Brugmansja (Brugmansia) Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) Bieluń Drzewiasty

Skomentuj artykuł

Brugmansja(Brugmansia) jest wspaniałą rośliną pochodzącą z obszarów podzwrotnikowych Ameryki Środkowej i Południowej. Należy do rodziny psiankowatych i jest blisko spokrewniona z bieluniem (Datura). Dawniej zaliczana była do rodzaju bieluń (Datura) i nadal często bywa nazywana bieluniem lub daturą drzewiastą. Największą ozdobą tej rośliny są trąbkowe, intensywnie pachnące i bardzo duże kwiaty, dlatego spotkać się możemy z nazwą trąby anielskie. Okazałe rośliny zwłaszcza w pełni kwitnienia robią niesamowite wrażenie. Umieszczone w ogrodzie, na tarasie czy balkonie bez wątpienia będą przyciągać wzrok.

Opis rośliny

Brugmansja jest rośliną wieloletnią. Może mieć formę niewielkiego drzewa lub krzewu i osiągać do 4 m wysokości. Z wiekiem starsze, zgrubiałe pędy drewnieją i szybko się rozrastają, tworząc rozłożystą i rozgałęzioną koronę. Duże, o długości do 30 cm, jajowate liście, często gęsto pokryte włoskami, ułożone naprzemianlegle wzdłuż łodygi. W czerwcu pojawiają się okazałe, zwisające kwiaty w kształcie trąbki, u niektórych odmian mogą mieć nawet 50 cm długości. Spotkać możemy okazy o kwiatach białych, kremowych, żółtych, pomarańczowych, różowych lub czerwonych oraz rozmaitych formach, mogą być pojedyncze lub podwójne. Większość ma bardzo intensywny, ale przyjemny zapach, który jest najbardziej wyczuwalny w godzinach wieczornych. Brugmansja kwitnie bardzo długo, od początku lata aż do późnej jesieni. Owocem jest okrągła, zdrewniała torebka, o gładkiej powierzchni. Z kolei gatunki należące do rodzaju Datura są zielnymi roślinami jednorocznymi tworzącymi gęsty krzew. Ozdobne kielichowate kwiaty skierowane są ku górze, a owoce są kolczaste, właśnie dzięki tym cechom z łatwością możemy odróżnić daturę i brugmansję.


Najczęściej uprawiane

Brugmansia aurea – gatunek silnie rosnący, może osiągać do 6 m wysokości. Kwiaty w odcieniach bladożółtych lub kremowych.

Brugmansia candida – dorasta do 4,5 m wysokości. Jest mieszańcem międzygatunkowym o białych, rzadziej lekko różowych lub kremowych kwiatach, intensywnie pachnących wieczorami.

Brugmansia insignis – mieszaniec międzygatunkowy osiągający maksymalnie 3 m. Kwiaty w kolorze białym.

Brugmansia sanguinea – gatunek szybko i bardzo silnie rosnący, może osiągać nawet 12 m wysokości. Kwiaty w pomarańczowoczerwonym kolorze i z charakterystycznym żółtym unerwieniem.

Brugmansia suaveolens – osiąga od 3 do 5 m wysokości. Wyjątkowo pięknie i słodko pachnące kwiaty mogą być żółte, różowe, kremowe lub białe.

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Wymagania uprawowe

Brugmansja jest rośliną wymagającą i dość trudną w uprawie. Odpowiednie do jej uprawy podłoże musi być żyzne, próchnicze, bogate w składniki pokarmowe, szybko nagrzewające się. Najlepiej średnio wilgotne, ale powinno być lekkie i przepuszczalne, z domieszką piasku. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W pełnym słońcu kwitnienie będzie bardziej efektowne, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. Doskonale znosi wysokie letnie temperatury i silne nasłonecznienie, ale musimy pamiętać o regularnym jej podlewaniu, nawet dwa razy dziennie. W przeciwnym wypadku roślina może gubić liście i pąki kwiatowe. Należy wybierać miejsca osłonięte, w których nie będzie narażona na silny wiatr. Brugmansja jest wrażliwa na niskie temperatury i w naszym klimacie musi być zimowana w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C.

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Uprawa

W dość chłodnym klimacie, jaki panuje w Polsce, brugmansja nie zimuje w ogrodzie. Dlatego często uprawiana jest w donicach lub dołowana w gruncie w cieplejszych miesiącach. Sadzona w gruncie pięknie się rozrośnie, jednak jej wykopanie na zimę może sprawić nam trochę problemu. W uprawie brugmansji bardzo ważne jest regularne nawadnianie. W okresie letnich upałów będzie wymagać nawet kilkukrotnego podlewania w trakcie dnia. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na niedobory wody. Bardzo szybko więdnie, zrzuca liście i pąki kwiatowe. W ciągu sezonu wymaga cotygodniowego zasilania nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. Dzięki niemu rośliny będą obficie kwitły, a ich liście będą intensywnie zielone. Wraz z końcem lata powinniśmy ograniczyć dawki nawozu, a we wrześniu całkowicie z nich zrezygnować. W trakcie intensywnego wzrostu warto usuwać niewielkie pędy wyrastające na starszych gałęziach. W przeciwnym wypadku będą one nieładnie zaburzać pokrój rośliny oraz niepotrzebnie ją osłabiać.

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Zimowanie

Zanim nastanie zima, musimy przenieść brugmansję do miejsca zabezpieczonego przed mrozem. Przed pierwszymi przymrozkami powinniśmy ją mocno przyciąć, nie później niż w listopadzie obcinamy wierzchołki pędów. Okazy rosnące w gruncie wykopujemy. Nie powinniśmy się obawiać uszkodzenia korzeni, możemy nawet nieco ograniczyć bryłę korzeniową. Karpę umieszczamy w pojemniku i obsypujemy lekko wilgotnym torfem. Tak przygotowane rośliny przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Zapewniamy im temperaturę ok. 5–8°C. Od czasu do czasu podlewamy. Nie możemy dopuścić do całkowitego zaschnięcia bryły korzeniowej. Na przełomie marca i kwietnia rośliny przenosimy do cieplejszego i jasnego pomieszczenia. Zaczynamy umiarkowanie podlewać, a po dwóch tygodniach rozpoczynamy nawożenie.

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Innym sposobem jest zimowanie brugmansji w ciepłym pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego. Rośliny nie zrzucają wtedy całkowicie liści. Wymagają jednak okresu spoczynku, dlatego musimy ograniczyć podlewanie i nawozić, co 4–5 tygodni. Zdarza się jednak, że tak przechowywane rośliny w następnym sezonie słabiej kwitną. Przed wystawieniem roślin na zewnątrz musimy je zahartować. Przez minimum 2 tygodnie przyzwyczajamy je do warunków tam panujących. Wynosimy je za dnia, a na wieczór chowamy z powrotem do budynku. W przeciwnym wypadku rośliny w wyniku szoku mogą zrzucić liście. Na stałe przenosimy brugmansję dopiero pod koniec maja, gdy nie ma już ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków.


Rozmnażanie

Rozmnażanie brugmansji jest bardzo proste. Nowe rośliny możemy uzyskać przez wysiew nasion i z sadzonek. Nasiona wysiewamy w lutym lub marcu do pojedynczych pojemników. Przed siewem nasiona przez 24 godziny moczymy w letniej wodzie. Podłoże utrzymujemy stale wilgotne, a doniczki ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Obcięte jesienią pędy doskonale nadają się do sporządzenia sadzonek. Wystarczą 15-, 20-cm wierzchołki pędów. Usuwamy z nich dolne liście i umieszczamy je w wilgotnym podłożu lub naczyniu z wodą. Powinny stać w ciepłym i widnym miejscu. Po upływie miesiąca nowe roślinki powinny mieć już korzenie. Wtedy przesadzamy je do większej doniczki wypełnionej żyznym podłożem. Gdy rośliny podrosną, uszczykujemy wierzchołki. W ten sposób pobudzimy je do ładnego rozkrzewienia się. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się już w następnym roku.

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Brugmansja (Brugmansia) – Bieluń Drzewiasty

Problemy w uprawie

Żółknięcie liści oraz opadanie liści i pąków kwiatowych najczęściej są spowodowane niedoborem składników odżywczych lub wody. Rośliny często bywają atakowane przez mszyce, przędziorki i mączliki szklarniowe. W wyniku ich bytowania blaszki liściowe stają się żółte i opadają. Szkodniki te w małych ilościach mogą być usuwane mechanicznie, na przykład za pomocą szczotki lub strumienia wody. Jeśli owady pojawią się w znacznej liczbie, walka z nimi będzie trudna i niezbędne może okazać się użycie odpowiedniego środka chemicznego. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie szkodnika.

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie