Uprawa lawendy

Uprawa lawendy

1 komentarzy

Skąpane w fioletowych kwiatach lawendy stoki nieodłącznie kojarzą się z Prowansją. Ojczyzną lawendy jest basen Morze Śródziemnego, a w Polsce uprawiana jest od lat trzydziestych XX wieku. Gatunkiem najczęściej goszczącym w naszych ogródkach i na parapetach jest lawenda wąskolistna (inaczej lawenda lekarska lub prawdziwa), Lavandula angustifolia – roślina lecznicza i miododajna. Krzewinki lawendy posiadają drewniejące łodygi, osiągające wysokość do 60cm. Uprawiać ją można w ogródkach ziołowych i na zagonach, a także w doniczkach.

Biologia rozwoju

Lawenda jest wiecznie zieloną rośliną wieloletnią zakwitającą po raz pierwszy w drugim roku uprawy. Kwiaty zebrane w nibyokółki na pędach kwiatostanowych są zazwyczaj koloru bladofioletowego, chociaż wyhodowano także odmiany o kwiatach białych (odm. Alba i Nana Alba - karłowa) i różowych (odm. Rosea). Srebrzystozielone, równowąskie liście pokryte są przyjemnym w dotyku kutnerem. Są to włoski pokrywające roślinę, zabezpieczające ja przed ostrymi promieniami słońca i silnym wiatrem. Czynniki te mogłyby doprowadzić do szybkiej utraty wody przez roślinę.


Podłoże i nawożenie

Lawenda uwielbia miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Preferuje podłoże wapienne (odczyn zasadowy), lekkie i przepuszczalne. W takich warunkach jej system korzeniowy może sięgać nawet czterech metrów! Z tego względu decydując się na uprawę lawendy, należy bardzo starannie przygotować dla niej miejsce. Gleba powinna być bardzo głęboko spulchniona. Jeśli posadzimy zioło na podłożu ubogim w wapń, dobrym przygotowaniem będzie jego wcześniejsze wapnowanie. W późniejszych latach można zastosować nawożenie obornikiem, w niewielkiej ilości ponieważ zakwasza on glebę. Należy także  z umiarem stosować nawozy bogate w azot – powodują one nadmierny wzrost masy zielonej i obniżenie kwitnienia. Rośliny nawożone w ten sposób mogą także gorzej zimować, gdyż młode zielone pędy nie zdążą zdrewnieć i zimą wymarzną.

Uprawa lawendy

Uprawa lawendy

Rozmnażanie

Lawendę rozmnaża się z nasion, przez sadzonkowanie oraz podział starszych egzemplarzy. Przed wysianiem nasion należy poddać je stratyfikacji. Jest to zabieg polegający na przetrzymaniu ich przez około 2 miesiące w temperaturze 0-3°C. Jeśli wysiejemy nasiona w listopadzie, niskie zimowe temperatury nas w tym wyręczą. Siać należy na głębokość 1-1,5 cm, a siewki pikować kiedy osiągną około 5 cm – zwykle na początku czerwca, w rozstawie 30x30cm. Aby uzyskać sadzonki, pobiera się zielone wierzchołki pędów starszych roślin latem i ukorzenia je w inspekcie. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości. Prze posadzeniem trzeba usunąć dolne liście na odcinku 2 cm, a koniec sadzonki zanurzyć w ukorzeniaczu. Starsze rośliny należy przygotować do podziału, obsypując je do 1/3 wysokości w lipcu. Następnego roku rośliny można już odkopać i podzielić na mniejsze egzemplarze.

Uprawa lawendy

Uprawa lawendy - zdjęcie BeciaKlecia

Pielęgnacja

Lawendę należy systematycznie przycinać, aby pobudzić ją do krzewienia i kwitnienia. Można też nadawać im pożądane formy, np. kuli lub mini-żywopłotu. Młode rośliny przycinamy wiosną na wysokość 10 cm, a w kolejnych latach skracamy niezdrewniałe pędy i usuwamy chore oraz zaschnięte łodygi. P kwitnieniu należy wyciąć pędy kwiatostanowe. Tak pielęgnowane rośliny będą miały zwarty pokrój i dobrze zniosą mrozy. Mimo to dobrze jest przygotować krzewinki do zimy okrywając je stroiszem ze słomy, liśćmi lub gałęziami drzew iglastych. Lawenda charakteryzuje się dość powolnym wzrostem, dlatego należy systematycznie odchwaszczać grządki, aby niepożądane rośliny nie zagłuszyły jej rozwoju w pierwszych latach uprawy.

Uprawa lawendy - zdjęcie gardenarium

Uprawa lawendy - zdjęcie gardenarium

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krystyna, Tytuł: zapachniało lawendą

    super, wszystko znalazłam co mnie interesowało. Dziękuję

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: