzonek, pochodzących od sprawdzonych producentów.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: