Uprawa lawendy

Uprawa lawendy

1 komentarzy

Kwitnienie i zbiór

Okres kwitnienia lawendy jest długi, bo rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października. W tym czasie zbiera się kłoski lawendy z przewagą nierozwiniętych kwiatów i suszy. Zbiór wykonuje się w dni pogodne i suche. Kwiatostany należy związać w pęczki i powiesić w zacienionym, ciepłym i przewiewnym miejscu.  Można także suszyć otarte pączki i kwiaty np. do zapachowych poduszeczek i różnego rodzaju mieszanek ziołowych. Z kwiatów pozyskuje się także olejek lawendowy, działający uspokajająco i antyseptycznie, dodawać go można do kąpieli i okładów, jest składnikiem perfum i kosmetyków myjących. Lawenda zawieszona w szafie z ubraniami działa odstraszająco na mole.

Uprawa lawendy - lawenda francuska

Uprawa lawendy - lawenda francuska

Ciepłolubna krewniaczka

Innym, często spotykanym w uprawie gatunkiem lawendy jest Lavandula stoechas - lawenda francuska. W polskiej strefie klimatycznej niestety nie zimuje w gruncie (znosi tylko krótkotrwałe przymrozki), dlatego można ją uprawiać w ogrodzie od wiosny do jesieni, a na zimę przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia gdzie będzie mogła przezimować. Z tego względu polecana jest do uprawy w donicach i pojemnikach.

W ciągu sezonu wegetacyjnego osiąga do 50 cm wysokości, a na obszarze swojego pochodzenia, basenie Morza Śródziemnego, nawet do 1m. Liście są szerokie, szarozielone. Zakwita wczesnym latem a przy sprzyjających warunkach, po przycięciu, powtarza kwitnienie również jesienią. Fioletowe, purpurowe lub białe kwiaty są niepozorne, uwagę przyciągają natomiast niezwykle okazałe, zwiewne listki przykwiatowe, których zadaniem  jest przywabianie owadów zapylających niewielkie kwiaty. Olejek uzyskiwany z lawendy francuskiej pachnie nutą kamforową i jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce.

Gatunek ten ma zbliżone wymagania glebowe i wodne do lawendy wąskolistnej. Aby jak najdłużej cieszyła nasze oczy w ogrodzie, należy przeznaczyć dla niej zaciszne i ciepłe stanowisko, osłonięte od mrozów.

Łukasz Skop

Bibliografia:

Poradnik plantatora ziół praca zbiorowa pod red. prof. dr A. Rumińskiej, PWRiL, Poznań 1984
Zioła i ich stosowanie, B. Kuźnicka, M. Dziak, PZWL, Warszawa, 1977
Zioła i przyprawy, U. Braun-Bernhart, KDC, Warszawa 2006

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krystyna, Tytuł: zapachniało lawendą

    super, wszystko znalazłam co mnie interesowało. Dziękuję

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: