Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 94

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Miodunka - Pulmonaria

Miodunka - Pulmonaria

0 komentarzy

Opis:

Miodunka to kwitnąca wiosną bylina o małymi, utrzymującymi się zimą rozetami liściowymi. Jej kwiaty przybierają różne kolory, jest to uwarunkowane między innymi odczynem gleby. Wytwarza nektar, dzięki czemu w jej okolicach należy spodziewać się obecności owadów, w szczególności pszczół.

Uprawa:

Do prawidłowej uprawy miodunki będziemy potrzebowali zacienionego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej gleby o dużej wilgotności. Towarzystwo innych gatunków roślin nie jest dla niej przeszkodą w rozwoju. Wymaga cyklicznego podlewania w okresach niedoboru wody. Jej uprawa i pielęgnacja pozwalają zaliczyć roślinę do łatwych w kultywacji.

Zastosowanie:

Roślina traktowana jest jako ozdobna. Rabaty znajdujące się poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych wyglądają o wiele atrakcyjniej wzbogacone o miodunkę. Jej obecność wpływa pozytywnie na wygląd skalniaków oraz naturalistycznych ogrodów. Poza właściwościami dekoracyjnymi jest również cenioną rośliną leczniczą.

Zbiór i Konserwacja:

Kwitnące fragmenty rośliny zbiera się w okresie jej kwitnienia. Wykorzystywane są później w celach leczniczych.

Właściwości i działanie lecznicze:

Roślina wspomaga układ oddechowy. Ten sposób jej wykorzystania jest znany i praktykowany od stuleci. Jej stosowanie zaleca się między innymi w przypadku wystąpienia stanów zapalnych, bólu gardła, przewlekłego kaszlu. Działa wykrztuśnie, przyśpiesza gojenie się ran, pozytywne skutki jej aktywności odczuje także układ pokarmowy.

Kwitnienie:

Kwitnienie miodunki rozpoczyna się dosyć wcześnie, bo już wczesną wiosną. Trwa przez cały marzec i kwiecień, aż do maja.

Zimowanie:

Miodunka jest odporna na ujemne temperatury.

Uwagi:

W naszym kraju możemy spotkać cztery gatunki miodunki rosnące w dzikim stanie.

Kategorie
Byliny

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha