Podstawowe informacje o uprawie lilii

Uprawa lilii
Cebulowe i bulwiaste

Lilia Symbolizuje majestat i królewskość. Jest również znakiem niewinności, opatrzności i piękna. Traktowana jako roślina niezwykła już od starożytności. Jej jedyny w swoim rodzaju wdzięk i niespotykany zapach sprawiają, że traktowana jest jako kwiat wyjątkowy.

Istnieją setki odmian lilii. Różnią się kształtem, pokrojem korony kwiatów, warunkami uprawy i przede wszystkim barwą. Jest ich tyle, że z pewnością możemy wybrać te, które będą nam odpowiadały najbardziej. Upiększą ogród, balkony i mieszkania. Z powodzeniem rosną w glebie jak również w donicach i pojemnikach.

Wymagania glebowe
Najłatwiejsze w uprawie są lilie azjatyckie. Lilie na ogół najlepiej rosną w podłożu kwaśnym. Sadźmy je na glebach próchnicznych i przepuszczalnych. Odstępstwem od tej reguły są np. lilie białe, które wolą podłoże bardziej zasadowe. Nie możemy doprowadzić do przesuszenia lilii. Nie przesadzajmy jednak z podlewaniem. Zarówno rośliny doniczkowe jak i odmiany ogrodowe nie będą rosły w glebie zbyt wilgotnej. Dlatego tak ważna jest przepuszczalność gleby, a w przypadku sadzenie w doniczce, zastosowanie drenażu.

Odpowiednie stanowisko

Lilia jest rośliną, która lubi umiarkowanie nasłonecznione stanowiska. Dlatego dobrym sposobem jest takie ustawienie donic na balkonie czy w mieszkaniach, aby górna część kwiatów znajdowała się w słońcu, a dolna w cieniu. W sposób analogiczny umieśćmy także odmiany ogrodowe. W tym celu możemy posadzić obok lilii niższe gatunki kwiatów, które będą dla niej idealnym elementem zacieniającym. Przy okazji możemy wybrać do tego celu, którąś z roślin odstraszających gryzonie. Cebule lilii są bowiem smakowitym kąskiem uwielbianym przez nornice i myszy. Jednym ze sposobów odstraszenia tych ogrodowych grabieżców jest posadzenie obok lilii np. cesarskiej korony (Fritillaria imperialis), również rośliny cebulowej, której woń jest dla nich nieznośna. Innym sposobem walki z gryzoniami jest umieszczanie cebul lilii w specjalnych plastikowych koszyczkach. Stanowiąc ogrodzenie dla cebulki, nie przeszkadzają one w prawidłowym wzroście rośliny.

Sadzenie cebul i pielęgnacja lilii

Odpowiednim terminem do sadzenia cebul lilii w ogrodzie jest jesień lub wczesna wiosna. Możemy się tym zająć już na przełomie września i października lub dopiero pod koniec marca. Umieszczamy je na odpowiedniej głębokości ( 2,5-krotna wysokość cebulki) w odpowiednio spulchnionej i zasobnej w składniki pokarmowe glebie, pamiętając by zachować odpowiednią odległość między kolejnymi okazami (minimum 25 cm). Najłatwiejsze w pielęgnacji odmiany azjatyckie są dość odporne na niskie temperatury i z łatwością powinny przezimować. Powinniśmy je jednak okryć (torfem lub korą). Inne odmiany, bardziej wrażliwe na mróz, wykopujemy we wrześniu, przesypujemy suchym torfem lub trocinami i przenosimy do miejsca, gdzie będę miały zapewnioną temperaturę ok. 5°C. Pamiętajmy, by ciągle delikatnie podlewać przechowywane cebulki. Jeśli chcemy mieć z nich pożytek w następnym sezonie, nie możemy dopuścić do wyschnięcia cebul.


Lilie kwitną na ogół od czerwca do sierpnia i jest to okres, w którym kwiaty te potrzebują szczególnie uważnej pielęgnacji ? zwłaszcza nawadniania. Po okresie kwitnienia musimy usunąć przekwitłe kwiaty.


Cebulki do nasadzenia możemy kupić w sklepach ogrodniczych (wybierzmy takie, które sprawiają wrażenie wciąż utrzymujących wigor ? wyschnięte i pomarszczone z pewnością nie zakiełkują). Możemy także zdobyć je z własnej uprawy. Lilia, wokół cebuli matecznej, wytwarza liczne cebulki przybyszowe. Z powodzeniem można ich użyć do rozmnażania. Jesienią posadźmy je w donicach w mieszance torfu, grubego piasku i perlitu. Umieśćmy je w chłodnym miejscu i stale utrzymujmy w umiarkowanej wilgotności. Pierwsze pędy powinny pojawić się po 2 miesiącach. Wtedy należy przenieść donice w cieplejsze i jaśniejsze miejsce.

Bez względu na to czy wybierzemy odmiany wysokie ? jak np. lilia biała, zwana lilią św. Antoniego (sięga ok. 150 cm), mniejsze lilie orientalne ? bardziej odporne na zacienienie i o intensywniejszym zapachu czy może lilie azjatyckie ? najłatwiejsze w uprawie, szybciej rosnące i obficiej kwitnące, możemy być pewni, że kwiaty te nadadzą naszym balkonom i ogrodowi niezwykłego dostojeństwa.

Autor:
Małgorzata Kijak

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz