Lawenda - najciekawsze odmiany i zasady uprawy

Lawenda - najciekawsze odmiany i zasady uprawy

Skomentuj artykuł

Ta ceniona i uprawiana od setek lat bylina może wprowadzić do naszego ogrodu klimat prowansalskich pól, na których między innymi jest uprawiana ze względu na pozyskiwany z niej olejek. W Polsce jest sadzona przez wzgląd na niesamowity aromat oraz barwę kwiatów. Lubiana także dlatego, że wspaniale komponuje się z innymi roślinami. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „Lavare” oznaczającego „myć się” lub „kąpać się”, już od czasów starożytnych Greków i Rzymian stosowna była jako odświeżający dodatek do kąpieli.

Ozdoba ogrodu

Roślina kwitnie niezwykle obficie. Jej zielona na początku rozwoju łodyga ulega zdrewnieniu w drugim roku życia rośliny. Lawenda posiada wąskie liście o zabarwieniu szarozielonym. Osiągają one długość od 2 do 5 cm i także są aromatyczne. Poszczególne kwiatuszki lawendy pojawiające się na łodydze latem są niewielkie, lecz obsypują łodygę na długości do nawet 15 cm. Wgląda to imponująco. Kwiaty charakteryzują się ponadto mocnym, charakterystycznym zapachem. Każdy owoc wydaje cztery nasiona w postaci gładkich orzeszków o ciemnobrązowym odcieniu. Roślina dorasta do 90 cm wysokości.

Uprawa lawendy

Dużą popularnością cieszy się lawenda szerokolistna. Potrzebuje słonecznego i dość suchego stanowiska. Musi być ono odkryte, aby roślina nie była narażona na choroby związane z atakami grzybów. Gleba optymalna dla lawendy powinna być dobrze przepuszczalna, piaszczysta oraz wapienna.

Lawendę szerokolistną można siać z nasion późną jesienią lub latem. Niestety niezbyt często udaje się w uprawie ogrodowej uzyskać nasiona. Jeżeli je zdobędziemy, siejemy je w doniczce, a wiosną sadzimy roślinkę na wybrane miejsce. Inne odmiany najlepiej rozmnażać przez podział oraz odkłady. Roślina na wiosnę bez problemu się ukorzeni.

Lawenda

Lawenda

Wraz z nadejściem wiosny, kiedy zauważmy pojawienie się młodych pędów, bylinę należy obficie podlać oraz zastosować garść nawozu wieloskładnikowego odpowiedniego dla tej grupy roślin. Jeżeli lawenda rośnie w naszym ogrodzie w formie żywopłotu, odległość pomiędzy egzemplarzami powinna wynosić ok. 30 cm. W innym wypadku rośliny należy rozrzedzić, zachowując odległość nawet do 65 cm. Jeżeli chcemy wykorzystać lawendę także w gospodarstwie domowym lub kosmetyce, kwiaty trzeba zebrać tuż po ich otwarciu. Liście natomiast można zrywać w każdym momencie.

Po okresie kwitnienia, kiedy kwiaty wyraźnie stracą intensywną barwę, bylinę trzeba przyciąć. Wraz z obcięciem kwiatów skracamy też o jedną trzecią wszystkie pędy. Umocni to naszą krzewinkę i pobudzi ją do obfitszego kwitnienia. Na jesieni zabezpieczamy lawendę przed mrozem, okładając ją suchymi liśćmi lub gałązkami świerkowymi.

Lawenda

Lawenda

Zastosowanie

Poza walorami ozdobnymi lawenda ma wiele zastosowań, między innymi dla naszego zdrowia i urody. Samodzielnie możemy zrobić woreczki wypełnione suszonymi kwiatami lawendy. Taki woreczek włożony do szuflady chroni przed molami i sprawia, że nasze ubrania pięknie pachną. Suszony kwiat lawendy pod poduszką czy w innym miejscu w sypialni ułatwia zasypianie. Zdrewniałe łodygi mogą nam zastąpić kadzidełka.

W przemyśle perfumeryjnym ogromną rolę odgrywa olejek pozyskiwany z lawendy. Dodaje się go do mydeł, perfum czy szamponów. Dawniej w wielu domach używano jej do odkażania, dezynfekcji oraz zabiegów higienicznych.

Co więcej, liście lawendy można zastosować w kuchni. Gorzkie, przypominające w smaku rozmaryn, mogą go zastąpić. Wspaniale nadają się do wzbogacenia potraw z mięsa, ryb, sałatek.

Lawenda

Lawenda

Odmiany

Pośród wielu odmian lawendy można wymienić na przykład takie jak:

•    Szypułkowa

Charakteryzuje się purpurowymi przylistkami wyrastającymi nad kwiatami w kolorze karmazynowo-różowym. Gatunek jest niezwykle wrażliwy na mróz.

•    Wełnista

Również nie jest odporna na mroźne powietrze. Jej kwiaty przybierają kolor jaskrawopurpurowy, a liście są białe i wełniste. Roślina cechuje się balsamicznym zapachem.

•    Sawyers hybrid

Jest odmianą stosunkowo nową, odporną na mróz. Roślina cechuje się dość silną konstrukcją, srebrnymi liśćmi i dużymi nibykłosami kwiatowymi.

Lawenda francuska

Lawenda francuska

•    Dentata

Jej nazwa pochodzi i charakterystycznych, ząbkowanych listków. Ma kwiaty silnie pachnące, lecz jest nieodporna na mróz.

•    Francuska

Odmiana ma dość dobrą odporność na niskie temperatury. Jej kwiaty zebrane są w kiście, a na końcach mają liście przykwiatowe o purpurowej barwie. Jesienią dokonujemy przycięcia, by zachować pożądany pokrój i usuwamy przekwitłe kwiaty. Ponadto przyciąć należy tegoroczny przyrost do wysokości ok. 1 cm.

•    Hidcote

Cechuje się aromatycznymi, szarymi liśćmi i fioletowymi kwiatami, które potrafią utrzymywać się przez całe lato. Odmiana jest wytrzymała na mróz nawet do -15 st. C. Roślina wymaga przycięcia na wiosnę do 1 cm starego przyrostu, ponieważ może nie wypuścić pędów z gałązek półzdrewniałych.

Odpoczynek w ogrodzie, w którym króluje lawenda będzie z pewnością niesamowitym relaksem. Wystarczy posadzić kilka jej egzemplarzy, by rozkoszować się nie tylko widokiem naturalnie intensywnych barw, lecz także pięknym aromatem.

Lawenda - najciekawsze odmiany i zasady uprawy

Lawenda - najciekawsze odmiany i zasady uprawy

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: