Owoc granatu właściwości, witaminy i kalorie

Owoc granatu właściwości, witaminy i kalorie

3 komentarzy

Granat jest owocem rośliny o nazwie Granatowiec właściwy – Punica granatum. Od tysięcy lat uważany jest za symbol zdrowia, płodności oraz miłości. Ten doskonały afrodyzjak ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz korzystnie wpływa na  samopoczucie i nastrój. Bogactwo witamin i niezwykłe właściwości owoców rekompensują kłopoty ze spożyciem, wywołane twardą skórką i słodkim, lepiącym sokiem z nasion.

Pochodzenie

Krzew w warunkach naturalnych występuje na obszarach dawnej Persji i Mezopotamii. Do Europy owoce dotarły wraz z fenickimi kupcami, później Hiszpanie rozpowszechnili je również w Ameryce. Obecnie roślina uprawiana jest praktycznie na całym świecie, warunkiem jest suchy i gorący klimat.

Czy wiesz, że….

Hiszpańskie miasto Granada zawdzięcza swoją nazwę owocom granatu, sprowadzonym na półwysep iberyjski przez arabów.

Budowa

Granatowiec właściwy przybiera formę krzewu bądź małego drzewka. W warunkach naturalnych, w zależności od odmiany, osiąga wysokość od 60 centymetrów do 5 metrów. Odmiany doniczkowe, uprawiane w naszym klimacie, osiągają zazwyczaj od 30 centymetrów do dwóch metrów. Roślina jesienią zrzuca liście. W naszych warunkach granat uprawiany jest jako roślina doniczkowa, którą w okresie letnim możemy wystawić do ogrodu.


Kwiaty granatowca osiągają do 3 centymetrów szerokości i są koloru jaskrawoczerwonego. Odmiany ozdobne mogą mieć kwiaty różowe, kremowe, a nawet białe. Cechą charakterystyczną są mięsiste obrzeżnie wzdłuż kielicha. Kwiaty pojedyncze, wyrastają najczęściej na  młodych, tegorocznych pędach w grupach po 3-4 sztuki. W uprawie domowej kwiaty pojawiają się w połowie lata i pozostają na roślinie do końca sezonu.

Liście dość małe, błyszczące o owalnych kształcie i ostrym zakończeniu. Listowie jest wrażliwe na spadki temperatur. Nawet najniższe przymrozki powodują przemarznięcie i natychmiastowe opadniecie liści. Roślina corocznie w okresie jesiennym gubi liście, które zaczynają odrastać już od połowy lutego.

Owoce granatu pojawiają się w okresie jesiennym. Są dość duże i mają charakterystyczną twardą skórkę. W granacie znajduje się mnóstwo nasion otoczonych galaretowatą, soczystą i mięsistą osnówką.  W naszym klimacie roślina bardzo rzadko owocuje, najczęściej w szklarniach i oranżeriach.

Owoc granatu

Owoc granatu

Czy wiesz, że ….

W tradycji żydowskiej uważa się, że owoc granatu zawiera 613 nasion na podobieństwo 613 przykazań Tory. Odwołania do owoców znajdują się również w biblii i mitologii.

Właściwości lecznicze

Nasiona granatowca zawierają bardzo dużą ilość antyutleniaczy, które eliminują z organizmu szkodliwe „wolne rodniki”, powodujące uszkadzanie i niszczenie komórek. Wśród owoców wykorzystywanych przez człowieka, to właśnie granat zawiera najwięcej substancji antyoksydacyjnych odpowiedzialnych za eliminację wolnych rodników. W tym celu wykorzystuje się sok z owoców granatu. Dokonując zakupu soku w sklepie należy zwrócić uwagę czy produkt jest 100% sokiem, czy nektarem, który to praktycznie nie zawiera pożytecznych substancji.

Zawarte w owocach przeciwutleniacze spowalniają działania rakotwórcze. Efekt ten zawdzięczmy dużej ilości kwasu ellowego, który hamuje rozwój między innymi raka płuc, prostaty, wątroby czy przełyku. Dodatkowo spożywanie świeżych owoców korzystnie wypływa na naszą psychikę. Owoce szczególnie polecane są dla osób pracujących umysłowo i narażonych na duży stres.

Jedna z największych zalet owoców grantu jest jego wpływ na nasz popęd seksualny. Sok przeciwdziała impotencji, ogranicza problemy z erekcją i korzystnie wpływa na doznania erotyczne obu płci. Co więcej, u mężczyzn przechodzących terapię antyrakową prostaty, substancje zawarte w owocach obniżają poziom antygenu gruczoły krokowego, co korzystnie wpływa na efekty terapii.
Już od starożytności sok uważany był za eliksir miłosny, a sam granat za symbol płodności i powodzenia w życiu rodzinnym. 

Na koniec warto dodać, że substancje zawarte w owocach mają dobroczynny wpływ na układ krwionośny oraz serce. Regularne spożywanie spowalnia procesy starzenia się skóry.
Skórka oraz kora dojrzałego granatowca obfituje z dużą ilość garbników, wykorzystywanych w medycynie i garbarstwie. Z liści sporządza się herbatę, a z korzeni – cenioną czarną farbę.

Owoc granatu

Owoc granatu

Witaminy

Owoce granatowca właściwego są bogatym źródłem witaminy C, E,  B oraz A oraz wielu substancji mineralnych i odżywczych takich jak magnez, fosfor, potas, wapń, krzem i jod. W składzie znajdziemy również duże ilości białka, błonnika, kwasu foliowego i beta karotenu.
W 100 gramowej porcji świeżych owoców znajduje się średnio ok 80 kilokalorii

Owoce w kuchni

Sok z granatów jest doskonałym dodatkiem do napojów i deserów. W słoneczne, letnie dni doskonale gasi pragnienie, a w połączeniu z cytryną i miętą dodatkowo orzeźwia. Nasiona są doskonałym dodatkiem do lekkich sałatek. Wykorzystywane są w dietach odchudzających. Kwaśne odmiany używane są w ciastach oraz jako dodatek do lodów. Z owoców produkuje się Grenadinę, która stosowana jest jako syrop barmański do wszelkiego rodzaju drinków i koktajli. W kuchni indyjskiej suszone owoce, wykorzystuje się jako dodatek do potraw.

Owoc granatu

Kwiat granatu

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że kora granatowca wykorzystywana jest w weterynarii do produkcji środków wykorzystywanych w walce z tasiemcami.

Uprawa i pielęgnacja

Stanowisko

Roślina wymaga stanowisk gorących i słonecznych, ale jednocześnie osłoniętych od silnego wiatru. Pod koniec maja można ją wystawić na balkon lub do ogrodu. Egzemplarze uprawiane w pomieszczeniach wymagają dużej ilości światła słonecznego oraz stałego dostępu do świeżego powietrza. Do uprawy doskonale nadają się szklarnie oraz ogrody zimowe.

Zimowanie

Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. W okresie zimowym należy zapewnić jej temperaturę od 7 do 10°C. W tym okresie roślina gubi liście, które to stopniowo odrastają od połowy lutego. W okresie zimowego spoczynku zaprzestajemy nawożenia i znacząco ograniczamy podlewanie. Należy pilnować jednak, aby bryła korzeniowa nie zaschłą - ma to bardzo niekorzystny wpływ na wiosenny wzrost granatowca.

Owoc granatu

Owoc granatu

Podlewanie

Sadzonki podlewamy obficie w okresie wzrostu  oraz bardzo oszczędnie w okresie zimowego spoczynku.

Przesadzanie

Granatowiec właściwy lubi ziemię żyzną i kompostową. Młode egzemplarze, które charakteryzują się szybkim wzrostem przesadzamy corocznie.  Starsze rośliny przesadzamy dopiero gdy zupełnie wyrosną z naczynia w którym są uprawiane. Optymalnym terminem przesadzania jest okres wiosenny, od marca do maja.

Nawożenie

Rośliny wymagają zasilania nawozami wieloskładnikowymi w okresie silnego wzrostu. Nawozimy co dwa tygodnie w okresie od wiosny do końca września. Jesienią stopniowo zaprzestajemy zasilania i stopniowo ograniczamy podlewanie. Rośliny, które są uprawiane w szklarniach i ogrodach zimowych, mogą zawiązać owoce. W tej sytuacji możemy przedłużyć zasilanie do końca października, aż owoce dojrzeją.

Owoc granatu

Owoc granatu

Rozmnażanie

Granaty rozmnażamy z sadzonek półzdrewniałych, które pobieramy w okresie letnim. Pobrany materiał sadzimy w stale wilgotną glebę i przykrywamy folią. Sadzonki ukorzeniają się po ok. 2 miesiącach. Młode rośliny regularnie uszczykujemy, ma to wpływ na rozkrzewienie sadzonek. Młode rośliny dość szybko rosną, ale pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero po 6-8 latach. Innym sposobem rozmnazania jest wysiew nasion w okresie wiosennym

Ciecie

Przycinanie nie jest konieczne, ale przerzedzone egzemplarze pod koniec zimy intensywniej kwitną. Niektóre odmiany granatowca właściwego wykorzystywane są do formowania jako drzewka bonsai. Roślina jest łatwa do prowadzenia i nie sprawia problemów w formowaniu. Owoce zawiązują się tylko na tegorocznych pędach, warto o tym pamiętać przycinając drzewko.

Owoc granatu

Kwiat granatu- drzewko bonsai

Wybrane odmiany

Wonderful” – ciekawa odmiana, uprawiana głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Odmiana odporna na pękanie owoców.

Nana” – najniższa odmiana granatowca właściwego. Osiąga wysokość do 60 centymetrów i uprawiana jest najczęściej w formie piennej.

Eversweet” – odmiana o osnówce w kolorze kremowym. Miąższ jest bardzo słodki i nie zawiera pestek.

Velvet” odmiana o ciemnobordowych owocach i podobnym ubarwieniu nasion. Odmiana ma bardzo duże owoce. Często wykorzystywana w kuchni, w Polsce można ją nabyć w sklepach spożywczych.

Kashmir” – odmiana uprawiana jako krzew o różowych owocach wielkości niedużego jabłka.

Choroby i szkodniki

Granatowiec właściwy bardzo rzadko atakowany jest przez choroby i szkodniki. Sporadycznie żeruje na nim mączlik szklarniowiec.

W powyższym opracowaniu starałem się Państwu pokazać, jak wartościowym, a jednocześnie prostym w uprawie owocem jest granat. Jego właściwości mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Od tysięcy lat granatowiec towarzyszył człowiekowi, warto, aby zagościł również w naszym codziennym życiu.

 Autor: Marcin Sikora

czytaj dalej...
Kategorie
Owoce

Zobacz także

3 komentarzy

  1. Dodał: Tadek, Tytuł: sok z granatu

    Trochę owoców trzeba by uzyskać odpowiednią ilość soku z granatu, na szczęście znalazłem granvital z oleofarm. kupuję czysty sok bez dodatków i robię napoje z lodem. Idealny na upały.

  2. Dodał: Edoas, Tytuł: granat własciwości

    więcej o właściwościach soku z granatu można znaleźć na stronie

  3. Dodał: ogrodnik, Tytuł: uprawa granatowca

    uprawiam granatowca w gruncie ma 50 cm na zime zabezpieczam go igliwiem ze sosny i okrywam jedlina a w trakcie zimy zasypuje sniegiem ma juz 5 lat i jest w dobrej formie mieszkam kolo KRAKOWA POLECAM TAKA UPRAWE TEGO KRZEWU ZAPALENIEC

Dodaj swój komentarz